o jankovi polienkovi
Krištáľovočisté majstrovstvo jedinečnej rozprávkarky, dnes už klasičky Márie Ďuríčkovej, sa naplno rozvinulo v autorských rozprávkach, inšpirovaných ľudovou rozprávkou O Jankovi Polienkovi, Zlatá priadka, O vodníkovi a peknej Zuzane a ďalších. Rovnocenným ilustrátorským partom autorky sú čarovné ilustrácie Vlasty Baránkovej.


Kniha je súčasťou knižného radu  Rozprávkové poklady /Andersen, Dobšinský, Němcová, Ďuríčková, Erben/, ktoré tvoria oporný edičný rad vydavateľstva BUVIK.

Mária Ďuríčková | O Jankovi Polienkovi | Ilustrovala Vlasta Baránková | vydal Buvik, 2011

Ukážka:

Po čase sa aj vydala za švárneho mládenca a bolo im dobre. Zuzana len o to prosila svojho muža, aby sa vonku vyhýbal každej vode.

Jedného dňa sa vracal z poľa veľmi smädný, nijakovsky nevedel vydržať, kým príde domov. Nuž odbočil na lúku k jednej studničke a priľahol si k nej, že sa napije. Ledva sa ústami dotkol vody, chmatlo ho čosi za jazyk. A to ti bol on, vodník Hlbočan.

Sľúb mi, že mi dáš, o čom doma nevieš, - povedal hlbokým hlasom, - inak ťa stiahnem do svojej vodnej ríše.

O čom doma neviem, to mi azda ani nebude tak veľmi chýbať, pomyslel si Zuzanim muž. A prikývol, že dobre. Nato ho vodník pustil a on sa poberal domov.
 
Podaj mi ruku, priateľ môj malý, ideme s ním. Ako ti bije srdce! To preto, lebo tušíš, čo si rozumom ešte nepochopil: že to, o čom doma neviem, býva zo všetkého najdôležitejšie.

barankova polienko


Pohádky pro děti – nové knihy

Čarovné prstýnky Markéty Zinnerové. Jedna z oblíbených knih pro první čtení

Útlá knížka Markéty Zinnerové Čarovné prstýnky je zajímavá svým pohádkovým příběhem, který zaujme děti od 5 let vý...

Louskáček a Myší král, slavná Hoffmannova pohádka a balet Čajkovského

Slavná pohádka německého romantického spisovatele a hudebního skladatele E. T. A. Hoffmanna (24.1. 1776  – 25. 6. 1822). P...

Pohádky pro všední dny i pro svátky. Knižní skvost Květy Pacovské

Pohádky, které jsou zcela netradičně bez kýčovitých příběhů o králích a princeznách. Příběhy antropomorfizovaných zv...

O zlé carevně. Geniálního Platonova ilustrovala vynikající Sigmundová

Rozsahem nevelké vyprávění je překladem ruské lidové pohádky od geniálního ruského spisovatele Andreje Platonova. Původní ...

Proměny Jana Vladislava. Pohádkové legendy o stromech a květinách

Půvabným způsobem, čtivě a pro dětského čtenáře přitažlivě vypráví Vladislav rozmanité děje, v nichž vždy nějak vys...

Myšlenky z knih

Všimněte si, že už od Marie Terezie jsou základní státní školy svou podstatou stejné. V různé kvalitě učí děti základy gramotnosti, ale hlavně je učí poslouchat příkazy a souhlasně přikyvovat na aktuální ideologii doby.
prof. Macháček