bezak vrabcova vyznanieJeden z mála odvážných a čestných lidí v katolické církvi, odvolaný a katolickou církví pronásledovaný arcibiskup Róbert Bezák přibližuje ve své knize svůj pohled na dění v katolické církvi a fungování jejích struktur. Arcibiskup píše o svém životě, ale také mluví o dění v Trnavské arcidiecézi po jeho nástupu do čela arcibiskupského úřadu v roce 2009. Čtenář na základě faktů zjišťuje, že svět církvi se skoro vůbec neliší od světa politiky, neboť v něm hraje velmi důležitou roli touha po moci a penězích a vlastní víra v Krista se tak stává jen krycím pláštíkem hry o moc.

Jak řekla autorka knihy novinářka Marie Vrabcová, kniha je příběhem oblíbeného kněze, který byl odstraněn jako nepohodlný.
"Zaujala mě rovnost kněze, který se nezahrnul do struktur a stál si za svojí pravdou. Ten kdo má pravdu, má právo za ni bojovat, ne mlčet, "řekla novinářům. Psaní knihy byla podle ní povinnost ukázat, že lidská důstojnost je důležitější než systém. "Bezák se pustil do boje se systémem. Zatím nevyhrál, "uvedla ale, že se v žádném případě nejedná o konečnou prohru.

Bezáka vysvětili za biskupa 6. června 2009. Z řízení Trnavské arcidiecéze ho odvolal papež Benedikt XVI. 2. července 2012. Rozhodl se tak na základě apoštolské vizitace, která se uskutečnila 22. ledna až 1. února 2012.

Bývalý arcibiskup Róbert Bezák je osobností, jakých je na Slovensku málo a jakých tato země bytostně potřebuje. Jeho vyštváním ze Slovenska se konečně mnoha lidem otevřely oči.
Bezák by měl působit v italském Busollengu nedaleko Verony v klášteře řehole redemptoristů, jejímž je členem. Redemptoristé tam spravují Sanktuarium Marie ustavičné pomoci. Bussolengo se nachází nedaleko jezera Lago di Garda.

O Róbertu Bezákovi natáčí film s názvem Arcibiskup český režisér Petr Minařík. Hotový bude začátkem roku 2014.

-------------------------------
„Keď som sa opýtal, či arcibiskup Sokol môže stavať taký obrovský penzión v rodných Jacovciach bez toho, aby vysvetlil pôvod peňazí, nuncius povedal, že môže, keď na to má,“ odpovedá Bezák v knihe. „Videl som, že som bezmocný a nemá zmysel bojovať za túto vec, lebo kompetentným na nej nezáleží.“

Podobne hovorí bývalý trnavský arcibiskup aj o vzťahu s predsedom Konferencie biskupov Slovenska Stanislavom Zvolenským. „My dvaja si nemáme čo povedať, lebo pohľadom na hodnoty a ich prežívaním sme celkom rozdielni. A keďže sa všetci ostatní biskupi postavili do jedného šíku, ani od nich nemôžem očakávať nič.“


http://www.youtube.com/watch?v=gjQ-9SqK1Mk&list=UURQixvPkKQysRMb7-7T8kHw


Myšlenky z knih

Toto bych chtěl pro své děti, kdyby byly ještě malé. Chtěl bych, aby vyrostly s pocitem, že jsou vládci svých životů. Chtěl bych, aby byly šťastné, ale také aby se staraly o štěstí druhých. Chtěl bych, aby byly emocionálně odolné, aby mohly odrážet nevyhnutelný stres a zklamání, které život občas přinese. Chtěl bych, aby měly důvěru ve svou schopnost učit se po celý život a přizpůsobit se světu, který se rok od roku mění stále rychleji. Chtěl bych, aby měly cíle, po kterých opravdu touží. Chtěl bych, aby byly schopné kriticky přemýšlet a činit racionální rozhodnutí, která jim pomohou dosáhnout jejich cílů. Chtěl bych, aby měly morální hodnoty, které pomáhají dávat smysl a strukturu jejich životům, a doufám, že to budou lidské hodnoty - hodnoty, které mají co do činění s lidskými právy a povinnostmi, a ne s pošlapáním těchto práv.
Peter Gray