prockouzelnik.jpgMohlo by se zdát, že kniha Proč kouzelník nečaruje je jen další z nepřeberné řady fantasy knížek o čarodějích a dracích, elfech, udatných bojovnících a trpaslících. Ale i když má v názvu kouzelníka a čarování, není tomu tak. Příběh se neodehrává ve vybájeném světě, ale v Británii pět set let po začátku našeho letopočtu. A kouzelníkem v tomto příběhu není nikdo menší než legendární Merlin, kterého známe z příběhů o králi Artušovi.

Kniha je však zvláštní především tím, že ji napsala teprve patnáctiletí autorka Karolína Ticháčková. Proto může kniha občas, jak upozorňuje sám nakladatel, působit nevyváženým dojmem. Jde však o záměr, protože nakladatel chtěl čtenářům poskytnout autentický příběh tak, jak ho autorka napsala. Společnou snahou autorky i nakladatele je oslovit mladé čtenáře. Nejen je touto knihou pobavit, ale i ukázat jim, že i oni se mohou seberealizovat prostřednictvím tvůrčího psaní.

Autorka sice napsala příběh z dob krále Artuše a Merlina, vytvořila však vlastní pojetí starých legend. Legenda o rytířích kulatého stolu je jí pouze odrazovým můstek k rozvíjení příběhu na téma „jak to mohlo být" a „jací mohli být". Čtenář se tedy ocitá v dávné minulosti a společně s hrdiny prožívá řadu dobrodružství. Kouzelník Merlin má v autorčiných představách mnohem blíž k chemikům a fyzikům moderní doby než k starodávným čarodějům. Její Merlin, obklopen rytíři a řinčícími meči, dává přednost soubojům spíše vědeckým a filozofickým než těm v brnění. Cesta v jeho společnosti není doprovázena záblesky ohně a mumláním magických formulí, ale hlasitým chroupáním jablek a sarkastickými komentáři na adresu nedůvtipných průvodců.

Jak se stal Rick panošem Lancelota? Kdo a proč unesl královnu Ginevru? Jak se zachovají Galahad a Frico během vzpoury proti králi Artušovi? Co přimělo kouzelníka Merlina opustit svůj hrad a vydat se na dlouhou pouť? Co se stane na jejím konci? Jaké tajemství skrývá Svatý Grál? A proč kouzelník nečaruje? Odpovědi nejen na tyto otázky jsou ukryté v jednotlivých kapitolách této knihy.

Kniha je doplněna barevnými ilustracemi rovněž mladého (devatenáctiletého) výtvarníka a obsahuje dárek v podobě hudebního CD se čtyřmi písněmi skupiny Blackmore's Night.

Karolína Ticháčková
Narodila se v září roku 1992 v Praze. Její láska ke knížkám se projevuje již od útlého věku a nasměrovala ji i ke studiu víceletého gymnázia s humanitním zaměřením. Ve svém volném čase píše povídky, básničky, glosy a recenze. Zajímá se o historii i přírodu a ráda poznává odlišné kultury. Jejím velkým koníčkem jsou dějiny Egypta.

Karolína Ticháčková
PROČ KOUZELNÍK NEČARUJE
Observatory Media, 2008
Ilustroval Jan Poupě
197 stran


Fantasy pro děti – nové knihy

Bubáci. Malý přírodopis duchů, přízraků a strašidel Krátkého a Váši

Dočkali jsme se a podruhé vycházejí Bubáci aneb Malý přírodopis duchů, přízraků a strašidel (1961) od Radovana Krátkého ...

Černá slepička z roku 1829 od strýce Alexeje Tolstého a skvostné ilustrace

Marina Richterová ilustrovala pro Albatros pohádkový příběh ruského romantika. Antonij Pogorelskij vyšel naposledy v češtině...

Rafaelova škola – Tance nág

 Pátrání po prolomení tajemné kletby pokračuje v Tanci nág. Očekávaný druhý díl série Rafaelova škola od Renaty Štu...

Renata Štulcová dopsala první díl fantasy Rafaleovy školy

Marina je dvanáctiletá dívka, která žije jen s otcem a prarodiči, protože maminka před časem záhadně zmizela. Přála si vš...

Proč kouzelník nečaruje

Mohlo by se zdát, že kniha Proč kouzelník nečaruje je jen další z nepřeberné řady fantasy knížek o čarodějích a dracích...

Inspirující myšlenky...

Slavnostní oběť – akt vytvářející posvátno – je toho příkladem. Ve své nejvyšší (a také nejčastější) formě je oběť rituálním odsouzením člověka nebo zvířete k smrti. V dávnověku mohlo být i samo usmrcení zvířete předmětem zákazu, čímž by se zdůvodnily vražedné usmiřovací rituály. Dnes je postihováno všeobecným zákazem pouze usmrcení člověka. Právě pomocí této oběti je možné podílet se na zločinu, jenž se takto stává společným zločinem všech účastníků: jde o svaté přijímání.
Georges Bataille, Erotika, opora morálky