julie mezi slovyPetra Dvořáková po dvou titulech pro dospělé přichystala půvabnou knížku určenou malým čtenářům. Její hlavní hrdinkou je zvídavá desetiletá Julie, která se zajímá o všechno, co se kolem ní děje.

Julie vtřebává svět dospělých, zkoumá jej přes slova, jimiž hovoří, užívají je.
Chce pochopit obsah těchto slov a vysvětluje si je logikou desetiletého dítěte. Čistou logikou. Některá jsou jí jasná hned, na jiná se musí ptát. Dospělí mnohá rádi objasní, ale o některých nechtějí vůbec mluvit. Jako kdyby se jich sami báli – třeba takového podivného a nepřátelského slovíčka „exekuce“.

Vedle slov Julii trápí, že nemůže být se svou maminkou. Bydlí na vesnici u tety, co má dva kluky, s tátou a mladší sestrou Elou. Je tady vlastně hezky, ale maminka tu schází. Je přesvědčena, že její maminka je zakletá, že jí zaklel obsah lahví, která si maminka kupovala v obchodech. Proto se s tátou a sestrou odstěhovali z Prahy. Teta je hodná, jenže není jako maminka – třeba neumí nakupovat v obchodním centru, nákupy ji vlastně moc radosti nepřinášejí. Taky nutí všechny čtyři děti, své kluky i holky svého přítele, jíst zdravé svačiny. To Julie neznala, o její sestře Ele, která byla doma s maminkou a dělala si, co chtěla, už vůbec ne.

Jak vidíte, Julie to nemá vůbec lehké. Potřebuje si srovnat v hlavě všechny změny, které v jejím životě zavinili dospělí.
Musí se vyrovnat s rozvodem rodičů, se změnou prostředí, s novými spolužáky… A nejvíc se musí poprat s tím, že dospělí někdy sami nedělají to, co považují za správné – tedy to tak aspoň říkají. Třeba tvrdí, že lhát se nemá a přitom sami neříkají pravdu. Jak se má pak dítě zachovat? Jak jim má věřit a poslouchat jejich rady? No, řekněte sami!

Petra Dvořáková vytvořila půvabný deník desetileté holky. Holky, co se dostala ne vlastní vinou do potíží.
Holky, co chce všemu přijít na kloub, co musí skousnout během krátkého údobí mnoho novinek. Autorka dokonale vystihla myšlení zvídavé a zvědavé žákyně čtvrté třídy základní školy. Jedinečné jsou především Juliiny logické dětské konstrukce, se kterými si vysvětluje některé situace, kterými obhajuje samu sebe ve světem dospělých.


Julie mezi slovy je pohledem do dětského nitra se vším všudy. Odhaluje chyby nás o něco starších, kterých se dopouštíme v přesvědčení, že je to pro dobro těch malých, nezkušených.
Řekněte: můžeme chtít, aby děti říkaly pravdu, když sami mlžíme, neodpovídáme na otázky, nehodí-li se nám to do krámu? Musím se přiznat, že Petra Dvořáková svou knihou pro malé nastolila otázky pro nás velké. obnažila nás v jasné záři reflektoru.

Takže zbývá odpovědět na otázku: je Julie mezi slovy jen pro děti?
Rozhodně ne. Malí čtenáři se ve světě Julie a jejích slůvek najdou. A dospělí? Ti si mohou připomenout, že kdysi byli malí a že stejně jako Julie se na chování a jednání „dospěláků“ nekoukali vždycky jen s obdivem a pochopením.
Vedle velmi svižného textu, který je plný krásné dětské nezkažené logiky a přímosti, kterou autorka předestřela malým i velkým čtenářům, se kniha vyznačuje velmi působivými ilustracemi, které jsou z dílny Katariny Gasko.
Celkový dojem: jednička s hvězdičkou.

Petra Dvořáková (nar. 1977)
vystudovala střední zdravotnickou školu a poté filozofii na Masarykově univerzitě v Brně. Krátce pracovala jako anesteziologická sestra. Nyní pracuje jako nezávislá autorka a publicistka. Do povědomí veřejnosti vstoupila svou první knihou Proměněné sny, za kterou v roce 2007 získala cenu Magnesia Litera. Tyto „rozhovory o iluzích a deziluzích, které přináší víra,“ vzbudily živý čtenářský zájem, ale i rozporuplnou reakci v církevním prostředí. V roce 2009 vydala svou druhou knihu Já jsem hlad s podtitulem „Příběh o zápasu s mentální anorexií, hledání, cestě a návratu k ženské duši“. Se svými dvěma syny žije ve Znojmě.

Petra Dvořáková: Julie mezi slovy | Ilustrace: Katarina Gasko | Host, 2013
 

 


Naučné pro děti – nové knihy

Velmi podařený Malý lesní průvodce pro malé děti Magdaleny Wágnerové

Cesty se ztrácejí bůhvíkde, každou chvíli se odkudsi ozve nějaký neznámý zvuk, pořád tu něco hrozivě praská, výhrůžn...

Petr Sís a bilderbuch Pilot a Malý princ. Život Antoina de Saint-Exupéryho

Petr Sís s empatií, lehkostí a citem pro dobovou atmosféru vypráví příběh legendárního francouzského letce, dobrodruha a sp...

Kniha Ježíšek řekne dětem o Vánocích úplně všechno

V reklamní záplavě Santa Clausů, vánočních skřítků a sobů české děti pomalu, ale jistě zapomínají na Ježíška. Práv...

Tajemství starého dubu aneb o paměti stromů. Poučná kniha pro děti

Nejvyššího věku mezi stromy se v našich zemích dožívají duby, které patří k původním dřevinám na našem území a mohou...

Balet nás baví, další vynikající kniha Anny Novotné o divadle pro děti

Nečekaně pestrá a bohatá kniha  je první knihou o baletu pro děti i rodiče. Vznikla ve spolupráci s Národním divadlem a ...

Myšlenky z knih

Nikdy jsem nedovolil, aby mi školní výuka narušovala mé vzdělávání.
Mark Twain