nos pepa

Dokud Pepa Nos (16.5.1949) zpíval proti komunistům, byl v rádiu neustále, i po roce 1989. Pak ve svých textech začal být kritický vůči humanitárnímu prezidentovi Havlovi a dalším figurám, jako Karel Kryl, a měl být proto uložen navždy v zapomnění.

hegerova sansony
Duše pláče. Z urny klesá popel na hladinu řeky. Je 12. červenec 2021 a popel Hanky Carmen Babulky Hegerové je rozsypán, tak jak si přála. Na opuštěném místě za Komárnem do vln šírokého Dunaje. Odplouvá tiše a lehce do jiného bytí, zatímco my zůstáváme...
A víme, že kdykoliv uslyšíme její šanson, vzpomeneme.
S láskou a poděkováním.
Duše pláče. Život jde dál...

gellner frantisek zhudebnene basne
Všestranně talentovanému Františkovi Gellnerovi (19. 6. 1881 – asi 13.9. 1914) nebylo dopřáno žít dlouho. Přesto po sobě zanechal dílo, které je svým způsobem zapomenuto, ale jenom proto, že málokdo ví, jak často jsou jeho básně zhudebňovány i jako kuplety.

dickinson orten doruzka silently downing
Kytarista David Dorůžka, jehož věhlas dávno přesáhl hranice České republiky, a který obdržel řadu cen za své debutové album Hidden Paths (2004) sestavil své druhé album z vlastních skladeb na básně Emily Dickinson (anglicky) a Jiřího Ortena (česky) a na švédské texty švédské zpěvačky Josefine Lindstrand

mercury queen lp
Freddie Mercury je skoro 20 let po smrti a lidé pořád poslouchají jeho písničky. A svět je pořád stejný, jako v době, kdy Mercury žil. Plný lásky, dětí, poezie, naděje a milónů mrtvých lidí i zvířat, kteří jsou vraždění jinými lidmi ve jménu ideí, ve jmenu pochybné slávy, ve jménu lidských práv, touhy po moci a hlavně ve jmenu peněz.

dylan bob lp nobelova cena
Písničky Boba Dylana, vlastním jménem Robert Allen Zimmerman, rozhodně potěší. Nikdy jsem ale jeho texty nepovažoval za skutečné básně, protože zdaleka neměly hloubku a přesah, kterou by takový text měl mít. A že by v tomto směru byl světový? Názor pro smích.

zpevni ruskych pisni
Unikátní bohatá sbírka ruských lidových i umělých písní s širokým okruhem námětů zahrnující poslední dvě století (písňové texty jsou opatřeny vyznačenými přízvuky). Zpěvník patří zatím k nejobsáhlejším, který v Čechách vyšel, a vychází u příležitosti výročí narození Ludvíka Kuby, etnografa, spisovatele, malíře a hudebníka. Obsahuje 175 písní s notami, akordy, komentáři, 22 překlady do češtiny, odbornou předmluvou a doslovem.