tim_tolarSlavnou knihu pro děti, Tim Tolar aneb Prodaný smích, napsal v 60. letech 20.století významný německý autor dětské literatury James Krüss. Aktuální téma knihy zaujme děti i dnes. Na pozadí Timova téměř detektivního putování po světě se totiž skrývá v současnosti velmi aktuální téma peněz, které by nikdy neměly v lidském životě znamenat úplně všechno a že existují věci, které na prodej nejsou.

O čem je kniha

Tim Tolar je výjimečný malý chlapec, který se umí smát nenapodobitelným zvonivým smíchem. Jednoho dne se na dostizích seznámí se záhadným baronem, který mu radí, na které koně sázet. Tim vyhrává a tajemný cizinec mu nabídne výměnu. Za zvonivý smích schopnost vyhrát každou sázku . Podmínky jsou jednoduché - ani jedna strana nesmí o sázce nikomu říct, jinak svou schopnost ztratí. Tim neodolá a svého smíchu se vzdá. Od té chvíle vyhrává každou sázku, jenže již brzy pochopí, že jeho smích byl nad veškeré zlato. Vydá se proto do světa hledat ďábelského cizince, aby od něj získal zpátky svůj smích.

Ideální kniha pro společné čtení rodičů a dětí.

Tim Tolar aneb Prodaný smích | Krüss, James | Timm Thaler oder Das verkaufte Lachen (1962) | Vydal Albatros, 1971

Ukázka z knížky

Všichni se dívali na chlapce, který pevně svíral rty. Fotograf opakoval už zoufale: "Smát, prosím velmi!" Baron, stojící až za Grandizzim, nepřišel Timovi na pomoc ani slůvkem.
Tim si nakonec pomohl z nouze sám. "Moje dědictví," řekl, "je těžké břemeno, pane fotografe. Ještě nevím, jestli se nad ním mám smát, nebo plakat. Dovolte mi, abych s výběrem počkal."

Půlkruhem, který ho obklopoval, proběhlo zaševelení. Někteří tiše překládali jeho slova, někteří utrušovali udivené i obdivné poznámky. Jen Natas se tvářil pobaveně. Fotografování pak proběhlo hladce, ovšem bez úsměvu šťastného dědice. Nato se zasedlo ke stolům.

Tim měl po jedné straně Grandizziho, po druhé barona. Ředitelův krajkový šáteček ještě stále šířil karafiátovou vůni. Tima to dráždilo ke kýchání. Před jídlem bylo proneseno mnoho řečí, některé italsky, jiné lámanou němčinou. A vždycky, když se lidé smáli, kývali nebo tleskali, obraceli se všichni k chlapci v čele stolu. Jednou mu baron pošeptal: "Svou ukvapenou sázkou jsti si nezískal zrovna snadný život, pane Tolare." Tim odpověděl stejně tiše: "Věděl jsem, co mě čeká, barone."
Ve skutečnosti si nikdy nepřipadal opuštěnější než tady včele tabule, kde na něho všichni civěli jako na nějaké exotické zvíře. Ale byl pevně odhodlán dokázat baronovi, že je dospělý, a to ho posilovalo a drželo zpříma.


Beletrie pro děti

Malý princ a Exupéry odkrývá tajemství: Co je důležité, je očím neviditelné!

„Odpusťte děti, že jsem věnoval tuto knihu dospělému!“ zní první věta Antoine De Saint-Exupéryho v jeho věnování. A to je klíč k úspěšnému přečtení. Malý princ opravdu není pro děti...

Kubula a Kuba Kubikula. Jediná a mimořádná kniha Vančury pro děti

Jedinečné slovesného umění Vladislava Vančury můžeme vychutnat také v jeho jediné knize pro děti, kterou napsal pro svou dceru Alenu, ale také díky nesmyslným tahanicím literárních kritiků, kteřé vedli zanícené debaty na...

Když na hrušce buchty zrály, dětsky bláznivá kniha pro malé čtenáře

Zdá se vám název knížky bláznivý? To je dobře. Takové věci mají děti rády. Všechny pohádkové texty nebo verše autorky připomínají různé nonsensové tituly pro děti.

Daisy Mrázková: Haló Jácíčku: knížka o velkém přátelství

Tato knížka je vhodná pro děti od pěti let pro předčítání, srozumitelně a velmi poeticky vysvětluje dětem věci kolem nich. Vyšla již čtyřikrát, poprvé v Albatrosu v roce 1972.

Deník kocoura Modroočka, po desetiletí půvabná knížka pro děti

Zelenoočka, Bělovous Zrzunda, Kiki a především kocourek Modroočko – právě oni jsou hlavními hrdiny půvabných příhod Josefa Koláře, příhod, během nichž Modročko vyroste z malého kocourka v tatínka čtyř koťátek…  

Princezna z třešňového království. Jedna z nejlepších pohádkových knih Markéty Zinnerové

Princezna z třešňového království patří jednoznačně ke zlatému fondu knih pro děti a mládež. Autorka v knize vypravuje příběh o holčičce a její cestě s bílým chundelatým pejskem Šmudlou přirozeně...

V sedmém nebi Fuky a Koláře. Chvályhodný reprint pro děti od Albatrosu

Ilustrované vtípky, rébusy a hříčky pro děti i dospělé. Na počátku byl nápad nakreslit deník, na každý den jeden obrázek a jedna vtipná historka. Pak se malíř setkal s básníkem...