ImageHawking patří k největším géniům teoretické fyziky na světě a díky jemu se objevil i na českých pultech první díl vyjímečné knihy. Jeho dcera, nevýrazná spisovatelka, která knize dala poněkud ošoupaný děj, naštěstí na smysluplnosti knihy moc nezkazila. A tak se konečně na českém trhu objevila naučná kniha, která mladým ukáže, o co všechno v blízké budoucnosti lidstvu půjde především.

Škoda jen, že nakladatelství zvolilo pro takový titul původní totálně kýčovitou obálku, kterou si kniha rozhodně nezaslouží a která klame čtenáře o tom, co kniha opravdu ukrývá.

Děj knihy:
Za vším je útěk Jirkova ochočeného prasátka. Díky němu se Jirka seznámí se svými sousedy -  Aničkou a jejím otcem Erikem, který se zabývá vědou. Erik má nejvýkonnější počítač na světě a říká mu Kosmo. Ten dokáže vyslat Jirku a jeho kamarády na jakékoli místo ve vesmíru. Kosma by ovšem rád využil i někdo jiný - a Erik s Jirkou se tím dostanou do obrovského nebezpečí. Ve vesmíru totiž není nic nebezpečnějšího než černá díra... Kniha se čte jedním dechem a spojuje veselé dobrodružství s vědeckými údaji o vesmíru. Najdete v ní nejnovější poznatky o černých dírách od Stephena Hawkinga a také mnoho barevných fotografií přímo z kosmu.
Chystají se další dva díly.

O autorech:

STEPHEN HAWKING je Lukasiánským profesorem matematiky a teoretické fyziky na Cambridgeské univerzitě. Všeobecně je považován za největšího teoretického fyzika od časů Alberta Einsteina. Jeho kniha Stručná historie času se stala bestsellerem (celosvětově přes 12 miliónů prodaných výtisků) a je dostupná ve více než třiceti jazycích.

CRISTOPHE GALFARD je někdejším doktorandem Stephena Hawkinga a podílel se na vědecké lince příběhu a jednotlivých detailech uvnitř knihy. Žije ve Francii, odkud se snaží zábavným způsobem přibližovat vědu veřejnosti.¨

LUCY HAWKINGOVÁ
nevýrazná spisovatelka, která napsala dva romány a přispívá do mnoha britských deníků. Žije se svým synem v Cambridge.

GARRY PARSONS je oceňovaným ilustrátorem knih pro děti a mládež. Jeho práce se běžně objevují anglických i amerických časopisech. Žije v Londýně.

Jirkův tajný klíč k vesmíru / Hawking Lucy a Stephen / vyd. Euromedia Group – Universum, 2008 / přeložil Lukáš Grygar


UKÁZKA Z KNIHY:

„Co budeme dělat?“ křičel Jirka.
„Nic,“ volala na něj Anička. „Nemůžeme dělat nic! Snaž se nebýt rozdrcenej! Zavolám Kosmovi, ať nás odsud vytáhne.“
Kometa prolétala pásem planetek neuvěřitelnou rychlostí. Další skála napálila kometu přímo zepředu a Jirku s Aničkou pokropila sprška kamenů. Vysílačkou zazněl Aniččin výkřik a pak bylo náhle ticho – zvuk se ztratil, jako když vypnete rádio.
Jirka zkusil něco říct, ale nezdálo se, že ho Anička slyší. Otočil se k ní a viděl, jak se na něj snaží mluvit, jenže ve vysílačce vládlo ticho. Co nejhlasitěji zakřičel: „Aničko! Dostaň nás domů! Dostaň nás domů!“ ale nemělo to smysl. Všiml si, že anténa na Aniččině helmě byla přeražena vejpůl – tak proto spolu nemohli mluvit! Znamenalo to ale, že je teď nemůže slyšet ani Kosmo?!
Anička zběsile přikyvovala a držela se Jirky pevně jako klíště. Ze všech sil se snažila zavolat Kosma, aby je oba zachránil, ale počítač neodpovídal. Jak se Jirka obával, jejich spojení s Kosmem bylo přerušeno neustálým deštěm kamenů. Trčeli na kometě, řítící se pásem planetek, bez jediné šance na záchranu. Jirka zkusil zavolat Kosma, i když vlastně nevěděl, jak se to správně dělá. Nikdo se neozval zpátky. Anička ho objala ještě pevněji a oba zavřeli oči.

