robin pes ja lhotovaPo působivé fantasy (či rozmáchlé pohádce) pro děti O zemi Tam a Jinde (2012) vydala Dagmar Lhotová, duchovní matka legendárního Kocoura Vavřince, knihu méně objemnou a realistickou. Vlastně přišla hned s dvěma knihami v jedné: jedenáct prvních kapitol představuje totiž regulérní, samostatný příběh, vrcholící oslavou čtyřicátých narozenin tatínka obou hrdinů, dívky a chlapce.

A kapitoly zbývající? Líčí nejen setkání těchto sourozenců se zatoulaným psem a pátrání po jeho původu.
Cesta je vede k novému kamarádovi Matějovi, který utrpěl otřes mozku následkem zlobení na zábradlí a leží v nemocnici, zrovna tak se ovšem seznámíme s nezbedníkovou babičkou a při četbě si prostě nelze nevzpomenout i na samotnou Astrid Lindgrenovou (tuto babičku pohádkovou) a mj. na trilogii o Kallovi.

Příhody obou dvou částí rozehrává Lhotová natolik znamenitě, až jí budeme chtít zatelefonovat o další pokračování.
A kdyby byla českou Blytonovou, jistě by jich stvořila sadu. Tou není, možná je to dobře, a podstatou jejího vidění zůstává perspektiva devítileté dívky doplněné mladším bratrem. A také ukotvení těchto hrdinů v harmonické rodině.

lhotova dagmar zlata stuha
Dagmar Lhotová

Jistěže fungují rovněž v kroužcích, a to výtvarném (Robin) a dramatickém (hlavní hrdinka), ale to je tu méně podstatné. Sledujeme rádi soukromější životy a dívčí vnímání je občas doplňováno o vciťování se do vidění Robinova. Právě tento přístup oceníme třeba ve chvíli, kdy děti spontánně reagují na svit sluníčka. Dagmar Lhotová ovšem nevystihla jen tato rozličná vidění, nýbrž i celou rozsáhlost dětského ještě času, který plyne jinak, jak věděl už Stevenson. Jinak Matějovi v nemocnici (ó, to zlé nekonečno), jinak při dramatickém prvním setkání se psem (ó, krásné nekonečno) a ještě jinak v časech velenáročného vybírání hned čtyřiceti dárků pro otce. Ano, čtyřiceti, ale nikoli drahých, neboť jen čtyři z nich jsou našimi hrdiny koupeny. Škrabku na sníh, kroužek na klíče, hrabičky na kypření - a zahradní rukavice. Už dary číslo 1-15 představují ovšem (a prostě) „jen“ jednotlivé bonbóny.

Lhotová vypráví úsporně a živě, přičemž výchovné aspekty ani zdaleka netlačí do popředí. Přesto implicitně vyniknou. Nezdárnost hrdinů je sice stopová, ale taky existuje, i pátrají si kupříkladu ve chvílích, kdy je nebozí rodiče mají za unesené.

Jaksi v kontrastu s náručí času a krajiny autorka modeluje i enklávy-miniatury, pro dětské vnímání tak typické, a tou největší je sám „ostrov“, jak děti vnímají vlastní bydliště a jeho bezprostřední okolí. Jednou z menších enkláv se ovšem stává i doupátko představované stolem a jeho bočním kukátkem vytvořeným v ubruse.
Ale kukátkem do světa dětství je i celičká Lhotové knížka.


Beletrie pro děti

Padavka je bezva pes. Kniha populární Hermíny Frankové podle neexistujících kreseb Francise Barrauda

Hermína Franková se taky ráda baví, jenže neumí malovat. Proto podle neexistujících kreseb Francise Barrauda vymyslela příběh začínajícího spisovatele a taky trochu nešiky Jakuba, jemuž nikdo neřekne jinak než Padavka...

Pučálkovic Amina. Milovaná knížka pro děti Jindřicha Plachty a Ondřeje Sekory

Kdo jiný by mohl napsat kouzelný příběh o záměně psího štěňátka se žirafím mládětem než dobrosrdečný dlouhán, milovaný generacemi diváků. První vydání mu ilustroval Ondřej Sekora, byli v podstatě stejný...

Malý princ a Exupéry odkrývá tajemství: Co je důležité, je očím neviditelné!

„Odpusťte děti, že jsem věnoval tuto knihu dospělému!“ zní první věta Antoine De Saint-Exupéryho v jeho věnování. A to je klíč k úspěšnému přečtení. Malý princ opravdu není pro děti...

Kubula a Kuba Kubikula. Jediná a mimořádná kniha Vančury pro děti

Jedinečné slovesného umění Vladislava Vančury můžeme vychutnat také v jeho jediné knize pro děti, kterou napsal pro svou dceru Alenu, ale také díky nesmyslným tahanicím literárních kritiků, kteřé vedli zanícené debaty na...

Když na hrušce buchty zrály, dětsky bláznivá kniha pro malé čtenáře

Zdá se vám název knížky bláznivý? To je dobře. Takové věci mají děti rády. Všechny pohádkové texty nebo verše autorky připomínají různé nonsensové tituly pro děti.

Daisy Mrázková: Haló Jácíčku: knížka o velkém přátelství

Tato knížka je vhodná pro děti od pěti let pro předčítání, srozumitelně a velmi poeticky vysvětluje dětem věci kolem nich. Vyšla již čtyřikrát, poprvé v Albatrosu v roce 1972.

Deník kocoura Modroočka, po desetiletí půvabná knížka pro děti

Zelenoočka, Bělovous Zrzunda, Kiki a především kocourek Modroočko – právě oni jsou hlavními hrdiny půvabných příhod Josefa Koláře, příhod, během nichž Modročko vyroste z malého kocourka v tatínka čtyř koťátek…