heidiHeidi je nejen světoznámá kniha Johanny Spyriové, je to kniha psaná dětskýma očima, dobrodružný příběh pro malé děti plný napětí, objevování světa alpské přírody i řady lidských vlastností. Je to generacemi odzkoušená kniha, která si získává nové a nové malé čtenáře.

O čem je knížka?
Pětiletá Heidi nemá rodiče a žije se svou tetou Bětou. Po čase se musí přestěhovat k nerudnému, zamračenému dědečkovi Konrádovi, který žije sám vysoko v horách švýcarských Alp.
Svou bezprostředností si Heidi získá lidi z celé vesnice a nové kamarády a také srdce dědečka. Pomalu ho učí dívat se na svět dětskýma očima a zapomínat na zášť, kterou cítí vůči lidem z vesnice. Vzniká mezi nimi velmi silné pouto.
Po několika letech ji teta Běta znovu odveze k sobě do města, aby dělala společnici malé Klárce, která je upoutaná na vozík. Zde si poprvé uvědomuje jak lidé jsou hloupí a často posuzují druhé jen podle toho odkud pochází.

S Klárkou se rychle skamarádí a zažívají spolu mnoho dobrodružství, ale i příkoří od přísné vychovatelky paní Majerové. Klárka ji za to naučí číst a psát. Na prázdniny dovolí Klářin otec odjet k Heidinu dědečkovi do hor. Dědeček vozí Kláru nahoru do hor na procházky. Po několika událostech, které vznikly víceméně z hlouposti a nedorozumnění naučí Heidi a Petr Klárku chodit.
Příběh, ve kterém děti poznávají svět, ale také ho svým způsobem napravují, se uzavírá šťastně. A kdoví, možná je to kniha o snu, jak by vztahy mezi lidmi měly skončit.

rimankova

Každopádně je kniha velmi dobrou volbou pro malé čtenáře.

Po sérii Příběhů o statečných holčičkách jako byly knihy Po Tajné zahradě a Pollyanně, máte možnost dětem přivést novou kamarádku Heidi, která v této čtivé knize prožívá dobrodružství jak ve vysokých horách, tak ve městě. Knihu vydává Knižní klub s ilustracemi Jitky Římankové, které patří po ilustracích Daniely Hahnové k těm nejlepším, jaké knihu doprovázely.

Heidi / Johanna Styriová / Ilustruje Jitka Římanková / Vydal Knižní klub, Euromedia, 2010

Ukázka z knihy:

Slunce se dokulilo až k vrcholkům hor a chystalo se, že za nimi zmizí. Heidi vůbec netušila, že za několik vteřin dojde k nádhernému barevnému představení. Petr si ničeho nevšímal a loupal kůru ze svého nového prutu.

Heidi nejdřív zpozorovala, že tráva kolem ní vypadá jako pozlacená, růžové silenky se rděly a žluté hořce vypadaly jako z pohádky. Užaslá Heidi zdvihla oči. Co viděla? Barevný zázrak: skály, balvany, štíty, hroty i horské věže se rudě leskly a hořely prudkou červení. Heidi vyskočila a snažila se vyburcovat Petra z jeho nevšímavosti:

"Petře, podívej se! Hory jsou v plameni! I naše skála hoří, sněžná pole hoří a ledovce taky hoří! Všechno je rudé a žhavé! Hory nám roztají!"

"Proč by měly roztát?" odpověděl lhostejně Petr.

"Podívej se! Jedle hoří, všechno hoří!" křičela zkoprnělá Heidi.

"To není žádný oheň."

"A co to je?" Heidi se nemohla té krásy nasytit.

"Západ slunce," odpověděl stručně Petr. "Vstaň, musíme rychle domů. Za chvíli bude tma."

"Petře, proč se nedíváš? Viděl bys růžový sníh. Jistě je tam nahoře plno růží. Ale už se růžová ztrácí a skály jsou najednou šedivé. To je škoda. Petře, už je po všem."

"Zítra to uvidíš zas," utěšoval ji Petr. Zapískal na kozy a shromáždil je kolem sebe. Zpáteční pochod začal. Dolů to šlo rychleji než nahoru. Kozy nezdržovaly příležitostným okusováním, Heidi šla mlčky, Petr si hvízdal. Všechny vábil domov. Musí se dostat domů dřív, než začne v horách strašit tma.


Podobné články

Beletrie pro děti

Princezna z třešňového království. Jedna z nejlepších pohádkových knih Markéty Zinnerové

Princezna z třešňového království patří jednoznačně ke zlatému fondu knih pro děti a mládež. Autorka v knize vypravuje příběh o holčičce a její cestě s bílým chundelatým pejskem Šmudlou přirozeně...

Bella a Sebastián. Legendární kniha i seriál Cécile Aubryové

Lidský příběh, v němž se životem poznamenané osudy lidí a zvířat vzájemně proplétají a mnohdy krutá, ale spravedlivá příroda a zákony hor je učí moudrosti, lásce a vzájemnému porozumění, napsala v...

Bratři Lví srdce. Jedinečná kniha Astrid Lindgren pro děti o smyslu života i smrti

„Někdo mě ve snu volal na pomoc, jedu ho hledat do dalekých modrých hor.“ Nádherná věta z překrásného příběhu. Z toho nejkrásnějšího a nejsmutnějšího příběhu, který znám – z knihy...

Vire padni. Skvělá Ivona Březinová o bláznivé rodině v době virové

Bláznivý příběh potřeštěné rodinky se odehrává v době první vlny pandemie způsobené novým koronavirem. Svět se obrátil naruby. Jak si v nové situaci poradí svérázný dědeček, tatínek s maminkou, prvňák...

Jak se zbavit mstivý Soni. Dětský bestseller kastelána Jirky Holuba

Jeden z nejzajímavějších dětských bestsellerů Jak se zbavit mstivý Soni je od kastelána Jirky Holuba. V roce 2016 najdete na pultech už druhé vydání.

Robinson. Obrazová kniha Petra Síse, inspirovaná světovou klasikou

Po Malém princovi našel světoznámý ilustrátor inspiraci v další dětské knížce, tentokrát anglické provenience: Robinson Crusoe.

Podívánky pro zvědavé děti. Hrací knížku nakreslil Miloslav Jágr a napsal František Nepil

„Už jste si toho všimli? Že každé okno se podobá trochu knížce? Okno i knížka se otvírá i zavírá skoro stejně. A když je otevřete, objeví se vám vždy...