A najednou zavládl naprostý klid. Stejně náhle, jako se bouře kamení objevila, byla zase pryč. V jednu chvíli byly kameny všude, ale teď se zdálo, že kometa prolétla naskrz celým pásem a je zase venku. Jirka s Aničkou se rozhlédli a bylo jim jasné, že mají ohromné štěstí. Pozorovali, jak planetky za nimi utvářejí pruh, napnutý napříč kosmickým prostorem. Vesměs šlo o řídké shluky skal, jen v dráze komety bylo víc menších kamenů pohromadě.
Do bezpečí ale bylo ještě daleko. Z komety do všech stran tryskaly proudy plynu a kdykoliv mohl jeden takový vytrysknout přímo pod nohama našich mladých kosmonautů. Kometa se pohybovala v kouřovém oparu, přes který bylo vidět jen Slunce a jedna malá modrá tečka, co pomalu rostla.
Jirka se otočil na Aničku a ukázal k modrému bodu na obloze. Přikývla a zkusila hláskovat nějaké slovo prstem ve své kosmické rukavici. Jirka rozluštil jen první písmeno: Z. Ale jak se k modrému bodu blížili a kometa se lehce naklonila, Jirkovi najednou došlo, co se mu Anička snaží ukázat. To Z znamenalo Zemi! Drobná modrá tečka před nimi byla Země. Tak malá oproti ostatním planetám a přitom tak krásná!
No a hlavně – byla to jeho planeta, jeho domov. Tak moc se tam chtěl hned teď vrátit! Napsal do vzduchu „Kosmo“, ale Anička zavrtěla hlavou a odepsala prstem „NE“.

Podmínky na kometě se mezitím neustále zhoršovaly. Stovky plynových gejzírů prýštilo všude kolem. Jirka s Aničkou se schoulili k sobě, dva trosečníci uprostřed prázdnoty a bez možnosti se z takového průšvihu dostat.
Tak aspoň, že jsem viděl Zemi z vesmíru... pomyslel si Jirka a přál si, aby mohl všem doma vyprávět, jak malinká a křehká vypadá naše planeta oproti těm ostatním. Jenže neexistoval způsob, jak se vrátit. Přes všudypřítomný kouř už skoro nic neviděli a Země z jejich pohledu přišla o svou modrou barvu. Jak je v tom Kosmo mohl takhle nechat?

Jirka přemýšlel, jestli jsou tohle jeho poslední myšlenky, když tu se náhle na zemi vedle nich rozzářil průchod. Z něj se vynořil muž ve skafandru, odepnul oba trosečníky od komety a jednoho po druhém je prohodil dveřmi. O vteřinu později Anička s Jirkou tvrdě přistáli na podlaze Erikovy knihovny. Muž je rychle následoval a jen co dveřmi prošel, ty se za ním prudce zabouchly. Sundal si helmu. Anička s Jirkou se na něj podívali, rozpláclí jako dvě kosmické žáby.
„Co jste to tam u všech čertů vyváděli?!“ obořil se na ně Erik.

Naučné pro děti – nové knihy

Velmi podařený Malý lesní průvodce pro malé děti Magdaleny Wágnerové

Cesty se ztrácejí bůhvíkde, každou chvíli se odkudsi ozve nějaký neznámý zvuk, pořád tu něco hrozivě praská, výhrůžn...

Petr Sís a bilderbuch Pilot a Malý princ. Život Antoina de Saint-Exupéryho

Petr Sís s empatií, lehkostí a citem pro dobovou atmosféru vypráví příběh legendárního francouzského letce, dobrodruha a sp...

Kniha Ježíšek řekne dětem o Vánocích úplně všechno

V reklamní záplavě Santa Clausů, vánočních skřítků a sobů české děti pomalu, ale jistě zapomínají na Ježíška. Práv...

Tajemství starého dubu aneb o paměti stromů. Poučná kniha pro děti

Nejvyššího věku mezi stromy se v našich zemích dožívají duby, které patří k původním dřevinám na našem území a mohou...

Balet nás baví, další vynikající kniha Anny Novotné o divadle pro děti

Nečekaně pestrá a bohatá kniha  je první knihou o baletu pro děti i rodiče. Vznikla ve spolupráci s Národním divadlem a ...

Myšlenky z knih

Lidé jsou učenlivé bytosti; učíme se rádi; potřebujeme se učit; jsme v tom dobří; nepotřebujeme, aby nám někdo ukazoval, jak to dělat, nebo nás k tomu nutil. Co tyto procesy zabíjí, jsou lidé, kteří do toho zasahují, kteří to chtějí regulovat a kontrolovat.
John Holt