manual proti exekucimIniciativa ProAlt pokračuje ve své kampani namířené proti současné podobě exekuční praxe. Již v červnu t. r. proběhla debata v Městské knihovně v Praze a série happeningů „Exekuce Velkého exekutora“. Nyní ProAlt vydává brožuru, která má občany ohrožené exekucemi seznámit s hlavními kroky exekučního řízení a s tím, jak se jim postižený může legálně bránit.

„Publikace se zrodila v naší ostravské pobočce,“ říká k jejímu vzniku mluvčí ProAltu Martin Škabraha.
„Rozhodně to není náhoda, protože Moravskoslezský kraj patří mezi oblasti, kde lidé nejvíce doplácí na ekonomickou politiku pravicových vlád a jsou často ohroženi zadlužením a zabavováním majetku. Tento kraj je podle statistik na prvním místě v počtu exekucí u nás, úřady zde v roce 2012 vykonaly 18% všech exekucí v ČR. Problém je ale samozřejmě celorepublikový a souvisí i s poskytováním tzv. nebankovních půjček a celkovou sociální situací.“

Koordinátor ostravského ProAltu Ondřej Marek k tomu dodává: „V žádném případě nám nejde o popírání práv věřitelů. Současný systém exekucí však z oprávněného požadavku na splácení dluhů udělal výnosný byznys, kdy jsou dlužníci často za bagatelní pohledávky sdíráni z kůže a většina takto získaných prostředků pak ani nejde věřitelům, ale exekuční mafii. Náš manuál má lidem pomoci bránit se v mezích současných zákonů, právě proto jej ale sami vnímáme jen jako dílčí krok. Budeme tlačit na politiky, aby se zákonný rámec změnil a exekutorské pravomoci se vrátily z rukou soukromých podnikatelů pod přímou kontrolu soudů. Také je třeba, aby stát změnil svou ekonomickou a sociální politiku a nouze nenutila lidi zadlužovat se za lichvářských podmínek.“

V kampani bude iniciativa ProAlt pokračovat na podzim tohoto roku, kdy např. v Ostravě chystá ve spolupráci s občanským sdružením Vzájemné soužití sérii přednášek k problematice exekucí a vytvoření kontaktního centra pro oběti exekucí především z řad sociálně vyloučených občanů.

Publikace Manuál občanské sebeobrany proti exekucím je ke stažení ve formátu PDF >>
a v tištěné podobě bude dostupný na veřejných akcích ProAltu. K poradenství v oblasti exekucí byla také zřízena emailová adresa Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

Kontakty:
Martin Škabraha, mluvčí ProAltu, 732 126 617, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Ondřej Marek, koordinátor ProAltu Ostrava a kampaně Stop likvidačním exekucím, 608 035 357, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.proalt.cz


Inspirující myšlenky...

Jako hladové bestie vrháte se vy Evropané na nevykořistěné oblasti zeměkoule. To je smysl vašeho zbrojení. Vaše obchodní vztahy, o nichž jste předpokládali, že budou vztahy míru, udělaly z vás navzájem smrtelné nepřátele a posunuly vás do blízkosti války. Rubem vašich technických triumfů je rozpad duchovního myšlení, vaše smysly jsou mrtvé pro vnější dojmy a vnitřní zážitky. Váš život je nekonečná řada závěru z premis, které nezkoušíte, až k soudům, které jste nečekali, ani nechtěli. Všude samé prostředky a nikde cíl ... Kde jsou vaše výhody? Váš lid má více prostředků, více jí a pije - a tím přednosti přestávají. Je méně veselý, méně spokojený a méně pilný. V posledním stu let jste zničili celou společnost, vlastnictví, rodinu, náboženství, morálku, rozdíly tříd, všechny věci, které jsou nejvyššího významu v lidských vztazích.
G.L.Dickinson, Dopisy čínského učence, 1925