heidiHeidi je nejen světoznámá kniha Johanny Spyriové, je to kniha psaná dětskýma očima, dobrodružný příběh pro malé děti plný napětí, objevování světa alpské přírody i řady lidských vlastností. Je to generacemi odzkoušená kniha, která si získává nové a nové malé čtenáře.

O čem je knížka?
Pětiletá Heidi nemá rodiče a žije se svou tetou Bětou. Po čase se musí přestěhovat k nerudnému, zamračenému dědečkovi Konrádovi, který žije sám vysoko v horách švýcarských Alp.
Svou bezprostředností si Heidi získá lidi z celé vesnice a nové kamarády a také srdce dědečka. Pomalu ho učí dívat se na svět dětskýma očima a zapomínat na zášť, kterou cítí vůči lidem z vesnice. Vzniká mezi nimi velmi silné pouto.
Po několika letech ji teta Běta znovu odveze k sobě do města, aby dělala společnici malé Klárce, která je upoutaná na vozík. Zde si poprvé uvědomuje jak lidé jsou hloupí a často posuzují druhé jen podle toho odkud pochází.

S Klárkou se rychle skamarádí a zažívají spolu mnoho dobrodružství, ale i příkoří od přísné vychovatelky paní Majerové. Klárka ji za to naučí číst a psát. Na prázdniny dovolí Klářin otec odjet k Heidinu dědečkovi do hor. Dědeček vozí Kláru nahoru do hor na procházky. Po několika událostech, které vznikly víceméně z hlouposti a nedorozumnění naučí Heidi a Petr Klárku chodit.
Příběh, ve kterém děti poznávají svět, ale také ho svým způsobem napravují, se uzavírá šťastně. A kdoví, možná je to kniha o snu, jak by vztahy mezi lidmi měly skončit.

rimankova

Každopádně je kniha velmi dobrou volbou pro malé čtenáře.

Po sérii Příběhů o statečných holčičkách jako byly knihy Po Tajné zahradě a Pollyanně, máte možnost dětem přivést novou kamarádku Heidi, která v této čtivé knize prožívá dobrodružství jak ve vysokých horách, tak ve městě. Knihu vydává Knižní klub s ilustracemi Jitky Římankové, které patří po ilustracích Daniely Hahnové k těm nejlepším, jaké knihu doprovázely.

Heidi / Johanna Styriová / Ilustruje Jitka Římanková / Vydal Knižní klub, Euromedia, 2010

Ukázka z knihy:

Slunce se dokulilo až k vrcholkům hor a chystalo se, že za nimi zmizí. Heidi vůbec netušila, že za několik vteřin dojde k nádhernému barevnému představení. Petr si ničeho nevšímal a loupal kůru ze svého nového prutu.

Heidi nejdřív zpozorovala, že tráva kolem ní vypadá jako pozlacená, růžové silenky se rděly a žluté hořce vypadaly jako z pohádky. Užaslá Heidi zdvihla oči. Co viděla? Barevný zázrak: skály, balvany, štíty, hroty i horské věže se rudě leskly a hořely prudkou červení. Heidi vyskočila a snažila se vyburcovat Petra z jeho nevšímavosti:

"Petře, podívej se! Hory jsou v plameni! I naše skála hoří, sněžná pole hoří a ledovce taky hoří! Všechno je rudé a žhavé! Hory nám roztají!"

"Proč by měly roztát?" odpověděl lhostejně Petr.

"Podívej se! Jedle hoří, všechno hoří!" křičela zkoprnělá Heidi.

"To není žádný oheň."

"A co to je?" Heidi se nemohla té krásy nasytit.

"Západ slunce," odpověděl stručně Petr. "Vstaň, musíme rychle domů. Za chvíli bude tma."

"Petře, proč se nedíváš? Viděl bys růžový sníh. Jistě je tam nahoře plno růží. Ale už se růžová ztrácí a skály jsou najednou šedivé. To je škoda. Petře, už je po všem."

"Zítra to uvidíš zas," utěšoval ji Petr. Zapískal na kozy a shromáždil je kolem sebe. Zpáteční pochod začal. Dolů to šlo rychleji než nahoru. Kozy nezdržovaly příležitostným okusováním, Heidi šla mlčky, Petr si hvízdal. Všechny vábil domov. Musí se dostat domů dřív, než začne v horách strašit tma.


Podobné články

Beletrie pro děti

Josef Lada dětem. I po letech velmi zdařilý výbor českého ilustrátora

Kniha vypráví o Josefu Ladovi, když byl malý, ale jsou tam i jeho napsané básně, bajky, říkadla a mini komiksy. Doporučujeme pro děti od třetí třídy. Výbor sestavil po smrti...

Bylo nás pět, nezapomenutelný Poláčkův humoristický román pro děti

Dodnes oblíbený humoristický román Karla Poláčka, popisující autorovo dětství v Rychnově nad Kněžnou, byl vydán už v roce 1946

Grey Owl. Sejdžo a její bobříci, jedinečný příběh, skvělá kniha o přírodě nejen pro děti

Jediná kniha pro děti od velmi populárního kanadské autora Gery Owla, který se po dlouhou část svého života zasazoval o ochranu zvířat a přírody v Kanadě.

Kýčovitý Kosprd a telecí. Když Papoušková, autorka prostoduchých telenovel píše i pro děti

Nevíte jak vypadá knižní kýč pro děti? Pak Kosprd Papuškové je kniha, na které to poznáte okamžitě. Autorka prostoduchých tv novel je ukázkou, že ne každý může psát kvalitní knihy...

Pipi Dlouhá punčocha je fontána dětské fantázie po celé generace

Pipi dlhá pančucha je viacgeneračné čítanie a v kryštalickej forme tu vidíme, čo máme radi na istom type dobrej literatúry. Je to kniha, ktorá ma uchvátila ako dospelého a otca...

Opice z našej police je dnes už kultovná kniha a skvelým čítaním pre malých i veľkých

Tak toto je tá slávna kniha, z ktorej sa naše české deti učili po slovensky. A museli sme kúpiť dve, pretože každý ju chcel do svojej poličky. Dúfame, že ju...

Taje olivového háje. Příběh pro děti z Provence od Daniely Krolupperové

Spisovatelka Daniela Krolupperová v poslední době napsala sérii knížek, na kterých spolupracuje s ilustrátorkou Evou Chupíkovou. Např. Rybí sliby, Zákeřné keře, Mizící hmyzíci, Jde sem lesem nebo Polární pohádku. K...