hirsaluv_skcakVždycky mě udivovalo, s jakou samozřejmostí my dospělí hodnotíme knížky pro děti. Myslíme si, že děti mají stejné chutě a stejné potřeby, jako jsme měli sami, když jsme byli malí… Při čtení básniček z knížky pojmenované Hiršalův skicák se synové Petra Nikla na pódiu Švandova divadla tak rozhihňali, že nakazili i vážené hosty literárního večera. Tím napsali nejvýstižnější recenzi knížky, a mně nezbývá, než se pokusit o její krátký popis.

Nakladatelství Meander, které Skicák vydává, už tradičně opečovává nejenom text, ale velkou pozornost věnuje také ilustracím a grafické podobě knížek. V případě Skicáku se však podařilo spojení básníka a výtvarníka, z něhož mám skutečnou radost – poezii Josefa Hiršala pro děti, psanou ve 40., 50. a 60. letech, provází skici tužkou z dílny Petra Nikla. Jeho předkreslenky a celkové pojetí knihy-skicáku jsou výjimečné. Svět Hiršalových básniček ještě více otevírají a uvolňují.

Knížka obsahuje drobné básničky o zvířátkách a lidských povoláních i delší básničky spočívající na příběhu nebo všednodenním hovoru. Na závěr editor zařadil citovější poezii pro starší děti, ve které má místo i dětský smutek, zatím ještě jen tušený.  

Ve Skicáku samozřejmě najdeme i básničky hravé a nonsensové, jako třeba tu o choulostivém hrochovi. Pokud ale známe Hiršala spíš jako experimentátora a autora jazykových hříček a hádanek pro děti (v poslední ch letech vyšly znovu v knížce Co se slovy všechno poví), překvapí nás, kolik je tady básniček popisných a říkanek, které mají poznávací záměr.

Tuto Hiršalovu věcnost ve Skicáku skvěle vyvažují výtvarné nápady Petra Nikla,
které propojují reálný svět básniček s říší bizarních zvířecích potvorů a organických tvarů. Důležité je ale hlavně to, že v Niklově pojetí nemají všechny věci nedotknutelnou a hotovou podobu. Právě opačně – Nikl nabízí představu světa čekajícího na naše tvůrčí zásahy. Vždyť celá knížka je koncipovaná jako skicák, domyslet a domalovat si ji může každý sám.

Přestože babičkám a rodičům odchovaným Helenou Zmatlíkovou a Ondřejem Sekorou může Hiršalův skicák připadat jako moc intelektuální zábava, současné (postmoderní?) děti myslím takovou neautoritativní, přátelskou a otevřenou knížku s nadšením domalují.   

Josef Hiršal: Hiršalův skicák / předkreslil Petr Nikl / grafické pojetí Tomáš Machek / Vydalo nakladatelství Meander  v roce 2009

nikl_skicak_600

Básničky pro děti – nové knihy

Básničky pro děti Kainara a inspirující ilustrace Seydla

Ukázková knížka říkadel pro malé děti Josefa Kainara vyšla poprvé v roce 1948 s téměř secesními obrázky Zdeňka Seydla. ...

Jedna, dvě, tři, čtyři, pět. Blatného knížka básniček a říkadel s ilustracemi Lhotáka vychází po dlouhých letech v Albatrosu

Po dlouhých letech opět vychází knížka Ivana Blatného, která patří k těm nejkvalitnějším dílům české moderní poezie ...

Písničky bez muziky Emanuela Frynty s ilustracemi Markéty Prachatické

  V nenápadné knížce Emanuela Frynty, která poprvé vyšla až dlouho po autorově smrti, se skrývají notoricky známé no...

Modré nebe. Básničky Františka Hrubína a ilustrace Josefa Čapka, poklad z tvorby pro děti

S básníkem Františkem Hrubínem se můžete projít celým rokem od jara do zimy. Vytvořil verše k obrázkům Josefa Čapka, kter...

Nebe, peklo, ráj. Básničky našich předních autorů jak je neznáte

Reprezentativní antologie si klade za cíl ukázat dětskému – a potažmo i dospělému! – čtenáři, že poezie není pouze „...

Inspirující myšlenky...

Šavle a bodáky, jak vy též sám uznáte, nepoužívají se k poctivé práci. Šavlemi a bodáky nedobývám ze země ničeho. Ručnicemi a děly neořu. Šavlemi mohu ale krájet lidi, bodáky párat břicha svých bližních a ručnicemi a děly postřílet doma svého vlastního otce a zastřelit bratry. A tomu všemu říkáte nutnost. Chcete se dovolávat Boha k neobyčejné vraždě. Když se dva honci prasat pobijí, ženete je před soud a odsuzujete pro pár bezvýznamných ran. Sami ale tisíce lidí ženete do války, kde nutíte je zabíjet se navzájem, pro zájmy jednotlivce, který náhle prohlásil, že je uražen. A poněvadž sám nemá tolik odvahy se řezat, prohlašuje to za urážku státu, zbaví rodiny živitelů, navádí tisíce lidí ku žhářství a vy, kteří hlásáte lásku k bližnímu a vraždu pokládáte za smrtelný hřích, asistujete každému zákeřnictví a před bitvami modlíte se, aby to dobře dopadlo. A jak jinak si to slovo dobře představujete, než ve formě 'vraždy'? Ovšem že to jmenujete jinak. Vlastenectvím, statečným činem obhájců vlasti a podobně.
Jaroslav Hašek, Nazarénští