heidiHeidi je nejen světoznámá kniha Johanny Spyriové, je to kniha psaná dětskýma očima, dobrodružný příběh pro malé děti plný napětí, objevování světa alpské přírody i řady lidských vlastností. Je to generacemi odzkoušená kniha, která si získává nové a nové malé čtenáře.

O čem je knížka?
Pětiletá Heidi nemá rodiče a žije se svou tetou Bětou. Po čase se musí přestěhovat k nerudnému, zamračenému dědečkovi Konrádovi, který žije sám vysoko v horách švýcarských Alp.
Svou bezprostředností si Heidi získá lidi z celé vesnice a nové kamarády a také srdce dědečka. Pomalu ho učí dívat se na svět dětskýma očima a zapomínat na zášť, kterou cítí vůči lidem z vesnice. Vzniká mezi nimi velmi silné pouto.
Po několika letech ji teta Běta znovu odveze k sobě do města, aby dělala společnici malé Klárce, která je upoutaná na vozík. Zde si poprvé uvědomuje jak lidé jsou hloupí a často posuzují druhé jen podle toho odkud pochází.

S Klárkou se rychle skamarádí a zažívají spolu mnoho dobrodružství, ale i příkoří od přísné vychovatelky paní Majerové. Klárka ji za to naučí číst a psát. Na prázdniny dovolí Klářin otec odjet k Heidinu dědečkovi do hor. Dědeček vozí Kláru nahoru do hor na procházky. Po několika událostech, které vznikly víceméně z hlouposti a nedorozumnění naučí Heidi a Petr Klárku chodit.
Příběh, ve kterém děti poznávají svět, ale také ho svým způsobem napravují, se uzavírá šťastně. A kdoví, možná je to kniha o snu, jak by vztahy mezi lidmi měly skončit.

rimankova

Každopádně je kniha velmi dobrou volbou pro malé čtenáře.

Po sérii Příběhů o statečných holčičkách jako byly knihy Po Tajné zahradě a Pollyanně, máte možnost dětem přivést novou kamarádku Heidi, která v této čtivé knize prožívá dobrodružství jak ve vysokých horách, tak ve městě. Knihu vydává Knižní klub s ilustracemi Jitky Římankové, které patří po ilustracích Daniely Hahnové k těm nejlepším, jaké knihu doprovázely.

Heidi / Johanna Styriová / Ilustruje Jitka Římanková / Vydal Knižní klub, Euromedia, 2010

Ukázka z knihy:

Slunce se dokulilo až k vrcholkům hor a chystalo se, že za nimi zmizí. Heidi vůbec netušila, že za několik vteřin dojde k nádhernému barevnému představení. Petr si ničeho nevšímal a loupal kůru ze svého nového prutu.

Heidi nejdřív zpozorovala, že tráva kolem ní vypadá jako pozlacená, růžové silenky se rděly a žluté hořce vypadaly jako z pohádky. Užaslá Heidi zdvihla oči. Co viděla? Barevný zázrak: skály, balvany, štíty, hroty i horské věže se rudě leskly a hořely prudkou červení. Heidi vyskočila a snažila se vyburcovat Petra z jeho nevšímavosti:

"Petře, podívej se! Hory jsou v plameni! I naše skála hoří, sněžná pole hoří a ledovce taky hoří! Všechno je rudé a žhavé! Hory nám roztají!"

"Proč by měly roztát?" odpověděl lhostejně Petr.

"Podívej se! Jedle hoří, všechno hoří!" křičela zkoprnělá Heidi.

"To není žádný oheň."

"A co to je?" Heidi se nemohla té krásy nasytit.

"Západ slunce," odpověděl stručně Petr. "Vstaň, musíme rychle domů. Za chvíli bude tma."

"Petře, proč se nedíváš? Viděl bys růžový sníh. Jistě je tam nahoře plno růží. Ale už se růžová ztrácí a skály jsou najednou šedivé. To je škoda. Petře, už je po všem."

"Zítra to uvidíš zas," utěšoval ji Petr. Zapískal na kozy a shromáždil je kolem sebe. Zpáteční pochod začal. Dolů to šlo rychleji než nahoru. Kozy nezdržovaly příležitostným okusováním, Heidi šla mlčky, Petr si hvízdal. Všechny vábil domov. Musí se dostat domů dřív, než začne v horách strašit tma.


Podobné články

Beletrie pro děti

Daisy Mrázková: Haló Jácíčku: knížka o velkém přátelství

Tato knížka je vhodná pro děti od pěti let pro předčítání, srozumitelně a velmi poeticky vysvětluje dětem věci kolem nich. Vyšla již čtyřikrát, poprvé v Albatrosu v roce 1972.

Deník kocoura Modroočka, po desetiletí půvabná knížka pro děti

Zelenoočka, Bělovous Zrzunda, Kiki a především kocourek Modroočko – právě oni jsou hlavními hrdiny půvabných příhod Josefa Koláře, příhod, během nichž Modročko vyroste z malého kocourka v tatínka čtyř koťátek…  

Princezna z třešňového království. Jedna z nejlepších pohádkových knih Markéty Zinnerové

Princezna z třešňového království patří jednoznačně ke zlatému fondu knih pro děti a mládež. Autorka v knize vypravuje příběh o holčičce a její cestě s bílým chundelatým pejskem Šmudlou přirozeně...

V sedmém nebi Fuky a Koláře. Chvályhodný reprint pro děti od Albatrosu

Ilustrované vtípky, rébusy a hříčky pro děti i dospělé. Na počátku byl nápad nakreslit deník, na každý den jeden obrázek a jedna vtipná historka. Pak se malíř setkal s básníkem...

Edudant a Francimor. Překvapivě humorné dílo dvou velikánů. Karla Poláčka a Josefa Čapka

Dodnes opomíjená humoristická kniha Karla Poláčka (1892–1945) z roku 1933. Moc nechápu, proč tomu tak je, protože je plná groteskních dobrodružství a výborného vtipného čtení a podsouvaných souvislostí, jež ocení...

Huria hledá cestu do nebe na severu, podle maorských legend

Příběh malé Hurii, maorského děvčátka, kterému umřela maminka a ona se vydala od novozélandských břehů na malé loďce ji hledat, protože podle maorských legend nebe je na severu – a...

Zachráněné Vánoce aneb jak se František vydal pro betlémské světlo

Jaké je to pravé poselství křesťanských Vánoc? Pokoj lidem dobré vůle!