praha_znama130.jpgKnížek pro děti o Praze vyšlo od roku 2000 už docela dost. Většina z nich je však více méně pohádkových. Ať už se jedná o Petiškovy židovské pohádky, Pohádky z Kampy Jindřišky Smetanové nebo Golem z Meandru. Je tu i pár pražských legend a pověstí (Langer, Wagnerová), ale kromě Prahy lucemburské v obrazech a Prahy babky měst nic „naučně-obrázkového“. Už proto stojí nové vydání Prahy známé i neznámé za pozornost.

Praha známá i neznámá Milady Motlové je bohatě ilustrovaná knížka o pozoruhodných památkách, místech i událostech krásného města s tisíciletou pamětí. Vede čtenáře po stopách historie Pražského hradu, Hradčan a Malé Strany přes Vltavu s jejími ostrovy a mosty na Staré a Židovské Město, Novým Městem na Vyšehrad i k místům za hradbami.

Autorka ale nepředkládá jen výčet pamětihodností ,
všímá si historie pozoruhodných pražských staveb a jednotlivých částí historického jádra i významných osobností, které v Praze zanechaly stopu. Seznamuje čtenáře i s některými pověstmi a legendami, které se k jednotlivým památným místům váží. Pověsti pak doplňují zajímavosti o životě ve staré Praze, přehledy historických dat, patronů pražských kostelů, církevních řádů, panovníků a vysvětlivky. Autorka ale nepomíjí ani dnešní, moderní tvář české metropole.

praha_znama450.jpg

Kniha je určena všem, kteří chtějí Prahu nejen vidět, ale také se o ní něco dozvědět. Věnována je především dětem staršího školního věku, ale přináší inspiraci k zajímavým procházkám po našem hlavním městě i dospělým čtenářům.

Knížku přesnými a působivými ilustracemi doplnil Jan Maget. Uvnitř tak najdete nejen obrázky jednotlivých staveb, portréty popisovaných osobností, nákresy a mapky jednotlivých částí Prahy, ale i přehledné plánky rozsáhlejších památek.

Milada Motlová / PRAHA ZNÁMÁ I NEZNÁMÁ / Knižní klub 2008 / Ilustroval Jan Maget / 95 stran
2. vydání, 1. vydání 2004 také v Knižním klubu

 

 

 

 

 

Naučné pro mládež – nové knihy

Dinosauři od Pekelného potoka. Vynikající popularizující kniha Vladimíra Sochy

Překvapivé čtivá kniha o posledních dinosaurech, jejich náhlého zániku a neuvěřitelného zmrtvýchvstání v posledních sto ...

Gerald Durrel a jeho nejčtenější kniha O mé rodině a jiné zvířeně

Gerald Durrell (7. ledna 1925 – 30. ledna 1995) zakladatel přírodovědecké stanice na ostrove Jersey mezi Anglié a Francií je dn...

Petr Sís. Strom života o světě Charlese Darwina pro děti

Ilustrovaná kniha Strom života je neobvyklým pohledem Petra Síse do myšlení Charlese Darwina, člověka, který svými úvahami o...

Když se zvířata kamarádí aneb o neobyčejných vztazích zvířat a lidí

J. M. Masson, spisovatel, vědec a především milovník a ochránce zvířat, je znám svými knihami, ve kterých čtenářům na ce...

Cesty za dobrodružstvím, příběhy velkých činů

Patnáct strhujících příběhů o smělých činech průkopnických mořeplavců, cestovatelů, horolezců a letců, kteří posunul...

Inspirující myšlenky...

Jsem jen divoch a jinou cestu neznám. Viděl jsem tisíce hnijicích bizonů na prérii, kde je nechal ležet bílý muž, když je postřílel z jedoucího vlaku. Jsem jen divoch a nechápu, proč má čmoudící ocelový oř být důležitější než bizon, kterého zabíjíme, jen abychom přežili... Co je člověk bez ostatních tvorů? Kdyby zanikla všechna zvířata, člověk sám by zahynul na velkou samotu duše. Protože co se stane zvířatům, stane se zakrátko i lidem. Všechny věci jsou spojeny.
Velký náčelník Seattle, 1854