Mír trvá už přes půl století, jen málo z nás zažilo válku. Události poslední doby jsou ale znepokojivé. Vlády nad Ostravou se ujal jediný muž. V brněnské vile Tugendhat je připraven převrat. Prahu zachvátil chaos, její čtvrti jedna po druhé vyhlašují samostatnost. Bytosti  druhého světa odkládají masky a spirála dějin se roztáčí. Jen málo z nás zažilo válku, ale to se brzy změní... Stadion Na Bazalech zalévá krev gladiátorů. Pod Olšanskými hřbitovy procitají mrtví. Muži, kteří ještě včera nosili kravaty a kufříky, vstupují do oddílů domobrany. Zatímco plameny stravují civilizaci, živá města pochodují do války. Svět se změní. Věk nenávisti je závěrečný díl fantasy trilogie Městské války, odehrávající se v naší současnosti.

vek nenavisti rencin


Pavel Renčín (* 8. 6. 1977)
Mladý a talentovaný spisovatel, to je kombinace, které se jen těžko odolává, však také Pavel Renčín patří k nejoblíbenějším autorům české fantastické literatury. Může za to také skutečnost, že na domácí scéně působí zcela ojedinělým dojmem. Jeho tvorba se pohybuje na mlhavém rozmezí mezi městskou fantasy a magických realismem, na hony vzdálená honbě za akčními scénami s neohroženými hrdiny.

Renčín si vystačí s obyčejnými lidmi, kteří v jeho sympaticky civilním podání působí reálně, ačkoli se musí vypořádat s hrozbami, jež mají k všední realitě hodně daleko.
Už románový debut Nepohádka z roku 2004 ukázal, že jde o spisovatele, jemuž je záhodno věnovat zvýšenou pozornost. Následoval útlý román Jméno korábu (2007) a po něm netradiční projekt internetového románu Labyrint (knižně Argo 2010), jenž vznikal za pomoci čtenářů a stal se jakousi předehrou k ambiciózní trilogii Městské války. Ta je Renčínovým dosud nejvýraznějším dílem, její úvodní svazek Zlatý kříž (Argo 2008) si vysloužil nominaci na cenu Akademie SFFH a cenu Aeronautilus v kategorii nejlepší česká kniha.
Po druhém dílu nazvaném Runový meč (Argo 2009) tak konečně vychází mohutné vyvrcholení série. Opomenut by však neměl zůstat ani výběr nejlepších autorových povídek Beton, kosti a sny z roku 2009.

Věk nenávisti | Pavel Renčín | Vydává Argo, 2011

Ukázka z knihy:

Praha zatroubila k ústupu. Rytíři otáčeli koně a prchali. Ti, kteří se probojovali příliš hluboko, byli ztraceni. Ještě chvíli vzdorovali přesile a rozsévali kolem sebe smrt, jeden po druhém však byli strháváni ze sedel a na zemi ubíjeni lidmi, kteří ještě včera byli členy české armády, instalatéry nebo inženýry ekonomie. Praha přišla o dobrou třetinu jezdců, jejich krev teď olizovala lačná dálnice.
"Nenechte Ji utéct!" zařval Mýto. Hradec s Pardubicí pochopili, na co generál myslí. Kdyby Prahu dostihli teď, mohli by ukončit celou válku! Pobídli koně a vyrazili za jezdci, kteří se pomalu vzdalovali mimo dostřel.
"Vítězíme!" vykřikl Mýto. Jako by to byl signál, vojáci se rozběhli vpřed. Kam zmizel jejich strach? Kam se poděla nervozita? Srdce jim divoce bušila a tváře hořely. Byli zpocení, zachváceni euforií, kterou dosud nezažili. Napili se krve. Zapomněli na rozkazy, řítili se teď za nepřítelem, aby ho zničili. Rozdupali. Roztrhali zaživa. Celé čelo armády měst se vrhlo do pronásledování. Brno byl ze všech nejrychlejší. Snesl se z nebe jako kámen a pokusil se Prahu strhnout z koně. Ona se ale jen lehce otočila a pustila uzdu. Obouruč bodla dlouhou zbraní a zasáhla draka do hrudi. Hrot sklouzl po šupinách žeber, přesto za sebou zanechal hlubokou rýhu, ze které se vyvalila krev. Skupina cválajících rytířů se semkla kolem ženy s bílým chocholem jako ježek z mečů a kopí...

 

Fantasy pro mládež – nové knihy

John Carter z Marsu aneb mezi dvěma světy filmu a knihy

Prvního března 2012 vstoupí do českých multikin a jistěže i do zbývajících „normálních“ biografů filmová adaptace ví...

Nový policista objevil v Irsku paralelní světy

Policista je knížka prodchnutá láskou k Irsku, k jeho přírodě, mytologii a folkloru a k jeho tradiční hudbě a tanci, jejíž ...

Philip Pullman. Hodinový strojek je jedinečný světový bestseller na několik natažení

Mistrně promyšlený a propracovaný příběh, který využívá rámec klasické pohádky. Vyprávění začíná pohádkovou formul...

Strom duchů. Jedinečný Raye Bradbury nejen pro fanoušky Joe Pipkina

Ray Douglas Bradbury (1920-2012) byl nejen geniálním stylistou a tvůrcem Marťanské kroniky a 451 stupňů Fahrenheita, nýbrž i d...

Kostičas, první díl temně pohádkové série z budoucnosti

První díl plánované sedmidílné pohádkově laděné série Kostičas je příběhem, který začíná v roce 2059 v zemi, kde vl...

Inspirující myšlenky...

Skoro celý den jsem věnoval četbě Lucretia. Čtu pomalu, vychutnávám si každé slovo. Je to požitek číst něco takového. Tohle kdybych se býval učil ve škole, namísto těch suchopárných, nezajímavých faktů, nicneříkajících vzorečků a nerozluštitelných rovnic, možná bych byl získal větší chuť do učení a silnější náklonnost k vědění.
Misantrop, Reinlebensborn