chytremu_napovez_simkovaPohádky o tajemství devatero řemesel od autorky slavné Krkonošské pohádky. Dozvíte se, jak si džbán vysloužil ucho, odkud se na světě vzala dratev, jak se dostala kukačka do hodin, jak přišli kováři k měchu, jak se stal Matýsek prvním krejčím, proč kvetou růže i v chladných krajích, jak byla zlost taky jednou k užitku, proč kominík nosí štěstí a co je největší bohatství na světě.

Autorka populárních Krkonošských pohádek vás dovede klikatými cestičkami do času, kdy Země byla ještě mladá a lidé se teprve začínali učit žít. Občas se jim do toho připletlo peklo i s Luciferem, někdy i sám Pánbůh. Tenkrát ještě nebe a peklo nebyly od sebe tak daleko a vycházely spolu i s lidmi spíš
po sousedsku, i když každý za svým plotem. S půvabnými ilustracemi Aleny Janouškové

Kniha obsahuje tyto pohádky:

• Jak si džbán vysloužil ucho
Pohádka hrnčířská vypráví o lenivém tovaryši Pepíkovi, který vyzrál nad zlou hrnčířkou.

• Odkud se na světě vzala dratev
V pohádce ševcovské se seznámíte s čertíkem Ferdou, který vařil smolnou kaši, do které omylem spadl svazek nití, a co z toho vzniklo se dozvíte v pohádce.

• Jak se dostala kukačka do hodin
Pohádka hodinářská vypráví o osamělém mistru hodináři, který hledal lék na smutek, až si jednoho dne vyrobil...

• Jak přišli kováři k měchu
Pohádka kovářská o mistru kovářovi, jeho pohledné dceři Terezce a dvou nápadnících Józovi a Antonínkovi.

• Jak se stal Matýsek prvním krejčím
Pohádka krejčovská vypráví o šikovném Matýskovi, který se naučil šít sukně, kalhoty, kabáty a nakonec si troufl i na svatební šaty pro princeznu

• Proč kvetou růže i v chladných krajích
Pohádka zahradnická vás zavede do jednoho dalekého království, kde žila smutná princezna, které chyběla radost. Až pohled na růžičku ji dokázal rozveselit...

• Jak byla zlost taky jednou k užitku
Pohádka kolářská vypráví o ženské zlosti a mužském důvtipu, díky kterým se objevilo před dávnými časy na světě kolo, aby  ho až do dnešních časů neopustilo

• Proč kominík nosí štěstí
Pohádka kominická vypráví o tom, jak ze šmudly-anděla vyrostl mládenec Tonda, a jak se točil kolem komínů tak dlouho, až se mu začalo říkat kominík.

• Co je největší bohatství na světěPohádka tiskařská vypráví o starém řezbáři, který žil v jedné vesnici, jen zázrakem ušetřené válečné vřavy a běsnění živlů. Toužil po vnoučkovi, a proto si ze špalíčku vyřezal kloučka s veselou tváří a chytrýma očima a povídal si s ním. A co všechno mu klouček-Šotek způsobil, se dozvíte v pohádce.

Devatero pohádek o původu řemesel - Božena Šimková
I.vydání v Mottu, 2010
Váz., 96 stran

Ukázka z knihy:

Jak se dostala kukačka do hodin
Pohádka hodinářská

Dokud na světě nebyl čas, žilo se lidem náramně. Vstávali, když se vzbudili, uléhali, když se jim chtělo spát, jedli, když měli hlad a vůbec se nestarali, je-li čas k jídlu. Jak by taky mohli, když čas ještě nebyl.

„Ještě si z dlouhé chvíle začnou vymýšlet všelijaká alotria,“ rozzlobil se pánbůh, když už se na to nemohl dívat. Jenže hned mu došlo, že když lidé nemívají čas, nemohou mít chvíli ani dlouhou ani krátkou, protože chvíle není čím měřit.

Tak tedy stvořil Čas. Pravda, ono to mělo ještě jeden důvod: Když někdo ví, že bude žít věčně, nedělá si starosti, že něco nestačí, nestihne, nedodělá – však je dost času. Ale když bude mít všeho jen dočasu, začne s tím časem rozumně hospodařit a tím pádem mu na alotria čas nezbude, protože by mu zase chyběl jinde.

Ale ouvej. Snad proto, že pánbůh neměl čas všechno důkladně promyslet (jak taky, když hodlal Čas teprve stvořit), nebo si možná byl jist, že co činí, dobře činí... zkrátka: jakmile se Čas objevil na světě, nastaly mezi lidmi takové zmatky, že to až volalo do nebe. Pánbůh ne že by neslyšel, ale mávl jen rukou, ať se starají, a zacpal si pro lidská volání na nějaký čas uši.


Myšlenky z knih

Všeobecné státní vzdělání je pouze výtvorem, jehož účelem je vymodelovat lidi tak, aby byl jeden přesnou kopií druhého: a vzorem, podle kterého je modeluje, je ten, který vyhovuje převládající moci ve vládě, ať už je to monarcha, aristokracie, nebo většina žijící generace; úměrně tomu jak je efektivní, ustavuje despotismus nad myslí, která vede přirozenou tendencí k nadvládě nad tělem.
John Stuart Mill