nesvata valka o svatou zemi turecek
Kniha, objektivně popisující situaci izraelsko-arabském konfliktu a jeho souvislosti, které se poněkud rozcházejí s oficiálními zprávami české vlády a mnohých médií.


Břetislav Tureček je skutečný novinář, který na rozdíl od mnohých necituje zdroje, ale píše na základě vlastních zkušeností a hledání souvilsostí. Jeho názory jsou podloženy stovkami setkání s lidmi, kteří tento neobyčejně zrůdný konflkt prožívají na vlastní kůži i se svými rodinami. Poukazuje nejen na kořeny konfliktu, ale je schopen a ochotem pojmenovávat události pravými jmény.

Kniha byla oceněnan hlavní cenou Egona Erwina Kische 2012.

O této mimořádné knize si můžete přečíst zajímavou recenzi od Štěpána Kotrby: http://www.blisty.cz/art/60441.html
Mimo jiné v ní praví: Příležitost napsat recenzi na tuto knihu je vyznamenání. Je projevem důvěry autora, který JE novinář. Na rozdíl od desítek lidí, kteří si na novináře jenom hrají, nebo jsou "embeded journalists". Novinář je člověk, nadaný schopností vyhmátnout útržky pravdy pod nánosem propagandistických lží. Novinář píše - nepřepisuje tiskové zprávy.

Je to člověk, který nepodlehne vábení postavit se na jednu stranu konfliktu a stát se propagandistou jednoho názoru. Člověk, který nemá a nemůže mít v místě svých reportáží přátele, jenom zdroje. Člověk, jehož jediným kompasem je mozek, instinkt a schopnost vidět věci v souvislostech. "Každá strana si ... pamatuje útlak a teror strany druhé." Dvacet let na Blízkém východě z novináře udělá buď mrtvolu nebo novináře, který ví, o čem mluví.

Nesvatá válka o svatou zemi | Břetislav Tureček |

Napsali o knize...

Ačkoliv se v doslovu své druhé knihy Břetislav Tureček svojí skepsí řadí do skupiny naprosté většiny pesimistů nevěřících v mírový konec boje o „svatou zemi“, je tento jeho příspěvek k, v České republice stále nepříliš důsledně analyzovanému, tématu vítanou záležitostí. Své čtenáře fundovaně provede, jak její ambiciózní podtitul praví „Málo známými zákoutími nelítostného boje mezi Židy a Araby“ a i když to není četba z kategorie radostných, lze i mezi jejími řádky vystopovat náznaky mírného optimismu. Když už ne z jejího obsahu, tak alespoň rozhodně z nasazení Břetislava Turečka, který nehodlá hrát pohodlnou roli tlumočníka agenturních zpráv.
Zdroj: http://www.metalopolis.net/art_downtown.asp?id=6048

 

 


Myšlenky z knih

Chodila jsem pouze do státních škol ... a můžu upřímě říct, že kdybyste mi v den promoce dali test z historie, přirodopisu nebo matematiky, v žádném případě bych ho úspěšne neabsolvovala - přestože jsem tomu v době, kdy mě to učili, úplně rozuměla a dokonce jsem z toho měla dobré známky.
Jessica Bowman