hirsaluv_skcakVždycky mě udivovalo, s jakou samozřejmostí my dospělí hodnotíme knížky pro děti. Myslíme si, že děti mají stejné chutě a stejné potřeby, jako jsme měli sami, když jsme byli malí… Při čtení básniček z knížky pojmenované Hiršalův skicák se synové Petra Nikla na pódiu Švandova divadla tak rozhihňali, že nakazili i vážené hosty literárního večera. Tím napsali nejvýstižnější recenzi knížky, a mně nezbývá, než se pokusit o její krátký popis.

Nakladatelství Meander, které Skicák vydává, už tradičně opečovává nejenom text, ale velkou pozornost věnuje také ilustracím a grafické podobě knížek. V případě Skicáku se však podařilo spojení básníka a výtvarníka, z něhož mám skutečnou radost – poezii Josefa Hiršala pro děti, psanou ve 40., 50. a 60. letech, provází skici tužkou z dílny Petra Nikla. Jeho předkreslenky a celkové pojetí knihy-skicáku jsou výjimečné. Svět Hiršalových básniček ještě více otevírají a uvolňují.

Knížka obsahuje drobné básničky o zvířátkách a lidských povoláních i delší básničky spočívající na příběhu nebo všednodenním hovoru. Na závěr editor zařadil citovější poezii pro starší děti, ve které má místo i dětský smutek, zatím ještě jen tušený.  

Ve Skicáku samozřejmě najdeme i básničky hravé a nonsensové, jako třeba tu o choulostivém hrochovi. Pokud ale známe Hiršala spíš jako experimentátora a autora jazykových hříček a hádanek pro děti (v poslední ch letech vyšly znovu v knížce Co se slovy všechno poví), překvapí nás, kolik je tady básniček popisných a říkanek, které mají poznávací záměr.

Tuto Hiršalovu věcnost ve Skicáku skvěle vyvažují výtvarné nápady Petra Nikla,
které propojují reálný svět básniček s říší bizarních zvířecích potvorů a organických tvarů. Důležité je ale hlavně to, že v Niklově pojetí nemají všechny věci nedotknutelnou a hotovou podobu. Právě opačně – Nikl nabízí představu světa čekajícího na naše tvůrčí zásahy. Vždyť celá knížka je koncipovaná jako skicák, domyslet a domalovat si ji může každý sám.

Přestože babičkám a rodičům odchovaným Helenou Zmatlíkovou a Ondřejem Sekorou může Hiršalův skicák připadat jako moc intelektuální zábava, současné (postmoderní?) děti myslím takovou neautoritativní, přátelskou a otevřenou knížku s nadšením domalují.   

Josef Hiršal: Hiršalův skicák / předkreslil Petr Nikl / grafické pojetí Tomáš Machek / Vydalo nakladatelství Meander  v roce 2009

nikl_skicak_600

Básničky pro děti – nové knihy

Modré nebe. Básničky Františka Hrubína a ilustrace Josefa Čapka, poklad z tvorby pro děti

S básníkem Františkem Hrubínem se můžete projít celým rokem od jara do zimy. Vytvořil verše k obrázkům Josefa Čapka, kter...

Nebe, peklo, ráj. Básničky našich předních autorů jak je neznáte

Reprezentativní antologie si klade za cíl ukázat dětskému – a potažmo i dospělému! – čtenáři, že poezie není pouze „...

Jedna, dvě, tři, čtyři, pět. Blatného knížka básniček a říkadel s ilustracemi Lhotáka vychází po dlouhých letech v Albatrosu

Po dlouhých letech opět vychází knížka Ivana Blatného, která patří k těm nejkvalitnějším dílům české moderní poezie ...

Od žežulky k Mikuláši. Oblíbené básničky Josefa Václava Sládka

Básničky Josefa Václava Sládka patří ke klenotům české poezie pro děti. Nový výběr Jany Čeňkové tak potěší všechny...

Začarovaný Tatrmánek, Jaroslava Vrchlického básničky pro děti

Jaroslav Vrchlický, autor více než osmdesáti básnických sbírek, se tentokrát představuje jako básník, který osloví i děts...

Inspirující myšlenky...

Když roku 1937 vydávali konzervativní katolíci Klíč k dobré literatuře aneb Seznam knih, knížek a knížeček výborně, dobře neb snažně udělaných téměř obecně žádoucích, užitečných a přístupných myslím čtenářů zdravých, jadrných a nepříliš odborných jako vzor pro lidi katolické, křesťanské a opravdové, z celého Čapkova díla byl zařazen, tedy samozvanými cenzory nebyl zakázán, pouze Zahradníkův rok s mírně pohrdlivou poznámkou, že „před touto knihou Karla Čapka není třeba varovat; patlání se zahrádkou je roztomilá věc“.
Richterová, Sylvie: Eseje o české literatuře