chram-slunce.jpgProjekt vydávání dobrodružných příběhů již osmdesátiletého komiksového hrdiny Tintina v češtině pokračuje dalším, již dvanáctým sešitem. V Albatrosu vyyšlo další z jeho dobrodružství, Chrám Slunce, které bezprostředně navazuje na úspěšnou knihu Sedm křišťálových koulí. Pátrání po zmizelé incké mumii vrcholí a Tintin se neváhá vydat za ní až do Jižní Ameriky.

Chrám Slunce bezprostředně navazuje na úspěšnou knihu Sedm křišťálových koulí. Pátrání po zmizelé incké mumii vrcholí a Tintin se neváhá vydat za ní až do Jižní Ameriky. Pronásleduje též únosce profesora Hluchavky a po mnoha dobrodružstvích se dostane až do chrámu samotného velkého Inky. Kniha obsahuje jednu z nejslavnějších sekvencí v historii komiksu, tzv. vlakovou scénu. Dokončení příběhu 7 křišťálových koulí.

Příprava knihy
Během dvou let, které uplynuly, od chvíle, kdy bylo vydávání předchozího příběhu nečekaně přerušeno, přepracoval Hergé spolu se svým kolegou a asistentem Edgarem Pierrem Jacobsem několik starších komiksů z třicátých let Tintin v Americe, Tintin v Kongu, Modrý  lotos a Žezlo krále Ottokara (v tomto pořadí). Antifašistický bojovník Raymond Leblanc se Hergého zastal a definitivně ho zprostil obvinění ze spolupráce s fašisty. Hergé mohl od září 1946 vydávat vlastní týdeník Tintin. Celou jeho střední část v plné barevnosti a na kvalitním papíře zaujímala Hergého tvorba. Úspěch na sebe nenechal dlouho čekat.

Hergého líčení Peru a Inků jsou díky jeho předchozí přípravě v muzeu Cinquantenaire v Bruselu a studiu příslušné literatury na toto téma velmi přesvědčivá. Všechny kusy oblečení a peruánské předměty jsou kresleny podle skutečných předloh. Navzdory výzkumům však došlo k několika omylům v souvislosti se zatměním Slunce. To například začínalo na špatné straně slunečního kotouče, protože dobrodružství se odehrává jižně od rovníku. Hergé to v následujícím albu okamžitě napravil. Zatmění Slunce též trvá mnohem déle, než jak je tomu v příběhu. Navíc je dosti nepravděpodobné, že by Inkové znalí nebeské mechaniky nevěděli o zatmění předem. Samotný motiv zatmění Slunce Hergé zřejmě převzal z líčení Kryštofa Kolumba, který vyděsil obyvatele Jamajky tím, že 29. února 1504 „způsobil“ úplné zatmění Měsíce (o kterém samozřejmě věděl předem).

Pokud jde o techniku vyprávění, vrátil se Hergé ke struktuře předchozího dvojdobrodružství o pokladu Rudého Rackhama. V první části se luští hádanka, v druhé probíhá dobrodružná výprava. Chybí tu sice T-Kadlecové, kteří se s kyvadlem toulají po celém světě, ale kapitán Haddock je neustále konfrontován s jihoamerickou faunou, což dodává napínavému příběhu uvolňující humor. Scéna s vagonem je v rámci komiksu jednou z nejlepších díky zběsilému tempu a dokonalému souladu jednotlivých obrázků.

Příběh vyšel poprvé v roce 1946 v časopise Tintin Magazine, ale vznik se také datuje  až rokem 1949, kdy byly definitivně dokončeny všechny změny v příběhu.

Roku 1969 měl premiéru první kreslený film s Tintinem: Tintin v Chrámu Slunce. Hergé se do projektu téměř nezapojoval a výsledkem byl značně zklamán. Ve filmu však vyniknou dvě krásné písně Jacquese Brela. Roku 2001 měla premiéru nákladná muzikálová verze tohoto dobrodružství. Náš komiks nejprve vycházel barevně na pokračování v časopise Tintin (1946 – 1948). Hergé příběh přetvořil  v komiksové album v roce 1949 a tuto verzi o 62 stranách vám předkládáme.

V sérii Tintinova dobrodružství již vyšly tyto příběhy: Tintin v Americe, Faraonovy doutníky, Modrý lotos, Ulomené ucho, Černý ostrov, Žezlo krále Ottokara, Krab se zlatými klepety, Záhadná hvězda, Tajemství Jednorožce a 7 křišťálových koulí.


Tintin – Chrám Slunce
Hergé

Vydal Albatros 2009
64 stran, 220 × 295 mm, brož., 1. vydání