patricny martin sochar
Kniha – Čítanka Martina Patřičného pro toho, kdo má rád knihy, rád čte, je nepokrytě subjektivní rádce na cestu labyrintem literatury.


Čítanku začal Martin Patřičný psát v době, kdy pocítil jakýsi nepokoj, který byl dán odklonem mladší generace od pravidelné a soustředěné četby.
Pustil se proto do projektu, jehož cílem je přitažlivě upoutat lidi a otevřít jim dosud jen pootevřené a mnohdy dokonce úplně zavřené dveře do světa literatury.
Patřičného Čítanka-Kniha o čtení a knihách je opravdu o tom, co slibuje název. Patřičný - výtvarník, dřevař, a sám autor několika knih tu vypráví o pevné součásti svého života - o knihách, které stojí za to. Které má smysl vzít do ruky a do hlavy nejen podruhé, ale víckrát…mít je v knihovně...

citanka patricny

Bedřich Ludvík napsal o Martinu Patřičném a jeho vztahu ke knihám.
Je to rabiját, je to dřevěný barbar, sukovitý samorost, je to halekavý hejkal….

Martina Patřičného dobře znám. Je to rabiját, je to dřevěný barbar, sukovitý samorost, je to halekavý hejkal. Dva měsíce jsem s ním točil seriál o dřevě! A i když celé dva měsíce mluvil na kameru o dřevě, nevydržel, a o pauzách mluvil dál - o literatuře. Tehdy jsem pochopil, že Martin Patřičný je plovák na hladině literatury, násoska písmen, slov a vět, dělník slova, megačtenář s gigapamětí, který s falickou náruživostí proniká do těla Teraliteratury.

Hltá příběhy, ale má na ně své nároky. Martin je totiž hrozný tradicionalista! Nesnáší uměleckou modernu a elektrickou kytaru. Je ctitel opery a ženské krásy. Až k zbláznění miluje ženský klín. V čítance má o něm celou kapitolu! Ale v tom ohledu si rozumíme! I já říkám s ním: Otvor do ženy je malý, vlhký, kožený...
Ženský klín má na svých dřevěných obrazech i skulpturách. Ženský klín mu trčí z hlavy jako bytelně zaťatá sekyra. Jedině kvůli němu je ochoten oholit se a na chvíli odložit knihu.

Já jsem si jeho Čítanku vyslechl už tenkrát, při natáčení. To já jsem mu prý řekl ať se jmenuje Patřičná čítanka - už si nevzpomínám. Na můj vkus je Martinův literární vkus až moc Patřičný a jeho soudy až moc tradiční. Jeho výběr, jeho postřehy, jeho žebříčky, jeho soudy se s mými takřka v ničem neshodují. Ale co může být krásnějšího, než mít za
kamaráda takové zvíře, takový originál, takového bizona jako je zavilý Martin Patřičný.
Myslím, že svou posedlostí vstoupil už dávno do české literatury. Vidím ho stát někde mezi Haškovým Švejkem a Hrabalovým Pepinem. Stojí mezi nimi a poučuje je:
"Nevím, jak dnešní omladina, která čte knihy o Kundě a poslouchá Monology vaginy bude pohlížet na vybrané ukázky - ostatně mužský svět před viagrou a po ní se prý liší- nicméně já ještě málem pamatuji svět před antikoncepcí..."
Švejk s Pepinem na něj nejdřív úžasle hledí a pak ho jeden z nich (hádejte který?) kopne do zadku.
S láskou k největšímu z pyjerotů - Bedřich Ludvík


Čítanka / Martin Patřičný / vydalo Nakladatelství Jonathan Livingston, 2014
Rozsah: 304 stran, formát 145x205, vazba šitá, měkká.
K dostání u všech dobrých knihkupců, výhradně distribuuje Kosmas, www.kosmas.cz.
Možno objednat na kaiserova@jonathanlivingston
www.jonathanlivingston.czwww.patricny.c

Literatura faktu – nové knihy

Martin Patřičný, sochař a spisovatel a jeho knihy o dřevě, které má duši

Martin Patřičný pracuje se dřevem, které člověka provází od jeho kořenů. Strom se objevuje v náboženstvích snad všech ku...

Čítanka. Jedinečná kniha knihomila Martina Patřičného o knížkách

„Možná nejlepší bude, když začnete číst od začátku a budete postupně pokračovat až do konce. To někteří lidé dělaj...

Evropské Vánoce v tradicích lidové kultury

Kniha s názvem Evropské Vánoce v tradicích lidové kultury zachycuje nejrůznější zvyky související s oslavou Vánoc. Tematick...

Váš pes to ví aneb co nevíte o zvířecí telepatii

Jak může pes vědět, že se jeho pán vrátí v neočekávanou dobu domů? Čím to, že kočka tuší, že nadešel čas návštěv...

Český rok v obyčejích, říkadlech, snech, pověstech...

  Český rok v obyčejích, říkadlech, snech, pověstech, pranostikách, traumatech, pohádkách, mýtech, skutečnostech a ž...

Inspirující myšlenky...

Uvízl jsi, přítelíčku, uvízl jsi v tom až po uši,“ uvažoval Oblomov, provázeje ho pohledem. „Je slepý, hluchý a němý pro všechno ostatní na světě. Ale přivede to daleko, časem bude mít důležité postavení a nahrabe si hodností... A tomuhle se u nás říká kariéra! Jak málo lidských vlastností je k tomu třeba, lidského rozumu, vůle, citu – co s nimi? Pouhý přepych! Život mu uteče a mnoho, mnoho věcí ani nepocítí... A přitom pracuje od dvanácti do pěti v kanceláři, od osmi do dvanácti doma – nešťastník!
Ivan Alexandrovič Gončarov, Oblomov