citarny 2 col 600

ČÍTÁRNY RSS – POSLEDNÍ ČLÁNKY NA PORTÁLU >>>

PŘIDEJTE SI NOVINKY CITAREN.CZ PŘÍMO NA SVŮJ WEB, BLOG... 

 Co je to RSS?
Pokud chcete mít přehled o aktualitách na svých oblíbených stránkách, máte v podstatě tři možnosti – pravidelně navštěvovat dané stránky, přihlásit se k odběru newsletteru nebo si do své čtečky přidat RSS kanál webu. RSS nabízí pravděpodobně nejrychlejší a nejsnadnější přístup k informacím, odpadá otevírání stránek v prohlížeči a tím načítání zbytečných dat.

RSS (zkratka z Really Simple Syndication, Opravdu prosté publikování)
RSS se nejčastěji používá na stránkách s rychle se měnícím obsahem, jako jsou např. zpravodajské servery. RSS dokument obsahuje krátká shrnutí aktuálních článků doplněná o odkazy na jejich plnou verzi. Uživatel soubory RSS zobrazuje pomocí tzv. čtečky.

Pro zobrazení RSS souborů je potřeba RSS čtečka. K dispozici jsou v podstatě čtyři základní typy čteček. Na nich se vám objeví seznam článků z dané adresy RSS.

RSS čtečka ve webovém prohlížeči
Jde pravděpodobně o nejčastější typ čteček RSS. Jeho rozšíření je velké díky integraci do všech hlavních webových prohlížečů, jako je Firefox, Explorer, Opera. Pro další prohlížeče existují RSS čtečky v podobě zásuvných modulů. Spojení RSS čtečky a webového prohlížeče je logické, protože pro zobrazování zpráv je používáno jádro webového prohlížeče a čtečky také umožňují přejít rovnou na daný web.

Druhy čteček ke stažení
: http://www.stahuj.centrum.cz/internet_a_site/rss-ctecky/

Jak používat čtečku - Firefox
 http://www.czilla.cz/podpora/firefox/rss-ctecka.html

Jak používat četčku pro Explorer

Čtečky samostatné
Mezi nejznámější RSS čtečky patří asi FeedReader. Má jednoduché ovládání, nemate složitějšími funkcemi. Kanály lze přidávat buď ručně, nebo importem ze souboru. Začátek zprávy se zobrazuje přímo v aplikaci, nebo si můžete nastavit zobrazování celé stránky se zprávou. Nechybí funkce pro vyhledávání a filtrování zpráv.


Pro začátečníky se hodí FeedDemon. Graficky povedený RSS nástroj je nově nabízen ke stažení zdarma. Má již zařazeny desítky zdrojů, čímž je snadno použitelný i pro ty, kteří RSS teprve začínají objevovat. FeedDemon nabízí atraktivní a snadno použitelné rozhraní s integrovaným webovým prohlížečem.

Pokud v práci používáte jeden počítač a doma jiný, oceníte Google Reader. Předchozí RSS čtečky udržují přehled a pořádek v RSS zdrojích jen na jednom počítači a instalují se. Google Reader je plně internetové řešení. Neinstaluje se. Ať se připojíte odkudkoliv na světě z jakéhokoli počítače, vždy pracujete se stejnou RSS čtečkou a tedy stejným portfoliem informací dle svého výběru.

Čtečky integrované

RSS čtečku obsahuje každý moderní prohlížeč. Uživatelé Internet Exploreru 7, Firefoxu, Opery a dalších mohou přidávat RSS kanály přímo z adresního řádku, slouží k tomu speciální ikona, která se na jeho konci objeví.

Čtení RSS zvládne i většina nových e-mailových klientů.

Uživatelé Windows Vista zase mohou využít jednoduchou aplikaci pro čtení RSS v rámci systému VistaSidebar.

RSS čtečky jsou také součástí různých desktopových aplikací, které rozšiřují možnosti operačního systému. Je to například Google Desktop Search s Google Gadgets nebo Yahoo! Widget Engine či Klipfolio.

 

Logotyp 600px a 200px

citarny 2 col 600

citarny neg 600

citarny poz 600

citarny neg 200

citarny poz 200

 
Barvy
červená: Pantone 7627C / AA2D2A
šedá:  eeeeee

Myšlenky z knih

Psycholog k matce: Nevím, jestli vás moje diagnóza potěší, ale vyšetřil jsem jak jeho učitele, tak jeho a mohu vám sdělit, že váš syn netrpí ani dyslexií, ani dysgrafií, nemá poruchu pozornosti a není ani hyperaktivní, ani hloupý. Váš syn je prostě takový ten typický malý, nevychovaný, drzý, sprostý a líný spratek!