heidiHeidi je nejen světoznámá kniha Johanny Spyriové, je to kniha psaná dětskýma očima, dobrodružný příběh pro malé děti plný napětí, objevování světa alpské přírody i řady lidských vlastností. Je to generacemi odzkoušená kniha, která si získává nové a nové malé čtenáře.

O čem je knížka?
Pětiletá Heidi nemá rodiče a žije se svou tetou Bětou. Po čase se musí přestěhovat k nerudnému, zamračenému dědečkovi Konrádovi, který žije sám vysoko v horách švýcarských Alp.
Svou bezprostředností si Heidi získá lidi z celé vesnice a nové kamarády a také srdce dědečka. Pomalu ho učí dívat se na svět dětskýma očima a zapomínat na zášť, kterou cítí vůči lidem z vesnice. Vzniká mezi nimi velmi silné pouto.
Po několika letech ji teta Běta znovu odveze k sobě do města, aby dělala společnici malé Klárce, která je upoutaná na vozík. Zde si poprvé uvědomuje jak lidé jsou hloupí a často posuzují druhé jen podle toho odkud pochází.

S Klárkou se rychle skamarádí a zažívají spolu mnoho dobrodružství, ale i příkoří od přísné vychovatelky paní Majerové. Klárka ji za to naučí číst a psát. Na prázdniny dovolí Klářin otec odjet k Heidinu dědečkovi do hor. Dědeček vozí Kláru nahoru do hor na procházky. Po několika událostech, které vznikly víceméně z hlouposti a nedorozumnění naučí Heidi a Petr Klárku chodit.
Příběh, ve kterém děti poznávají svět, ale také ho svým způsobem napravují, se uzavírá šťastně. A kdoví, možná je to kniha o snu, jak by vztahy mezi lidmi měly skončit.

rimankova

Každopádně je kniha velmi dobrou volbou pro malé čtenáře.

Po sérii Příběhů o statečných holčičkách jako byly knihy Po Tajné zahradě a Pollyanně, máte možnost dětem přivést novou kamarádku Heidi, která v této čtivé knize prožívá dobrodružství jak ve vysokých horách, tak ve městě. Knihu vydává Knižní klub s ilustracemi Jitky Římankové, které patří po ilustracích Daniely Hahnové k těm nejlepším, jaké knihu doprovázely.

Heidi / Johanna Styriová / Ilustruje Jitka Římanková / Vydal Knižní klub, Euromedia, 2010

Ukázka z knihy:

Slunce se dokulilo až k vrcholkům hor a chystalo se, že za nimi zmizí. Heidi vůbec netušila, že za několik vteřin dojde k nádhernému barevnému představení. Petr si ničeho nevšímal a loupal kůru ze svého nového prutu.

Heidi nejdřív zpozorovala, že tráva kolem ní vypadá jako pozlacená, růžové silenky se rděly a žluté hořce vypadaly jako z pohádky. Užaslá Heidi zdvihla oči. Co viděla? Barevný zázrak: skály, balvany, štíty, hroty i horské věže se rudě leskly a hořely prudkou červení. Heidi vyskočila a snažila se vyburcovat Petra z jeho nevšímavosti:

"Petře, podívej se! Hory jsou v plameni! I naše skála hoří, sněžná pole hoří a ledovce taky hoří! Všechno je rudé a žhavé! Hory nám roztají!"

"Proč by měly roztát?" odpověděl lhostejně Petr.

"Podívej se! Jedle hoří, všechno hoří!" křičela zkoprnělá Heidi.

"To není žádný oheň."

"A co to je?" Heidi se nemohla té krásy nasytit.

"Západ slunce," odpověděl stručně Petr. "Vstaň, musíme rychle domů. Za chvíli bude tma."

"Petře, proč se nedíváš? Viděl bys růžový sníh. Jistě je tam nahoře plno růží. Ale už se růžová ztrácí a skály jsou najednou šedivé. To je škoda. Petře, už je po všem."

"Zítra to uvidíš zas," utěšoval ji Petr. Zapískal na kozy a shromáždil je kolem sebe. Zpáteční pochod začal. Dolů to šlo rychleji než nahoru. Kozy nezdržovaly příležitostným okusováním, Heidi šla mlčky, Petr si hvízdal. Všechny vábil domov. Musí se dostat domů dřív, než začne v horách strašit tma.


Beletrie pro děti

Slečna Florence a pátrací četa. Nová kniha populární Hermíny Frankové

Koukneš se do zrcadla a skoro se lekneš. Vlasy ti tak povyrostly, že máš účes, jaký asi nosil zamlada děda Čadek. Účes retro. Není to problém, prostě si zajdeš do...

Padavka je bezva pes. Kniha populární Hermíny Frankové podle neexistujících kreseb Francise Barrauda

Hermína Franková se taky ráda baví, jenže neumí malovat. Proto podle neexistujících kreseb Francise Barrauda vymyslela příběh začínajícího spisovatele a taky trochu nešiky Jakuba, jemuž nikdo neřekne jinak než Padavka...

Kubula a Kuba Kubikula, jediná kniha Vančury pro děti je zdarma

Jedinečné slovesného umění Vladislava Vančury můžeme vychutnat také v jeho jediné knize pro děti, kterou napsal pro svou dceru Alenu, ale také díky nesmyslným tahanicím literárních kritiků, kteřé vedli zanícené debaty na...

Měsíční květina, brilantní prvotina Turkowského jak v obraze, tak v textu

Šokující jemnost černobílých obrazů, křišťálová vybroušenost textu, odpovídající grafická úprava knihy! Jak skvěle to do sebe zapadá, to bylo první, co mne napadlo po přečtení prvních vět dětské knihy vydané...

Ze zahrádky do zahrádky, ojedinělá knížka Kahouna a Pacovské

Knížka pro malé děti? Spíš malý skvost v této oblasti, na který by se nemělo zapomenout. Nápaditý půvabný text doplněný krásou stojí za připoměnutí, jak by měly knížky pro děti...

Pískací kornoutek. Svěží pohádky a bajky o zvířátkách Kahouna a Jágra

Nedávno se mi opět dostala do rukou prvotina Jiřího Kahouna, svěží pohádky a bajky o zvířátkách. Jednotlivé příběhy vycházely ve Sluníčku a knižní vydání je i po tolika letech milé...

Anežka ze slunečnic a František z kaštanu. Poetická knížka Radka Malého pro děti

Čtete dětem Broučky? Jak snášejí, že se jejich hmyzí přátelé neprobudí? Není to právě zvyklé v moderní pohádce. A není to zvyklé ani v úpravách pohádek klasických. I v nich...