tajemstvi stareho dubu ilustrace

Nejvyššího věku mezi stromy se v našich zemích dožívají duby, které patří k původním dřevinám na našem území a mohou se dožít 900 – 1 000 let. Na životě věkovitého památného dubu se kniha Tajemství starého dubu pokouší ukázat „paměť stromu“.

dub nej veledub trebonsko strom


Je neobvyklé, aby se v roli „hlavního hrdiny“ populárně-naučné knihy pro děti objevil strom - dub. V téhle knížce tomu tak je. Kniha se zabývá tím, jak vyrůstá strom, co se na něm mění během jeho života, co z toho je dáno přírodou a co ovlivnili lidé a současně ukazuje, jaké zásadní změny se staly v historii našeho národa během života takového stromu, jak se měnilo bydlení nebo oblékání, nápadné změny na stavbách, ale i v krajině.

tajemstvi stareho dubu

A autoři dodávají:

“Za rámec knihy, v níž chceme přiblížit „paměť stromu“, jsme zvolili rozhovor dědy a vnoučat. Snažíme se ukázat, co se stalo za dobu života jednoho starého dubu, tedy stromu, který patří k zdejším původním dřevinám a z našich stromů se dožívá nejdelšího věku. Od zasazení semenáčku století po století ukazujeme, jak se proměňuje strom a souběžně k jakým změnám došlo v naší zemi – o čem by mohl devět set let starý strom podat svědectví. Kdyby měl dar řeči.
Je to knížka o památném dubu, o jeho místu v životě lidí, o naší historii, ale také o vzájemných vztazích. Záměrem nejsou encyklopedické přehledy o jednotlivých obdobích, k tomu slouží i jiné knihy, ale snaha ukázat na výrazných událostech a vybraných osobnostech, co se stalo, jak se měnil život.“

Součástí textu jsou i vysvětlující poznámky u těch událostí a osobností, o nichž se autoři domnívají, že by měly být víc osvětleny.

Marie Hrušková / TAJEMSTVÍ STARÉHO DUBU / Ilustrovala Andrea Sloupová, Jaroslav Turek / Mladá fronta, 2007


Naučné pro děti – nové knihy

Velmi podařený Malý lesní průvodce pro malé děti Magdaleny Wágnerové

Cesty se ztrácejí bůhvíkde, každou chvíli se odkudsi ozve nějaký neznámý zvuk, pořád tu něco hrozivě praská, výhrůžn...

Petr Sís a bilderbuch Pilot a Malý princ. Život Antoina de Saint-Exupéryho

Petr Sís s empatií, lehkostí a citem pro dobovou atmosféru vypráví příběh legendárního francouzského letce, dobrodruha a sp...

Kniha Ježíšek řekne dětem o Vánocích úplně všechno

V reklamní záplavě Santa Clausů, vánočních skřítků a sobů české děti pomalu, ale jistě zapomínají na Ježíška. Práv...

Tajemství starého dubu aneb o paměti stromů. Poučná kniha pro děti

Nejvyššího věku mezi stromy se v našich zemích dožívají duby, které patří k původním dřevinám na našem území a mohou...

Balet nás baví, další vynikající kniha Anny Novotné o divadle pro děti

Nečekaně pestrá a bohatá kniha  je první knihou o baletu pro děti i rodiče. Vznikla ve spolupráci s Národním divadlem a ...

Myšlenky z knih

Nemoc moderního světa je mnoha způsoby školou vyvolaná nemoc. Právě ve škole se většina lidí naučí očekávat a akceptovat, že je nějaký odborník vždy může zařadit do nějakého žebříčku či hierarchie. Ve škole se setkáváme, zvykáme si a učíme se víru v úplně ovládanou společnost.
John Holt