jaasvet300.jpgPopulárně naučná knížka, která přístupnou formou seznamuje děti od osmi let s filozofickými myšlenkami a základními pojmy etiky. Nejsou v ní jména filozofů ani názvy myšlenkových směrů, ale příklady ze života, které autoři věcně rozebírají a dokazují na nich, že některé pojmy, které se používají v každodenním životě, nejsou tak jednoznačné, jak by se mohlo zdát.

Já a svět, svět a já je kniha pro děti, které hledají odpovědi na důležité otázky lidského života, jaké nenajdou v encyklopediích. Čtivým a humorným způsobem pomůže malým filozofům rozvíjet etické myšlení o následujících tématech:

Život a smrt
Bohové a Bůh
Svoboda a nesvoboda
Štěstí a neštěstí
Dobré a špatné

Já a svět, svět a já
Brigitte Labbé - Michel Puech

Vydala Euromedia 2009

Pro děti od 8 let

O autorech
Brigitte Labbé je autorka či spoluautorka řady populárně-naučných dětských knížek, navštěvovala filozofické přednášky Michela Puecha a v knížkách, které společně s ním připravuje, se stará především o to, aby texty byly srozumitelné a čtenářsky přitažlivé pro děti od osmi let.
Michel Puech vyučuje filozofii na pařížské Sorbonně, specializuje se zejména na filozofii technologií a kromě své vědecké práce se věnuje popularizaci etiky pro děti v knížkách, které píše společně s Brigitte Labbé.

Ukázky z knihy... O svobodě

Už jsem se rozhodla, končím se školou

Karolíně je 6 let, chodí do první třídy a právě se rozhodla pro velkou věc: přestane chodit do školy. Nechce tam už dál chodit, nebaví ji to. Stejně ji baví jen jedna jediná věc: malování. A tak nevidí důvod, proč by se měla otravovat se čtením, psaním či počítáním. Při malování to stejně nepotřebuje. Jsou tu ale dvě starosti. Zaprvé už by se nevídala s kamarádkami. Když o tom tak přemýšlí, říká si, že by na ně mohla vždy počkat před školou a také je pozvat o víkendu k sobě domů. Druhou starost jí dělá školní jídelna. Vždycky se v jídelně s kamarády a kamarádkami skvěle bavili a s tím by teď byl konec. Pokud přestane chodit do školy, znamená to také konec se školní jídelnou, nemohla by do ní chodit ani jednou za čas. „Co se dá dělat,“ říká si Karolína, „jídelna mi bude chybět, ale dokážu se bez ní obejít. Jsem rozhodnutá, se školou končím.“

Karolína se rozhoduje svobodně. Není to ukvapené rozhodnutí, dobře předem promyslela jeho následky – neuvidí svoje kamarádky, nebude moci chodit do jídelny, nebude umět číst, psát ani počítat. Ale ve svém věku nedokáže posoudit další následky takového rozhodnutí.

-------------------------------------------------
Pohyblivé záhlaví
Já a svět, svět a já


Až bude malířka a bude prodávat obrazy, ale nebude umět číst, psát nebo počítat, každý ji snadno napálí. Bude pro ni složité pořádat výstavy a bude neustále odkázána na pomoc ostatních. A pokud ji jednoho dne malování přestane bavit, velmi těžko bude shánět jiné zaměstnání. Navíc se připraví o poznání mnoha zajímavých věcí. Rozhodnutí, které Karolína učinila, se zdá být svobodné. Ale není. Abychom se mohli rozhodovat svobodně, abychom svou svobodu skutečně plně využili, musíme znát následky svých rozhodnutí.

Více světla, prosím
Když půjdeme ve tmě a na špičky si budeme svítit jen malou kapesní svítilnou, pěkně se potlučeme. Když si vezmeme velkou baterku, už se potlučeme méně. A když si posvítíme reflektorem, krásně uvidíme vše, co je před námi, nepotlučeme se a můžeme si bezpečně vykračovat.

Karolíně je teprve 6 let. Ve svém věku nemůže vidět následky svého rozhodnutí přestat chodit do školy. Je to, jako by si na své rozhodnutí posvítila jen malou kapesní svítilnou. S přibývajícím věkem si to bude čím dál tím lépe uvědomovat.
Je tedy zřejmé, proč mají děti méně svobody než dospělí.

-------------------------------------------------
Pohyblivé záhlaví
Svoboda a nesvoboda


Chci chodit spát každý večer až o půlnoci, chci jíst jen samé sladkosti, chci se dívat na televizi celý den, při jízdě na bruslích si nechci brát chrániče, v autě si chci sednout dopředu a nebrat si bezpečnostní pás…

V dětství chceme všichni mít svobodu a možnost dělat všechny tyto věci. A ještě spoustu dalších. Ale v tomto věku ještě nevíme, že když rosteme, tělo potřebuje dostatek spánku, že když budeme jíst jen samé sladkosti, ohrožujeme tím své zdraví, že když auto prudce zabrzdí a my nebudeme mít zapnutý pás, můžeme si rozbít hlavu..
Abychom se mohli rozhodovat skutečně svobodně, musíme si dobře uvědomovat následky svého rozhodování.

Naučné pro děti – nové knihy

Velmi podařený Malý lesní průvodce pro malé děti Magdaleny Wágnerové

Cesty se ztrácejí bůhvíkde, každou chvíli se odkudsi ozve nějaký neznámý zvuk, pořád tu něco hrozivě praská, výhrůžn...

Petr Sís a bilderbuch Pilot a Malý princ. Život Antoina de Saint-Exupéryho

Petr Sís s empatií, lehkostí a citem pro dobovou atmosféru vypráví příběh legendárního francouzského letce, dobrodruha a sp...

Kniha Ježíšek řekne dětem o Vánocích úplně všechno

V reklamní záplavě Santa Clausů, vánočních skřítků a sobů české děti pomalu, ale jistě zapomínají na Ježíška. Práv...

Tajemství starého dubu aneb o paměti stromů. Poučná kniha pro děti

Nejvyššího věku mezi stromy se v našich zemích dožívají duby, které patří k původním dřevinám na našem území a mohou...

Balet nás baví, další vynikající kniha Anny Novotné o divadle pro děti

Nečekaně pestrá a bohatá kniha  je první knihou o baletu pro děti i rodiče. Vznikla ve spolupráci s Národním divadlem a ...

Myšlenky z knih

Kultura je nejenom návštěva Národního divadla, ale i způsob, jak si rozumíme se sluncem a Měsícem.
Václav Cílek