Více jak osmdesát nových příběhů, které se udály v Zoologické zahradě v Praze na nás čeká v nové knížce o zvířatech v zoo. Vynikající zoolog Jiří Felix, autor mnoha knížek o přírodě, představí řadu zvířat, které v této zahradě navštěvujeme a představuje nám je ze zcela nového pohledu, než který se nám naskytuje při procházkách zahradou. Navíc se děti doví mnoho nového, co o zvířatech ani netušily, protože jim to ještě nikdo neřekl.


Co všechno se událo a děje v pražské ZOO, si můžete přečíst v této knížce. V nových příbězích se setkáte s hrdinou povodní lachtanem Gastonem, který své putování za mořem bohužel nepřežil. Autor nezapomněl ani na osudy gorilí tlupy a připomene, co jí přinesla záplava, jak se narodila slavná Moja a jak se všichni přeli: holka nebo kluk? Těch příběhů je plná knížka. Tak pojďte číst a seznamovat se se zvířaty celého světa. Nudit se určitě nebudete!


zoo_felix_400_2.jpg

Ukázka z knížky

Holka, nebo kluk?

 Od povodně v roce 2002 byly gorily z pražské zoo hosty zoo Dvůr Králové. Práce na obnově poničeného pavilonu goril však probíhaly s velkým nasazením, a tak už v říjnu 2003 byla náročná rekonstrukce dokončena a gorily se mohly opět vrátit do svého domova. Pavilon goril byl pro návštěvníky znovu otevřen 25. října 2003, ale dvě gorily, samice Hinda a Kijivu, přicestovaly z dočasného působiště ve Dvoře Králové už několik dní předtím. Veterináři nejdříve gorily uspali a pak je v pražské zoo vypustili do staronového obydlí, kde se v ubikacích obě cítily, jako  by odtud nikdy neodjely.

 Třetí samice Kamba ještě zůstala ve Dvoře Králové a samec Farao se již do Prahy nevrátil, protože byl předtím do pražské zoo jen deponován, to znamená zapůjčen. Zoo Praha ze zoo Paignton v Anglii nového samce jménem Richard, který se narodil v zoo Frankfurt v listopadu 1991. Jak se ukázalo, byl to krok velmi prozíravý. Už předtím se totiž Richard stal otcem  a také pražská zoo tak trochu věřila, že i tady by se mohl Richard projevit. Richard přicestoval do Prahy 4. listopadu 2003. Když si odbyl předepsanou karanténní dobu, představili mu obě budoucí družky. Seznámení se neobešlo bez pár šrámů na těle samic, ale rodinná situace se brzy vyjasnila. Samec převzal vůdcovství v tlupě a nastal klid.

 A pak se to událo. 13. prosince 2004 se samici Kijivu narodilo mládě, první gorila narozená v České republice. Samice se o svého prvorozeného potomka pečlivě starala a po několik měsíců ho prakticky nepustila z náruče. Chovatelé jen zpovzdálí sledovali matčino počínání. Také novopečený otec Richard jevil o mládě starostlivý zájem, stejně jako „teta“ Hinda. Mládě si po několika dnech  mohli přes sklo prohlédnout také návštěvníci, i když z něho zpozorovali jen část ručičky nebo hlavičky v náručí matky.

Chovatelé goril se domnívali, že novorozeně je samička, a gorilka byla pojmenována Moja. Moja se stala miláčkem nejen pracovníků zoo, ale i návštěvníků, zvláště když se začala sama pohybovat ve skupině, kde vyváděla jako lidské dítě. Gorilku i celou její rodinu sledovali diváci České televize od listopadu 2005 až do 15. ledna 2006 ve zvířecí reality show Odhalení. Skryté kamery  natáčely počínání celé gorilí rodiny dvacet čtyři hodin denně, a tak diváci mohli pravidelně každé ráno sledovat život goril včetně oslavy prvních Mojiných narozenin. Oslava se uskutečnila 13. prosince 2005 a blahopřát přišli pražský primátor a velvyslankyně Jihoafrické republiky. Přinesli košík plný ovoce a zeleniny a vhodné hračky. Pak znovu přišla na přetřes otázka, zda je Moja opravdu holka, nebo kluk. V prosinci 2005 byl zajištěn chlup mláděte a z testu DNA se zjistilo, že Moja je kluk. Avšak další lednový test, tentokrát provedený z trusu, ukázal, že Moja je holka. Tak tedy holka, nebo kluk? Dlouho to bylo nerozhodně, až teprve v květnu 2006 bylo definitivně potvrzeno, že moja je holčička. Koneckonců je to vlastně jedno, jen když je to mládě zdravé.

 

Nové příběhy z pražské ZOO
Jiří Felix
nakladatelství SUN 2007
váz., 216 str., 20x26 cm

Vybíráme z obsahu, který hodně napoví ...

Příběh lachtana Gastona
Záchrana goril v hodině dvanácté
Holka, nebo kluk? (zde je hlavní hrdinkou všemi oblíbená Moja)
Šimpanz cestuje
Když má opice opici
Slon Petr se stěhuje
Vylekaný lev
Jak medvědi kutali tunel
Tygr za komínem
Když se rozzlobí buvol pralesní
Vynalézavý jelen
Není labuť jako labuť
Zachránění ledňáčci
Trampoty s aligátory
Náhradní klokanice
Jak jsme chytali orla sklaního


Podobné články

Naučné pro mládež – nové knihy

Gerald Durrell a jeho nejčtenější kniha O mé rodině a jiné zvířeně

Gerald Durrell (7. ledna 1925 – 30. ledna 1995) zakladatel přírodovědecké stanice na ostrove Jersey mezi Anglié a Francií je dn...

Petr Sís. Strom života o světě Charlese Darwina pro děti

Ilustrovaná kniha Strom života je neobvyklým pohledem Petra Síse do myšlení Charlese Darwina, člověka, který svými úvahami o...

Když se zvířata kamarádí aneb o neobyčejných vztazích zvířat a lidí

J. M. Masson, spisovatel, vědec a především milovník a ochránce zvířat, je znám svými knihami, ve kterých čtenářům na ce...

Cesty za dobrodružstvím, příběhy velkých činů

Patnáct strhujících příběhů o smělých činech průkopnických mořeplavců, cestovatelů, horolezců a letců, kteří posunul...

Masaryk pro děti aneb jak kniha vznikala

Je to vůbec první kniha, která osobu T. G. Masaryka zpřístupní dětem a mládeži. Text knihy, který si psala sama ilustrátorka...

Myšlenky z knih

Když mi bylo 5 let, moje matka mi vždycky říkala, že štěstí je klíčem k životu. Když jsem šel do školy, zeptali se mě, čím bych chtěl být, až vyrostu. Napsal jsem šťastný“. Řekli mi, že jsem nepochopil zadání a já jim řekl, že nepochopili život.
John Lennon