skviry mikovaMarka Míková i tentokrát napsala čtivý příběh, který s hravostí vlastní autorce, nás provází světem reálným i fantaskním, kde hranice nejsou důležité a ani neexistují. Jakoby dětem chtěla přiblížit známý výrok Thora Hyerdahla, že neexistují žádné hranice, jen hranice v naši mysli.

O čem je příběh…
Osmiletá Matylda nemá mámu. Žije v nudném paneláku s otcem, který je režisér a má málo času. I když tátu obdivuje a má ho ráda, potýká se především s osamělostí ve světě, ve kterém se pomalu ztrácí. Jednoho dne při hledání zatoulaného psa, objeví pod schody zvláštní škvíry. Jakmile přestoupí jejich hranici, ocitne se ve světě neobyčejné tajemném, světě plném fantaskních obrazů, zvířat, příjemné hudby, světě, který ji nečekaně naplní její touhy po jiném životě. A nakonec pochopí mnohé, co dosud nemohla ani tušit.

Na první pohled se zdá, že autorka není až tak vynalézavá, protože podobných příběhů o překročení světa reálného a fantastického bylo v literatuře víc než dost. Alenka v říší divů od Lewise Carrolla, James Barrie a Petr Pan, Lyman Baum a Čaroděj ze země Oz, Most do země Terabithia od Katherine Paterson a další.

Fantaskní příběh Marky Míkové o prolínání reality a iluzorního světa má ale mnohem vyšší poselství než je samotný děj příběhu.
Autorka chce dětem říct (a nejen jim), že dveře do jiných životů nejsou jen pomyslné pohádky, ale že opravdové škvíry jsou v každém v nás. Stačí se jen zbavit myšlenkových konstrukcí, které nám vnutili jiní a my je bezmyšlenkovitě přijali, stačí si jen uvědomit, jak pracují naše smysly a co je naše vědomí. Stačí si jen plně uvědomovat, co skutečně děláme každý den, každou chvíli. A postupně se před námi objeví svět netušených možností.
Jde o to, uvědomit si, že okolní svět jsou jen iluze zprostředkované pomocí našich nedokonalých smyslů. A jako takový je plně v naší moci si ho vytvářet a dotvářet.

Škvíry je skutečně mimořádná kniha a Marka Míková patří bez diskuse mezi takové velikány dětské literatury jako je Iva Procházková, Daisy Mrázková, Ivona Březinová, Martina Drijverová, Jiří Žáček, Jiří Kahoun a další.
Každopádně je to jedna z nejlepších knih roku 2014.

Škvíry / Marka Míková/ Ilustrace: Tereza Ščerbová / vydalo Argo, 2014
Kniha získala prestižní ocenění Zlatá stuha 2015

scerbova skviry

UKázka z knihy:

