tintin_250Tintin, slavný francouzský komiks, nebyl vydávaný v Česku až do veselého převratu v roce 1989. Důvod byl zřejmý. Nebyl dostatečně prosocialistický pro naše pionýry. Je však zvláštní, že první vydání byla v Česku velmi neúspěšná, včetně šílené řady Egmontu, kde text byl dokonce přeložen z angličtiny !!! To samozřejmě nemohlo vystihnout typický slovní humor, který je tak příznačný pro originální francouzskou verzi.

Anglicky a francouzský smysl pro humor je totiž nesrovnatelný a nedokonalý překlad Markéty Černé (pro Egmont) dílo zkázy dokonale dokončil. Ostatně zkuste se začíst do anglické verze. Nezasmějete se. Navíc na strašidelném tv kanálu Nova se kdysi objevila animovaná verze, jenže pro českého diváka to bylo k nesledovaní. Dokonce se traduje, že i malé děti odbíhaly od televize uklízet pokojíček, když se seriál objevil.

Kvalitně přeložený a prezentovaný Tintin se v české kotlině objevil až roku 2004. Tehdy vyšly další dva díly, které se odvážil připravit Albatros a jak se zdá, konečně prolomil letitou smůlu.
Já osobně jsem Tintina miloval. Už jako malý kluk jsem se z něho učil francouzštinu. Takže mě jen potěšilo, že překlad Kateřiny Vinšové je konečně vtipný a ukazuje Tintina českému čtenáři v plné komiksové kráse. Neboli jak pravil nadporučík Mazurek: "Tak je to spravne, tak to ma byt."

O čem je světoznámý komiks ?
Tintin je odvážný reportér, který se svým psem Filutou zažívá ta nejbláznivější a nejneuvěřitelnější dobrodružství na všech světadílech a s důvtipem překoná všechny překážky, přemůže proradné zločince i nepřátele a vždy dosáhne cíle. Belgický kreslíř Hergé, který si postavu Tintina vymyslel, je dnes uznávaným klasikem evropského komiksu.

tintin_mesic Tintinova dobrodružství 17 - První kroky na Měsíci
Hergé
Přeložila Kateřina Vinšová
originál: /Les Aventures de Tintin 17 - On a marché sur la lune/
Vydal  Albatros Media - Albatros, 2009
Počet stran: 62, Rozměr: 220 x 295,
Další z komiksových dobrodružství proslulého Tintina je přímým pokračováním titulu Míříme na Měsíc. Slavného reportéra Tintina jsme opustili ve chvíli, kdy se se svými přáteli vydává v raketě k Měsíci. Netuší, že na palubě je černý pasažér, který má jediný úkol - zneškodnit posádku a raketu i se všemi technickými vymoženostmi dopravit na Zemi na území nepřátelské mocnosti. A jako vždy, úspěch celé výpravy záleží na Tintinovi a jeho věrném psu Filutovi. Komiks je proslulý reálným vykreslením přistání a pohybu na Měsíci, který byl tehdy ještě pouhou utopií.
 tintin_sedmkouli_150.jpg 7 křišťálových koulí
Hergé
Vydal Albatros 2009, 1. vydání
64 stran, 220 × 295 mm, brož.
 Nový příběh Tintina a jeho přátel začíná jako opravdová detektivka: Význační vědci jsou jeden po druhém napadáni záhadným cizincem a upadají do spánku, z kterého je nelze probudit. Všechny oběti mají jedno společné: zúčastnily se výpravy do Jižní Ameriky, odkud do Evropy převezly mumii inckého vládce. Teprve Tintin objeví, že za vším stojí potomci Inků, kteří usilují o vrácení mumie zpět do své vlasti Peru. Tajemní cizinci však tentokrát Tintinovi stále unikají... 
tintin_cernyostrov_130.jpg Tintinova dobrodružství 07
Černý ostrov
Hergé
Vydal Albatros 2006
Přeložila Kateřina Vinšová
Počet stran: 64, Rozměr: 220 X 295, paperback
U pobřeží Skotska leží tajemný ostrov, kam se bojí kdokoli vkročit. Titinovi však nezbývá než se na ostrov vydat, protože je na stopě penězokazců, a ti, jak se zdá, si udělali doupě právě na ostrově. Další z napínavých komiksů, které patří k tomu nejlepšímu ze světové komiksové klasiky.
tintin_ucho_cover130.jpg Tintinova dobrodružství 06
Ulomené ucho
Hergé
Vydal Albatros 2006
Přeložila Kateřina Vinšová
Počet stran: 64, Rozměr: 220 X 295, paperback
Odvážný reportér Tintin tentokrát míří do Jižní Ameriky, aby hledal indiánskou modlu, která byla ukradena z etnografického muzea. Po modle ovšem pátrá i banda zlodějů a ta se snaží za každou cenu Tintina zbavit. Tintin ani zloději však nevědí, že modla skrývá překvapivé tajemství.
tintin_lotos_cover130.jpg Tintinova dobrodružství 05
Modrý lotos

Hergé
Vydal Albatros 2004
Přeložila Kateřina Vinšová
Počet stran: 64, Rozměr: 220 X 295, paperback
V příběhu z Ameriky Tintin během prohibice ve 30. letech minulého století sám zatočí s bandou gangsterů a bojuje s nepřátelsky naladěnými indiány
tintin_doutniky_cover130.jpg Tintinova dobrodružství 04
Faraonovy doutníky
Hergé
Vydal Albatros 2004
Přeložila Kateřina Vinšová
Počet stran: 64, Rozměr: 220 X 295, paperback

V dalším příběhu podniká Tintin výpravu na Dálný východ. Během cesty lodí je však obviněn z pašování opia a rázem se zaplétá do neuvěřitelného sledu náhod, při němž odhalí mocný gang pašeráků drog. Faraonovy doutníky patří mezi jedno z nejnapínavějších a nejbláznivějších Tintinových dobrodružství.

Pokračování tohoto napínavého příběhu a jeho rozuzlení najdete v následujícím svazku Modrý lotos.

tintin_amerika_cover130.jpg Tintinova dobrodružství 03
Tintin v Americe
Hergé
Vydal Albatros 2004
Přeložila Kateřina Vinšová
Počet stran: 64, Rozměr: 220 X 295, paperback
Dobrodružství odvážného reportéra Tintina, které začalo v příběhu Faraonovy doutníky, se blíží do finále. Tintin cestuje na Dálný východ, aby zde konečně odhalil bandu pašeráků, která mu po celou cestu usiluje o život. Komiks patří do výtvarné stránce k nejoriginálnějším, protože belgický kreslíř Hergé se při tvorbě nechal výrazně inspirovat čínskými stavbami, písmem i oblečením.


Úplně všechno a možná i něco navíc se dovíte tady:
https://www.tintin.be/


Myšlenky z knih

Četl jsem v anekdotách z dějin Anglie za doby Cromwellovy, že jistá voskářka v Dublinu prodávala výborné svíčky, zhotovené z tuku Angličanů. Po nějaké době jeden z jejích zákazníků si jí stěžoval, že jeho svíčka nebyla již tak dobrá. „Ach, to je bohužel tím,“ odpověděla obchodnice, „že jsme tento měsíc neměli dost Angličanů.“ Táži se, kdo měl větší vinu: ti, kdo Angličany pobíjeli, nebo tato žena, jež vyráběla svíčky z jejich sádla?
Voltaire, Filosofický slovník: Lidojedi