krajina s konikomPřed dvěma lety jsem poznala slovenského výtvarníka a ilustrátora Juraje Martišku. Stalo se tak díky knížce Jiřího Holuba Jak se zbavit Mstivý Soni. Jeho ilustrace mne okamžitě lapily a měla jsem radost, když se ujal ilustrací rozpustilého Holubova textu. V současné době je autorem ilsutrací i další Holubovy knihy, která právě vyšla ve slovenštině: Kolik váží Matylda.

Snový příběh Krajinka s Koníkom napsala Marta Šurinová a ilustracemi ji ozdobil výtvarník Juraj Martiška.
Zavede nás do místa, které bychom na mapě hledali marně. Městečko, kam rok co rok přijíždí cirkus je totiž smyšlené, je odrazem dětského pokojíku autorčiny duše, jak sama prozrazuje na obálce knihy.
Seznámíme se se starým klaunem a malým cirkusovým koníkem. Ten by rád zůstal hříbětem, obdobné pocity prožíval kdysi klaun, co chtěl napořád zůstat dítětem. Jenže to možné není. Jednoho dne každý z nás musí opustit dětské střevíce, musí se začít chovat odpovědně a dospěle. To však nikomu nebrání, aby si zachoval dětskou duši a radostný pohled na svět.

Klaun a koník jsou nerozluční kamarádi. Jejich příběhy se prolínají celou knihou.
Přidruží se k nim ještě malé děvčátko, které touží být krasojezdkyní. Důležitou roli sehraje i stará hruška, která se na všechny události v městečku dívá s patřičným nadhledem svého věku a založení a v pokorné úctě k životu.

Komorní příběh Marty Šurinové má jasnou paralelu s osudy mnoha dětí v současných rodinách, kdy rodiče kladou na děti vysoké požadavky a nikdy s jejich výkony nejsou spokojeni.
Děti pak prožívají těžké chvíle, bojí se trestu a nevědí si většinou se situací rady. Jejich reakce pak bývají rozličné, vždy v sobě nesou celoživotní trauma. Také malý koník prožívá velký smutek – jeho otec, cirkusový hřebec, zná jen výkony a slávu, láska a porozumění jsou mu fuk. Za svého syna se stydí. Proto se malý koník bojí dospět, proto by nejraději zůstal pod ochranou hřívou své maminky, která mu šeptá konejšivá slůvka.

krajina s konikom martiska

Ilustrátorem snového příběhu je Juraj Martiška, který přizval ke spolupráci svou dceru Maximku. Proto jsem se Juraje zeptala:  
Jaké to je, tvořit obrázky s vlastním potomkem? Nehádali jste se nad nimi?
Dcérka Maximka mala v tom čase 7 rokov, takže hádať sme sa nemohli. Dlho som váhal, či mám ten podnet od vydavateľa vziať vážne, alebo sa tomu vyhnúť. Napokon som sa rozhodol, myslím si, že správne. Bola to skúsenoť, při ktorej som si uvedomil, že aj keď deti niečo baví, ich proporcia času je úplne iná. Navyše Maximka mala prirodzený strach z toho, či sa jej obrázky podaria a ja či nebudem nešťastný... To bolo dosť ťažké zvládnuť. Totiž, niektoré obrázky som začal ja a ona v nich pokračovala – tých sa bála najviac. Samozrejme,  ilustrovanie jej trvalo omnoho dlhšie jako mne. Ja som mal obrázok za 1–2 dni hotový, ten na ktorom pracovala ona, trval niekedy 7 dní. Veľa času som trávil tým, že som ju upokojoval a presviedčal, aby sa nebála... Zopakoval by sis obdobnou spolupráci? Samozrejme... neskôr som sa snažil „zmanipulovať“ svojho pubertálneho syna, ale to sa mi už tak dobře nepodarilo...

Snový moudrý text doplnilo originální výtvarné zpracování. Také proto byla kniha Krajinka s koníkom oceněná Čestnou listinou IBBY 2012 za kvalitní ilustrace.
Je dobře, že vznikají texty, které jen neútočí, nekřičí, nevolají po pomstě, je dobré, že vznikají pohádkové příběhy, v nichž kamarádství, rodičovská láska a pocit bezpečí hraje důležitou roli. Budou-li děti s rodiči číst takové příběhy, věřím, že se slovo morálka stane opět hodnotou a ne jenom deklarativním pojmem, jímž se kdekdo dnes ohání, aniž by se sám podle skutečných zásad morálky kdy chtěl chovat.

Marta Šurinová: Krajinka s koníkom | Ilustrace: Juraj Martiška a Maximka Martišková
Nakladatelství Perfekt, 2010


Beletrie pro děti

Padavka je bezva pes. Kniha populární Hermíny Frankové podle neexistujících kreseb Francise Barrauda

Hermína Franková se taky ráda baví, jenže neumí malovat. Proto podle neexistujících kreseb Francise Barrauda vymyslela příběh začínajícího spisovatele a taky trochu nešiky Jakuba, jemuž nikdo neřekne jinak než Padavka...

Pučálkovic Amina. Milovaná knížka pro děti Jindřicha Plachty a Ondřeje Sekory

Kdo jiný by mohl napsat kouzelný příběh o záměně psího štěňátka se žirafím mládětem než dobrosrdečný dlouhán, milovaný generacemi diváků. První vydání mu ilustroval Ondřej Sekora, byli v podstatě stejný...

Malý princ a Exupéry odkrývá tajemství: Co je důležité, je očím neviditelné!

„Odpusťte děti, že jsem věnoval tuto knihu dospělému!“ zní první věta Antoine De Saint-Exupéryho v jeho věnování. A to je klíč k úspěšnému přečtení. Malý princ opravdu není pro děti...

Kubula a Kuba Kubikula. Jediná a mimořádná kniha Vančury pro děti

Jedinečné slovesného umění Vladislava Vančury můžeme vychutnat také v jeho jediné knize pro děti, kterou napsal pro svou dceru Alenu, ale také díky nesmyslným tahanicím literárních kritiků, kteřé vedli zanícené debaty na...

Když na hrušce buchty zrály, dětsky bláznivá kniha pro malé čtenáře

Zdá se vám název knížky bláznivý? To je dobře. Takové věci mají děti rády. Všechny pohádkové texty nebo verše autorky připomínají různé nonsensové tituly pro děti.

Daisy Mrázková: Haló Jácíčku: knížka o velkém přátelství

Tato knížka je vhodná pro děti od pěti let pro předčítání, srozumitelně a velmi poeticky vysvětluje dětem věci kolem nich. Vyšla již čtyřikrát, poprvé v Albatrosu v roce 1972.

Deník kocoura Modroočka, po desetiletí půvabná knížka pro děti

Zelenoočka, Bělovous Zrzunda, Kiki a především kocourek Modroočko – právě oni jsou hlavními hrdiny půvabných příhod Josefa Koláře, příhod, během nichž Modročko vyroste z malého kocourka v tatínka čtyř koťátek…