Zábavná knížka velehumorných příběhů docela obyčejné hastrmanské rodiny Zeleňákových. Dočtete se o tom, jak se vodnický kluk Dušan zamiloval do hastrmanské holky Pěnky nebo jak se známá firma vodník Oskar Šplíchal chtěl vyhýbat poctivé práci a sumce Matěje vydával za žraloka.

rybari hastrmani kratochvil


Setkáte se s legendárním kapitánem parníku Vyšehrad Herkulem Veselým a porybným Zdrhalem, který nutí i vodníky chytat ryby pod vodou na udici, ale i s příbuznými z Chodska, kteří si říkají Vodové, s namyšlenými vodníky z velkých přehrad a vlnodrapů i s bazénovými hastrmany. Každému je jasné, že vodnická rodina nepotřebuje pračku, ale může mít v obýváku (po hastrmansku v omýváku) akvárium nebo na zahrádce bazén?
Ještě si myslíte, že víte o hastrmanech všechno? Tak nečekejte až k vám připlavou zbloudilí vodníci a začtěte se do opravdu bláznivých historek tak, jak je umí napsat jen Miloš Kratochvíl.

Miloš Kratochvíl | Rybáři a Hastrmani | Ilustrovala Markéta Vydrová | Vydal Triton, 2012

rybari hastrmani vydrova
Ilustrace Markéta Vydrová

Ukázka z knihy: Ryboděs

Ospalé ticho nad řekou náhle rozpáral řezavý hlas parní píšťaly. Rybáři se s povzdechem otočili po proudu. Pan Hamza začal tiše počítat do deseti. Přesně za deset vteřin po signálu píšťaly vyplula ze zátočiny u Chlumčanského lomu majestátní bílá loď.
"Ryboděs," řekl pan lékárník Šusta a každý z rybářů si přidal na adresu parníku a jeho kapitána nějakou hanlivost. "To je prosím postrach ryb, rybářů, vodního ptactva a slušných mravů, jakýsi Herkules Veselý," dodal pan lékárník na vysvětlenou panu Mejlovi.

Parník se přiblížil, takže už všichni poznávali na kapitánském můstku mohutnou postavu. Podle záblesků vytušili, že je sleduje dalekohledem a chystá se s nimi do slovní bitvy.
"Tak berou, berou, vy žabí švagři?!" hulákal ten urostlý chlapík. "Berou, ale roha před tím vaším vodním kombajnem!" křikl pan Benda. "Když už ten váš mlejn tak rachotí, zavřete klapačku aspoň vy!" přidal se pekař Hamza.
"Buďte rádi, že vám tu jezdím, vy tichý blázni! Vždyť byste tu jinak mohli zaspat život!" burácel kapitán Herkules. "Ryby jsou na rozdíl od vás normální, společenský tvorové! Ryby lodě milujou! Přál bych vám to vidět, když jedu taneční parník! Všechny tresky, žraloci a candáti se mi třou o boky lodě, až je v podpalubí vedro jako v Africe! Táhnou za hudbou! Chtějí se bavit! Ryby nejsou jako vy, vy němý vydry!"
"Přiložte pod kotel a jeďte si hulákat do Hamburku!" křikl pan Benda a křikl to schválně, protože už věděl, co bude následovat.
Ani tentokrát ho Herkules Veselý nezklamal.


Beletrie pro děti

Padavka je bezva pes. Kniha populární Hermíny Frankové podle neexistujících kreseb Francise Barrauda

Hermína Franková se taky ráda baví, jenže neumí malovat. Proto podle neexistujících kreseb Francise Barrauda vymyslela příběh začínajícího spisovatele a taky trochu nešiky Jakuba, jemuž nikdo neřekne jinak než Padavka...

Pučálkovic Amina. Milovaná knížka pro děti Jindřicha Plachty a Ondřeje Sekory

Kdo jiný by mohl napsat kouzelný příběh o záměně psího štěňátka se žirafím mládětem než dobrosrdečný dlouhán, milovaný generacemi diváků. První vydání mu ilustroval Ondřej Sekora, byli v podstatě stejný...

Malý princ a Exupéry odkrývá tajemství: Co je důležité, je očím neviditelné!

„Odpusťte děti, že jsem věnoval tuto knihu dospělému!“ zní první věta Antoine De Saint-Exupéryho v jeho věnování. A to je klíč k úspěšnému přečtení. Malý princ opravdu není pro děti...

Kubula a Kuba Kubikula. Jediná a mimořádná kniha Vančury pro děti

Jedinečné slovesného umění Vladislava Vančury můžeme vychutnat také v jeho jediné knize pro děti, kterou napsal pro svou dceru Alenu, ale také díky nesmyslným tahanicím literárních kritiků, kteřé vedli zanícené debaty na...

Když na hrušce buchty zrály, dětsky bláznivá kniha pro malé čtenáře

Zdá se vám název knížky bláznivý? To je dobře. Takové věci mají děti rády. Všechny pohádkové texty nebo verše autorky připomínají různé nonsensové tituly pro děti.

Daisy Mrázková: Haló Jácíčku: knížka o velkém přátelství

Tato knížka je vhodná pro děti od pěti let pro předčítání, srozumitelně a velmi poeticky vysvětluje dětem věci kolem nich. Vyšla již čtyřikrát, poprvé v Albatrosu v roce 1972.

Deník kocoura Modroočka, po desetiletí půvabná knížka pro děti

Zelenoočka, Bělovous Zrzunda, Kiki a především kocourek Modroočko – právě oni jsou hlavními hrdiny půvabných příhod Josefa Koláře, příhod, během nichž Modročko vyroste z malého kocourka v tatínka čtyř koťátek…