Stalo se to jednoho podzimního dne, když ji táta poslal nakoupit pár věcí vedle do obchodu: mlíko, máslo, vajíčka, kus salámu, chleba a případně dvě piva, kdyby je Matyldě
prodali.
„Jasně,“ potvrdila Matylda, že chápe, popadla igelitku, co se válela pod věšákem, vzala si tátovu peněženku a vyrazila ven.
No a na schodech se ztratila.
Nejprve zhaslo světlo, a tak šmátrala na stěně po vypínači, a nemohla ho najít. Místo vypínače nahmatala podivnou škvíru ve zdi, jako by vypadla cihla. Nikdy dřív si ničeho
podobného na chodbě nevšimla. Pod prsty cítila, že ze škvíry vane chlad. Ucukla a šátrala dál po vypínači. Konečně ho našla a zmáčkla. Cvak, ozvalo se, a nic. Cvakla podruhé,
potřetí, a zase nic. Pomyslela si, že asi praskla žárovka nebo vypadly pojistky, když světlo nesvítí, a tak se vydala poslepu směrem, kde tušila výtah, a přitom se dotýkala stěn. Po chvíli na tu škvíru znovu narazila. Asi obešla chodbu dokola. Ale tentokrát se jí zdála o něco větší než poprvé. Chvíli ji prsty prozkoumávala a pak uslyšela zakňourání.
Že by do té škvíry spadla nějaká kočka? prolítlo jí hlavou.
Chudák.
„Čiči,“ zavolala.
„Íňa,“ ozvalo se v odpověď.
Matylda prohledávala prsty škvíru. Dole byla větší. Dala se do ní dokonce strčit noha. Matylda špičkou chodidla osahávala zem uvnitř. Zdála se být pevná, a dokonce byla měkoučká, skoro jako by tam byl koberec. Matylda se trochu přikrčila a pak se úplně snadno protáhla škvírou celá. Ty jo, uchechtla se. A jsem v kočičím světě.
„Čau,“ ozvalo se z rohu. Nebo se to Matyldě jenom zdálo?
„Cože?“ vyrazila ze sebe.
„Vidličky a nože,“ zněla odpověď.
Matylda se zamračila. Zvířata nemluví, to mám zase velkou fantazii, poučovala v duchu sama sebe. Pomalu se rozkoukávala.
Uviděla docela roztomilý pokojíček. Na podlaze koberec, na stěnách obrazy a na obrazech nejrůznější šelmy – tygři, lvi, gepardi, pardáli –, uprostřed pokoje stolek a v rohu kanape. Na stropě se houpal lustr se skleněnými cingrlátky a střídavě vrhal na šelmy světlo a stín. To asi, jak tam profukovalo. Vonělo to tam po levanduli, a dokonce se ozývala hudba. Někdo kdesi preludoval na piano. To je jako já, usmála se Matylda, protože přesně tuhle skladbu zrovna teď hrála.

 


Beletrie pro děti

Bella a Sebastián. Legendární kniha i seriál Cécile Aubryové

Lidský příběh, v němž se životem poznamenané osudy lidí a zvířat vzájemně proplétají a mnohdy krutá, ale spravedlivá příroda a zákony hor je učí moudrosti, lásce a vzájemnému porozumění, napsala v...

O slonu Kárím aneb indické štěstí pod sloním břichem

Mukerji Dhan Gopal napsal dvě knížky - Za Kárím v indické džungli  a Můj slon Kárí. Vladimír Hulpach volně převyprávěl oba příběhy, aby je mohli číst i dnešní malí čtenáři...

Podivuhodná cesta Nilse Holgerssona Švédskem pohledem Jiřího Sopka

Světoznámá kniha o podivuhodné cestě Nilse Holgerssona s divokými husami Švédskem vyšla roku 1906, a i když už se dnes ve škole jako učebnice nepoužívá, vydává se po celém světě...

Josef Lada dětem. I po letech velmi zdařilý výbor českého ilustrátora

Kniha vypráví o Josefu Ladovi, když byl malý, ale jsou tam i jeho napsané básně, bajky, říkadla a mini komiksy. Doporučujeme pro děti od třetí třídy. Výbor sestavil po smrti...

Jak se zbavit mstivý Soni. Dětský bestseller kastelána Jirky Holuba

Jeden z nejzajímavějších dětských bestsellerů Jak se zbavit mstivý Soni je od kastelána Jirky Holuba. V roce 2016 najdete na pultech už druhé vydání.

Když na hrušce buchty zrály, dětsky bláznivá kniha pro malé čtenáře

Zdá se vám název knížky bláznivý? To je dobře. Takové věci mají děti rády. Všechny pohádkové texty nebo verše autorky připomínají různé nonsensové tituly pro děti.

Pekelná třída & spol. pátrá. Magnetický mobil

Nový svazek ediční řady Kompletní Boříkovy příhody, který má pořadové číslo 16 a uzavírá plánovanou řadu vydání Boříkových příběhů v novém kabátě.  Vojtěch Steklač nám kluky představí jako studenty elitního...