dahl jirkova zazracna medicina
Britský spisovatel norského původu Roald Dahl patří k nejoriginálnějším vypravěčům druhé poloviny minulého století. Nejvíce ho proslavily hororově podbarvené povídky pro dospělé čtenáře, ale významné místo si vydobyl i v literatuře pro děti. Jirkova zázračná medicína patří k drobnějším prózám věnovaným dětem, ale o groteskní situace a napětí v ní není nouze. Samozřejmě nechybí ani nečekané rozuzlení.

Jirkova zázračná medicína svého autora prostě nezapře. Vyznačuje se přesně tím, čím Roald Dahl některé čtenáře provokuje a jiné uvádí v nadšení.

O čem je kniha ...
Jirka je úplně obyčejný kluk, který se děsně nudí. Nemá ani bratra, ani sestru. Jeho otec je farmář a farma, kde bydlí, je na míle daleko od lidí, takže si nemá s kým pohrát. Už ho nebaví pořád se dívat na prasata a slepice a krávy a ovce.
A obzvlášť ho nebaví žít v jednom domě s babičkou, s „tou zešedlou ubručenou bábou“. Většina babiček jsou milé, laskavé a nápomocné staré dámy, ale tahle ne. Tahle tráví každý den celý čas sezením v křesle u okna a stále si stěžuje, bručí, brblá, vrčí, remcá na to či ono. Nikdy, ani když má dobrý den, se na Jirku neusměje a nikdy mu neřekne: „Jak se máš dnes ráno, Jirko?" nebo: „Nezahrajeme si Člověče, nezlob se?" Je to zlá baba, která připomíná spíš čarodějnici. Věčně ho cepuje, aby nikdy nevyrostl a musel jí nadosmrti posluhovat.

Jirka nějaký čas trpělivě snáší její brblání, reptání a nekonečné lamentovaní. Potom s ní ale jednou zůstane doma sám a rozhodne se namíchat pro ni, inspirován reklamními slogany na kosmetických, čisticích a dalších přípravcích, čaromocný lektvar typu "co dům dal" a podstrčit ho stařeně s denní dávkou léků. S úspěchem - jenže trefit recept napodruhé, napotřetí atd., to je, oč tu běží …
blake dahl jirkova medicina

Autorovo abrakadabra má nečekanou pointu, jakou známe například z jeho románu Čarodějnice či z povídek pro dospělé, při které odborník žasne a dítě rozumí.

Dahl se suverénně pohybuje na tenké hranici mezi pohádkou a groteskou. A pro vyznění crazy příběhu jsou důležité i původní ilustrace Quentina Blakea, které mají charakter kresleného vtipu.Chcete vědět, co se vlastně stalo? Stačí otevřít knížku a pustit se do čtení. Nebudete věřit vlastním očím!

jirka dahl 400 2
Roald Dahl / JIRKOVA ZÁZRAČNÁ MEDICÍNA / Z anglického originálu přeložila Jitka Herynková / Ilustroval Quentin Blake / Vydal Knižní klub, 2007, 104 stran