praha_znama130.jpgKnížek pro děti o Praze vyšlo od roku 2000 už docela dost. Většina z nich je však více méně pohádkových. Ať už se jedná o Petiškovy židovské pohádky, Pohádky z Kampy Jindřišky Smetanové nebo Golem z Meandru. Je tu i pár pražských legend a pověstí (Langer, Wagnerová), ale kromě Prahy lucemburské v obrazech a Prahy babky měst nic „naučně-obrázkového“. Už proto stojí nové vydání Prahy známé i neznámé za pozornost.

Praha známá i neznámá Milady Motlové je bohatě ilustrovaná knížka o pozoruhodných památkách, místech i událostech krásného města s tisíciletou pamětí. Vede čtenáře po stopách historie Pražského hradu, Hradčan a Malé Strany přes Vltavu s jejími ostrovy a mosty na Staré a Židovské Město, Novým Městem na Vyšehrad i k místům za hradbami.

Autorka ale nepředkládá jen výčet pamětihodností ,
všímá si historie pozoruhodných pražských staveb a jednotlivých částí historického jádra i významných osobností, které v Praze zanechaly stopu. Seznamuje čtenáře i s některými pověstmi a legendami, které se k jednotlivým památným místům váží. Pověsti pak doplňují zajímavosti o životě ve staré Praze, přehledy historických dat, patronů pražských kostelů, církevních řádů, panovníků a vysvětlivky. Autorka ale nepomíjí ani dnešní, moderní tvář české metropole.

praha_znama450.jpg

Kniha je určena všem, kteří chtějí Prahu nejen vidět, ale také se o ní něco dozvědět. Věnována je především dětem staršího školního věku, ale přináší inspiraci k zajímavým procházkám po našem hlavním městě i dospělým čtenářům.

Knížku přesnými a působivými ilustracemi doplnil Jan Maget. Uvnitř tak najdete nejen obrázky jednotlivých staveb, portréty popisovaných osobností, nákresy a mapky jednotlivých částí Prahy, ale i přehledné plánky rozsáhlejších památek.

Milada Motlová / PRAHA ZNÁMÁ I NEZNÁMÁ / Knižní klub 2008 / Ilustroval Jan Maget / 95 stran
2. vydání, 1. vydání 2004 také v Knižním klubu

 

 

 

 

 


Naučné pro mládež – nové knihy

Dinosauři od Pekelného potoka. Vynikající popularizující kniha Vladimíra Sochy

Překvapivé čtivá kniha o posledních dinosaurech, jejich náhlého zániku a neuvěřitelného zmrtvýchvstání v posledních sto ...

Gerald Durrel a jeho nejčtenější kniha O mé rodině a jiné zvířeně

Gerald Durrell (7. ledna 1925 – 30. ledna 1995) zakladatel přírodovědecké stanice na ostrove Jersey mezi Anglié a Francií je dn...

Petr Sís. Strom života o světě Charlese Darwina pro děti

Ilustrovaná kniha Strom života je neobvyklým pohledem Petra Síse do myšlení Charlese Darwina, člověka, který svými úvahami o...

Když se zvířata kamarádí aneb o neobyčejných vztazích zvířat a lidí

J. M. Masson, spisovatel, vědec a především milovník a ochránce zvířat, je znám svými knihami, ve kterých čtenářům na ce...

Cesty za dobrodružstvím, příběhy velkých činů

Patnáct strhujících příběhů o smělých činech průkopnických mořeplavců, cestovatelů, horolezců a letců, kteří posunul...

Inspirující myšlenky...

Napsat špatnou knihu dá stejnou práci jako napsat dobrou: je stejně upřímným projevem autorovy duše. Ale duše špatného autora je – alespoň z uměleckého hlediska – méněcenná, a proto její upřímné projevy jsou, ne-li vždycky v podstatě nezajímavé, tedy nezajímavě vyjádřené, a dřina vynaložená k jejich vyjádření je promarněná. Příroda je nestvůrně nespravedlivá. Za nadání neexistuje náhražka. Píle a všechny ostatní ctnosti zde nejsou nic platné.
Aldous Huxley: Kontrapunkt