zikachata450.jpgKnížka Zik a Cháta s podtitulem „Malá, téměř katastrofická pohádka“ vychází v nakladatelství Baobab v edici autorských knih pro nejmenší čtenáře, ale nebyl by to Petr Šmalec, aby jeho styl nenadchnul i dospělé. Knížka je to tiž nejen malá, ale především milá.

Znáte pohádku o kohoutkovi a slepičce? Určitě ano. No a tak nějak podobně (nebo nakonec úplně jinak?) to vypadá v pohádce o dvou muších kamarádech Zikovi a Chátě. Ti si jen tak poletovali světem, než došlo k neštěstí. A Cháta zachraňuje svého kamaráda: od Kroha k Rapanovi pro noviny, od Rapana k Fimonce pro zrcátko, od Fimonky do města pro voňavku, přes rozbité hodinky k Mesárovi a potom k Chochorovi... Podaří se jí získat starostovu zlatou čepici a za ní kapku vody? 

Fotografický příběh recyklovaných bytostí připravili a slovním komentářem doprovodili Petr Šmalec a Markéta Šimková.

Petr Šmalec se proslavil autorskou knihou Šmalcova ABECEDA, za kterou získal ocenění Nejkrásnější česká kniha roku 2005. Patří mezi výrazné současné české ilustrátory a jeho čistý grafický styl je nadlehčován svérázným humorem.

zikachata130.jpgPetr Šmalec, Markéta Šimková
ZIK A CHÁTA 
Baobab, 2008
40 stran

UKÁZKA –
Cháta nemusela hledat dlouho. Hned za rákosím na výsluní našla květinku Fimonku, která si tam rostla jen tak pro parádu.
„Květinko, mohla bys vrátit Rapanovi zrcátko? On mi dá noviny a Kroh z nich přečte, kde najdu vodu pro Zika, mého kamaráda, který ji moc potřebuje.“
“To já moc vody nepotřebuji. Ach! To se dnes udělalo krááásně slunečno,“ na to Fimonka.
“Ano, ale já nutně potřebuji to zrcátko,“ nedala se odbýt Cháta.
“Zrcátko ti dám jedině za voňavku z města!“ vykřikla květinka a uraženě se otočila.
Pche! pomyslela si Cháta, ale nakonec přece jen zamířila k cestě, která vedla do města.
Každou chvíli zastavila, aby nakoukla do jamek a trhlin, které cestou natrefila, ale bylo to marné. Slunce všechnu vodu vypilo. Nad silnicí se chvěl horký vzduch a Chátě začínalo být do pláče. „Jak je asi Zikovi? Pomůže mu ta troška vody, kterou přinesu? Jestli ovšem vůbec nějakou vodu najdu…“.