gaston komiksGaston je všehoschopný a všudypřítomný pomocník a poslíček v redakci. Buď nedělá nic, nebo dělá maléry. Komiksový hrdina Gaston baví francouzské čtenáře již více než padesát let. Vymyslel si jej belgický kreslíř André Franquin zprvu jen proto, aby zaplnil prázdné půlstrany v časopise Spirou. Jeho hrdinu si však rázem oblíbili všichni čtenáři bez rozdílu věku a brzy se dočkal i prvního samostatného alba. Překlad Richard Podaný.

První sešit, který nyní vychází, zachycuje Gastonovy první krůčky na stránkách časopisu Spirou, a to doslova – první se totiž objevily modré stopy a pak teprve vyhublá a přihrblá postava věčně kouřícího Gastona. Do žádného ze stávajících seriálů se nehodil, ale brzy se stal hrdinou vlastního alba. To první mělo neobvyklý podlouhlý formát, který vznikl použitím zbylých odřezků papíru. Nikdo pořádně nevěděl, kolik se toho vytisklo, a protože kolem něj nebyla žádná reklama, knihkupci si mysleli, že je to prémie zdarma a rozdali ho. Dnes toto první album vyvažují fanatičtí sběratelé zlatem.

ANDRÉ FRANQUIN | GASTON 1 – Z PACKALSKÝCH ARCHIVŮ | COOBOO, 48 STRAN

André Franquin (1924 – 1997)
patří mezi nejvýznamnější belgické komiksové tvůrce, především díky spolupráci na sérii Spirou a Fantasio pro časopis Spirou. Franquin sám vytvořil dvě další slavné postavy frankofonního komiksu – roztomilé smyšlené zvířátko Marsupilami a obdivuhodného Gastona. Ten se objevil poprvé v roce 1957 jako výtvarný žertík v časopise Spirou, kde svými vylomeninami vyplňoval prázdná místa na některých stránkách. Franquin je považován za mistra dynamické kresby – okna komiksu jako by hrozila, že se každou chvíli roztrhnou nafukujícími se bublinami s textem, poskakujícími citoslovci, rozpohybovanými postavami zachycenými v nejvypjatějších gestech. Kresba doslova ožívá před očima čtenáře a Gaston zlobí a zlobí…


Myšlenky z knih

Už v roce 1897 si George Bernard Shaw stěžoval, že vánoční oslavování vnucují obchodníci a novináři "neochotnému a znechucenému národu".