Zábavná knížka velehumorných příběhů docela obyčejné hastrmanské rodiny Zeleňákových. Dočtete se o tom, jak se vodnický kluk Dušan zamiloval do hastrmanské holky Pěnky nebo jak se známá firma vodník Oskar Šplíchal chtěl vyhýbat poctivé práci a sumce Matěje vydával za žraloka.

rybari hastrmani kratochvil


Setkáte se s legendárním kapitánem parníku Vyšehrad Herkulem Veselým a porybným Zdrhalem, který nutí i vodníky chytat ryby pod vodou na udici, ale i s příbuznými z Chodska, kteří si říkají Vodové, s namyšlenými vodníky z velkých přehrad a vlnodrapů i s bazénovými hastrmany. Každému je jasné, že vodnická rodina nepotřebuje pračku, ale může mít v obýváku (po hastrmansku v omýváku) akvárium nebo na zahrádce bazén?
Ještě si myslíte, že víte o hastrmanech všechno? Tak nečekejte až k vám připlavou zbloudilí vodníci a začtěte se do opravdu bláznivých historek tak, jak je umí napsat jen Miloš Kratochvíl.

Miloš Kratochvíl | Rybáři a Hastrmani | Ilustrovala Markéta Vydrová | Vydal Triton, 2012

rybari hastrmani vydrova
Ilustrace Markéta Vydrová

Ukázka z knihy: Ryboděs

Ospalé ticho nad řekou náhle rozpáral řezavý hlas parní píšťaly. Rybáři se s povzdechem otočili po proudu. Pan Hamza začal tiše počítat do deseti. Přesně za deset vteřin po signálu píšťaly vyplula ze zátočiny u Chlumčanského lomu majestátní bílá loď.
"Ryboděs," řekl pan lékárník Šusta a každý z rybářů si přidal na adresu parníku a jeho kapitána nějakou hanlivost. "To je prosím postrach ryb, rybářů, vodního ptactva a slušných mravů, jakýsi Herkules Veselý," dodal pan lékárník na vysvětlenou panu Mejlovi.

Parník se přiblížil, takže už všichni poznávali na kapitánském můstku mohutnou postavu. Podle záblesků vytušili, že je sleduje dalekohledem a chystá se s nimi do slovní bitvy.
"Tak berou, berou, vy žabí švagři?!" hulákal ten urostlý chlapík. "Berou, ale roha před tím vaším vodním kombajnem!" křikl pan Benda. "Když už ten váš mlejn tak rachotí, zavřete klapačku aspoň vy!" přidal se pekař Hamza.
"Buďte rádi, že vám tu jezdím, vy tichý blázni! Vždyť byste tu jinak mohli zaspat život!" burácel kapitán Herkules. "Ryby jsou na rozdíl od vás normální, společenský tvorové! Ryby lodě milujou! Přál bych vám to vidět, když jedu taneční parník! Všechny tresky, žraloci a candáti se mi třou o boky lodě, až je v podpalubí vedro jako v Africe! Táhnou za hudbou! Chtějí se bavit! Ryby nejsou jako vy, vy němý vydry!"
"Přiložte pod kotel a jeďte si hulákat do Hamburku!" křikl pan Benda a křikl to schválně, protože už věděl, co bude následovat.
Ani tentokrát ho Herkules Veselý nezklamal.


Beletrie pro děti

Zajatci stříbrného slunce. Miloš Kratochvíl a Iku Dekune poradí i rodičům počítačových fanatiků

Miloš Kratochvíl na současný fenomén dětí odpovídá šokovou terapií. Jeho malý hrdina na vlastní kůži zažije neuvěřitelné. Když ve své hře rozbije celé město, nechá ho autor, aby si svoji...

Taje olivového háje. Příběh pro děti z Provence od Daniely Krolupperové

Spisovatelka Daniela Krolupperová v poslední době napsala sérii knížek, na kterých spolupracuje s ilustrátorkou Evou Chupíkovou. Např. Rybí sliby, Zákeřné keře, Mizící hmyzíci, Jde sem lesem nebo Polární pohádku. K...

Opice z našej police je dnes už kultovná kniha a skvelým čítaním pre malých i veľkých

Tak toto je tá slávna kniha, z ktorej sa naše české deti učili po slovensky. A museli sme kúpiť dve, pretože každý ju chcel do svojej poličky. Dúfame, že ju...

Grey Owl. Sejdžo a její bobříci, jedinečný příběh, skvělá kniha o přírodě nejen pro děti

Jediná kniha pro děti od velmi populárního kanadské autora Gery Owla, který se po dlouhou část svého života zasazoval o ochranu zvířat a přírody v Kanadě.

Josef Lada dětem. I po letech velmi zdařilý výbor českého ilustrátora

Kniha vypráví o Josefu Ladovi, když byl malý, ale jsou tam i jeho napsané básně, bajky, říkadla a mini komiksy. Doporučujeme pro děti od třetí třídy. Výbor sestavil po smrti...

Bylo nás pět, nezapomenutelný Poláčkův humoristický román pro děti

Dodnes oblíbený humoristický román Karla Poláčka, popisující autorovo dětství v Rychnově nad Kněžnou, byl vydán už v roce 1946

Kýčovitý Kosprd a telecí. Když Papoušková, autorka prostoduchých telenovel píše i pro děti

Nevíte jak vypadá knižní kýč pro děti? Pak Kosprd Papuškové je kniha, na které to poznáte okamžitě. Autorka prostoduchých tv novel je ukázkou, že ne každý může psát kvalitní knihy...