marek vlastimil tibetske misy
Slušný člověk, hudebník, spisovatel, muzikoterapeut Vlastimil Marek je znám jako muzikant. Jeho názory na život a muziku přitáhly tisíce posluchačů, kteří chodí na jeho přednášky, víkendové a letní semináře a kurzy meditace, šamanského zpěvu a hry na tibetské místy. Napsal řadu populárních knih, které dal na svůj web zdarma ke stažení. To koneckonců svědčí o mnohém.

marek e knihy zdarma


Jak jsme zmateni rozumem
přednáška Vlastimila Marka konaná 7. května 2011 v Čajovně v muzeu v Litomyšli.
Vynikající, inspirativní i provokující povídání o našich vlastních možnostech, hranicích, zábranách -- i genialitě.

Autorova předmluva k videu:
Na počátku května jsem se v čajovně v Litomyšli nechal natočit na video. Prezentoval jsem tam svou přednášku se záměrně matoucím titulem Jak jsme zmateni rozumem. Zkušení čtenáři a vyhledávači lahůdek na YouTube budou možná ještě zmatenější existencí rok a půl starého videozáznamu mé přednášky na přibližně totéž téma, tehdy šlo ale o alternativně ekonomickou konferenci. Pokud tedy jde o zmatení rozumem, a duchovnost a cesty k ní vedoucí (a také o hudbu jinak), platí tohle video. A protože je to záznam přednášky pro publikum, které sledovalo na zeď promítanou připravenou prezentaci, požádal jsem kameramana Jana Látala, aby při zpracování použil některé citáty z prezentace v samotném videu, i za cenu, že ti, kteří budou přenášku pozorně poslouchat, budou muset, aby stačili sledovat mou řeč, ale zároveň přečíst a pochopit citáty, občas prostě video zastavit.

 Autorské dodatky (pro pokročilé): když jsem tehdy počátkem května „prezentoval“ svou stejnojmennou přednášku v čajovně Muzeum v Litomyšli, nebylo vše tak, jak jsem si představoval. Jednak bylo v čajovně docela zima (venku téměř třicítka, uvnitř v kamenné budově někdejšího zámku tak dvacet), druhak mne kameraman postavil tak, aby na mne dosvítil reflektorem, a protože bylo vyprodáno, zpozdilé návštěvnice se opatrně prodíraly mezi již obsazenými židlemi (marné byly mé výzvy, aby si ti, kteří přišli dřív, sedli tak, aby nechali židle u dveří pozdním návštěvnicím) a několikrát téměř shodily v síti zapnutou trojnožku reflektoru. A tak protože jsem měl v hlavě tunu důležitých informací, na které jsem nechtěl zapomenou, stalo se, že jsem na několika místech čísla a údaje popletl.

 V místě, kde mluvím o tom, jak „léčí“ v Africe psychicky narušeného jedince bubnováním, jsem místo „a pak si ho šaman vezme na tři dny k sobě a jen pozoruje, aby zjistil, kde mu rytmus hapruje,“ jsem řekl „a pak si ho šaman vezme na tři měsíce k sobě…“. Tři měsíce totiž trvá, a stačí k hlubinnému uložení v mysli, když člověk začne intenzivně dělat něco jiného, pozitivního.

 Když jsem několikrát mluvil o rozdílech mezi muži a ženami, suverénně (protože jsem neměl čas na popis všech souvislostí a tohle jsem si chtěl případně nechat na dotazy) jsem, dokonce dvakrát, prohlásil, že zatímco muži se vyvíjí po spirále… přičemž po spirále se („díky“ menstruačnímu cyklu) vyvíjí žena, zatímco vývoj muže je jako po žebříku: co se jednou naučí, už nezapomene. Jinde jsou zapomněl důležité slovíčko: říkám Každé ráno bychom měli zpívat 5 minut preventivně, a každý VEČER 10 minut terapeuticky…

 Vím, je to „kláda“, tedy prezentace značně náročná na intelekt, pozornost i výdrž, ale takto, na zastavitelném videu, snad stravitelnější než přímá účast v čajovně. I když tam jsem perlil i pomocí vtipů, gestikulace, onomatopoických citoslovcí atd. Jak si ovšem všimli mí čtenáři na blogu, poslední dobou už byly „klády“ prakticky všechny mé příspěvky. Přestal jsem své čtenáře(řky) a posluchače šetřit: jak jinak jim pomoci? Jak jinak bych si je mohl vychovat k pozornému a chytrému, navíc alternativnímu čtení?

Takže se do toho dejte, a pokud se vám to zalíbí, pošlete linky přátelům… podělte se.