manual proti exekucimIniciativa ProAlt pokračuje ve své kampani namířené proti současné podobě exekuční praxe. Již v červnu t. r. proběhla debata v Městské knihovně v Praze a série happeningů „Exekuce Velkého exekutora“. Nyní ProAlt vydává brožuru, která má občany ohrožené exekucemi seznámit s hlavními kroky exekučního řízení a s tím, jak se jim postižený může legálně bránit.

„Publikace se zrodila v naší ostravské pobočce,“ říká k jejímu vzniku mluvčí ProAltu Martin Škabraha.
„Rozhodně to není náhoda, protože Moravskoslezský kraj patří mezi oblasti, kde lidé nejvíce doplácí na ekonomickou politiku pravicových vlád a jsou často ohroženi zadlužením a zabavováním majetku. Tento kraj je podle statistik na prvním místě v počtu exekucí u nás, úřady zde v roce 2012 vykonaly 18% všech exekucí v ČR. Problém je ale samozřejmě celorepublikový a souvisí i s poskytováním tzv. nebankovních půjček a celkovou sociální situací.“

Koordinátor ostravského ProAltu Ondřej Marek k tomu dodává: „V žádném případě nám nejde o popírání práv věřitelů. Současný systém exekucí však z oprávněného požadavku na splácení dluhů udělal výnosný byznys, kdy jsou dlužníci často za bagatelní pohledávky sdíráni z kůže a většina takto získaných prostředků pak ani nejde věřitelům, ale exekuční mafii. Náš manuál má lidem pomoci bránit se v mezích současných zákonů, právě proto jej ale sami vnímáme jen jako dílčí krok. Budeme tlačit na politiky, aby se zákonný rámec změnil a exekutorské pravomoci se vrátily z rukou soukromých podnikatelů pod přímou kontrolu soudů. Také je třeba, aby stát změnil svou ekonomickou a sociální politiku a nouze nenutila lidi zadlužovat se za lichvářských podmínek.“

V kampani bude iniciativa ProAlt pokračovat na podzim tohoto roku, kdy např. v Ostravě chystá ve spolupráci s občanským sdružením Vzájemné soužití sérii přednášek k problematice exekucí a vytvoření kontaktního centra pro oběti exekucí především z řad sociálně vyloučených občanů.

Publikace Manuál občanské sebeobrany proti exekucím je ke stažení ve formátu PDF >>
a v tištěné podobě bude dostupný na veřejných akcích ProAltu. K poradenství v oblasti exekucí byla také zřízena emailová adresa Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

Kontakty:
Martin Škabraha, mluvčí ProAltu, 732 126 617, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Ondřej Marek, koordinátor ProAltu Ostrava a kampaně Stop likvidačním exekucím, 608 035 357, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.proalt.cz

Inspirující myšlenky...

Touha zjistit přesně, jakou dobu potřebuje strom v lese, aby se přeměnil na noviny, podnítila jednoho majitele papírny v Harzu k zajímavému experimentu. V sedm hodin třicet pět minut dal v lese sousedícím s továrnou porazit tři stromy, u nich dal oloupat kůru a poté dopravit do celulózky. Přeměna tří kmenů na tekutou dřevěnou hmotu proběhla tak rychle, že už v devět třicet odjížděla z továrny první role tiskárenského papíru. Tu roli dopravil automobil neprodleně do tiskárny jednoho deníku vzdálené čtyři kilometry a už v jedenáct hodin se noviny prodávaly na ulici. Tudíž trvalo pouze tři hodiny a dvacet pět minut, než se čtenáři dozvídali nejnovější zprávy na materiálu pocházejícím ze stromů, na jejichž větvích ptáci ještě zrána pěli své písně.
Karl Kraus, Poslední dnové lidstva