rikadla hrubinZ některých textů poznáte snadno, že jsou hodně staré. Jsou v nich třeba slova, kterým nerozumíme. A nebo jsou ta slova ve tvarech, které nikdo z nás nepoužívá. Ale jinak? Je vůbec možné na básničce poznat, jestli jí je dvacet, třicet nebo šedesát?

Na některých básničkách věk patrný vůbec není. Jediné, co by snad mohlo jejich stáří prozradit je, že byste si vyhlédli různě staré lidi a pátrali, kdo z nich onu básničku zná z dětství. Rodiče? Prarodiče? Nebo ještě i jejich rodiče?

Možná znáte veršovanou pohádku o poněkud prostořeké Červené Karkulce, která říká vlkovi, že je lhář (Vlku, vlku, to je lež, vlci trávu nejedí!). Tak té už bude letos padesát let. Napsal ji básník František Hrubín. Tedy nejdřív to nebyl básník. Nejdřív to byl docela obyčejný kluk co se narodil v roce 1910 (tedy ještě dřív, než začala 1. světová válka) a měl rád básničky.

Rodiče si přáli aby studoval. František odmaturoval na pražském libeňském gymnáziu, zkusil studium filozofie a pedagogiky na Karlově univerzitě, ale moc ho to nebavilo. Od roku 1934 pracoval jako knihovník a později už se plně věnoval literární tvorbě. V letech 1945 – 1950 měl na starosti časopis Mateřídouška, který pomáhal založit.

O vzpomínky na tatínka se s účastníky křtu podělila dcera Františka Hrubína, Jitka Minaříková.
Kromě poezie pro dospělé napsal velké množství básniček pro děti. Nejspíš některé znáte ze slabikáře nebo z čítanky. A bude-li se vám zdát, že velmi často v Hrubínových básničkách narazíte na jména Jitka a Vítek, tak vězte, že to jsou jména jeho dětí.

hrubin_rikadla400.jpg

V jednom z rozhlasových rozhovorů prozradil: „Nemusel jsem se nikdy nutit, abych se vžil do dětského světa. Většina veršů vznikla přímo mezi dětmi, u nás doma. Třeba Kuřátko a obilí. Moje děti neznaly jednotlivé druhy obilí. Když jsme chodili o prázdninách mezi poli, vyprávěl jsem jim jednoduchý příběh o zabloudilém kuřátku, a tak jsme si tu malou pohádku stále opakovali, začal jsem ji převádět z prózy do veršů. To se dětem líbilo a hned mi začaly pomáhat. Podobně vznikaly i některé veršované obměny některých pohádkových motivů, o Smolíčkovi, o Budulínkovi, o veliké řepě…“

Knížek s Hrubínovou poezií pro děti už vyšlo hodně. Básníkova dcera Jitka opatruje sbírku, kterou jí tatínek vlastnoručně svázal v listopadu 1943. Úvodní stránku zdobí obrázek žlutého kuřete s poznámkou, že ho Jitka nakreslila 20. května 1944.

hrubin rikadla 2

A jak knížka vznikla?
Jana Čeňková, editorka knížky Říkadla pro celý den a taky navečer, se pustila nejprve do malého detektivního pátrání. Prošla časopis Mateřídouška z let 1945 – 1950 a hledala dosud knižně nezveřejněné verše Františka Hrubína. Zjistila, že nechtěl, aby byl časopis stále plný jeho příjmení, a tak publikoval i pod jinými jmény (pseudonymy). Například Jiří Ježek, Ivan Snížek, Lubomír Balcar, Řehoř Náhlovský, Emilie Vykydalová.

Poměrně těžký úkol ilustrovat Hrubínova říkadla dostala výtvarnice Lucie Lomová.
Na křtu knihy přiznala, že chvíli přemýšlela, jak se s úkolem vypořádat. I ona měla ráda ilustrace, kterými Hrubínovy verše provázel Jiří Trnka. Ale nakonec si řekla, že nebude vymýšlet nic složitého a zkusí to udělat tak, aby se obrázky líbily dětem. Jestli se jí to povedlo, to už posoudíte nejlépe vy. A vypořádala se po svém i s Jiřím Trnkou. Prostě svého oblíbeného ilustrátora do knížky nakreslila k básničce Malíř a pohádka.

Při křtu, který probíhal ve Švandově divadle na pražském Smíchově, zněly nejen tóny příčné flétny, ale také ukázky z knížky. A musím přiznat, že názory na správnou odpověď na tuhle Hrubínovu hádanku, se velmi různily. Tak schválně, uhodnete, co tím chtěl básník říci?

Hádanka
Žlutý meloun, modrá slíva,
vítr jimi sem tam kývá,
na město se spadnout bojí
a do nebe nedoletí.-

Copak je to, milé děti?

Tahle Hádanka vyšla poprvé
v roce 1949.

Básničky pro děti – nové knihy

Od žežulky k Mikuláši. Oblíbené básničky Josefa Václava Sládka

Básničky Josefa Václava Sládka patří ke klenotům české poezie pro děti. Nový výběr Jany Čeňkové tak potěší všechny...

Modré nebe. Básničky Františka Hrubína a ilustrace Josefa Čapka, poklad z tvorby pro děti

S básníkem Františkem Hrubínem se můžete projít celým rokem od jara do zimy. Vytvořil verše k obrázkům Josefa Čapka, kter...

Jedna, dvě, tři, čtyři, pět. Blatného knížka básniček a říkadel s ilustracemi Lhotáka vychází po dlouhých letech v Albatrosu

Po dlouhých letech opět vychází knížka Ivana Blatného, která patří k těm nejkvalitnějším dílům české moderní poezie ...

Začarovaný Tatrmánek, Jaroslava Vrchlického básničky pro děti

Jaroslav Vrchlický, autor více než osmdesáti básnických sbírek, se tentokrát představuje jako básník, který osloví i děts...

Zlatovláska. Slavná Kainarova kniha a předlouhá básnička pro děti

Jednu z nejznámějších lidových český pohádek, kterou za starých časů zapsal Karel Jaromír Erben, zná téměř každý. V r...

Inspirující myšlenky...

Pokud se mi podaří najít souvislost mezi cigaretou a zpochybnění mužské moci, řekl Bernays, pak začnou ženy kouřit, protože budou mít své vlastní penisy. A na velikonoce pak prošel New Yorkem průvod sufražetek, které v průvodu demonstrativně kouřily tzv. "pochodeň svobody". Samozřejmě stádo novinářů, které dopředu Bernays informoval, na to skočilo a událost se rozletěla po celém světě. Jak jednoduše se dá změnit chování lidí.
Století sobectví (The Century of Self) o práci Edwarda Bernayse