zapeklite_domac_istestiPo Pokladu hraběte Domanína, Případu nepolapitelného sprejera, Lize starších džentlmenů a Slunečním bratrstvu přichází Vojtěch Steklač koncem léta 2009 už s pátou knížkou "detektivek" o pátrací kanceláři HUKLOR. A nutno dodat, že ne zrovna povedenou.

Jako zatím pokaždé pátrají dvojí dvojčata – sourozenci dětští, chlapec a dívka, a sourozenci starší, bratři. Jako zatím pokaždé se i sám svazek skládá z dvou samostatných případů, které ale nejsou nijak výrazně odděleny. Pátrání - členěné do kratičkých kapitol - se v první polovině knihy odvíjí od nového parlamentního zákona o domácím násilí, podle něhož lze pachatele na deset dní vykázat z vlastního bytu. Problém ovšem nastane, když se rozvadění manželé, kteří po sobě metají kuchyňské potřeby stále většího objemu, obviňují z onoho násilí navzájem. Kdo má pravdu?

To je třeba odhalit a s problematikou se čtyři už zkušení pátrači seznamují v idylickém prostředí pražského Petřína i Vyšehradu, přičemž nenásilně dojde i na analytický rozbor nejznámějších lidových pohádek Červená Karkulka a Perníková chaloupka. A pointa?
V podstatě banální a nebudu ji prozrazovat, nicméně právě tak to v životě chodí.
Na tuto "městskou" causu pak navazuje causa vesnická - z Požárova, kam se dostáváme na zabijačku a kde už drahný čas dochází k záhadným požárům.

HUKLOR to tak přece nenechá a vytipuje skupinu podezřelých. Pak probírá jednotlivé motivaci pro případ, že by ti či ti byli skutečnými pachateli, jenže je nakonec vše jinak. Zase. Tato druhá část Steklačovy knihy mi některými prvky trochu připomněla Švandrlíkova pátrání uskutečňovaná prostřednictvím žáků Kopyta s Mňoukem, vcelku bych nicméně rád napsal, že Steklačovu novou knížku nepovažuji za příliš zdařilou.

Ano, technicky je výtečně napsaná. Všemi prostředky se také bezesporu strefuje do mentality současných dětí, ani tady není tedy co vytknout a v jednotlivostech najdeme i steklačovský humor. Tradiční prostředí Prahy, jak už řečeno, taky potěší, ale to bohužel nic nemění na výrazné banalitě celku a vcelku taky na předvídatelnosti obou caus...

A mám i silné podezření, že kdyby tuto knihu napsal kdokoli jiný než Vojtěch Steklač, Albatros by ji stěží vydal. A komu bych ji tedy doporučil? Nu, možná leda malým dětem, které se učí číst, i když... Opravdu nevím!

Dvojčata v akci. Zapeklité domácí násilí

Vojtěch Steklač
Ilustrace: Milan Starý
Vydal Albatros, 2009

Inspirující myšlenky...

Rozdíl mezi udavačem v té větší kleci (na území Československé socialistické republiky) a udavačem v kleci malé (na hradě plném bláznů) byl však značný. Udavači ve větší kleci dělali všechno pro to, aby zůstali utajeni, zatímco o udavačích uvnitř malé klece se všeobecně vědělo, oni sami se tím chlubili a nikdo se tím netajil. Dokonce se s tím dalo počítat. I kalkulovat. S udavači se dalo docela šikovně manipulovat.
Vladimír Škutina, Prezidentův vězeň