pes ktorya bezal za hviezdou mankellPo návštěvě zůstala na stole kniha. Napsal ji Henning Mankell (1948–2015) a ve slovenštině se jmenuje - Pes, ktorý bežal za hviezdou a červený bicykel. Mankella znám jako velmi poluárního autora detektivních příběhů, ale knihu pro děti jsem od něho nečetl. A překvapení se konalo! Čtivý příběh plný originálních nápadů, ožehavých a aktuálních problémů jak mezi dětmi, tak dětmi a rodiči. Vůbec mě nepřekvapuje, že kniha získala cenu Deutcher Jugendliteraturpreis za rok 1993. Byl to mimořádný čtenářský večer!

Mankell byl zkušený spisovatel, který uměl velmi citlivě vybrat literární typy i prostředí.
Příběh se odehrává kdesi na dalekém severu, v poeticky popsané krajině, která sama o sobě nutí k přemýšlení. Hlavní postavou je 11-letý chlapec Joel, který žije se svým otcem Samuelem, dřevorubcem, v domku na malém městě. Spolu s nimi tam žije i chlapcova babička, ale ta vstupuje do děje málo.


Základní myšlenkou, na kterém je postavený příběh, je nevyslovená minulost.
Joel neví proč s nim jeho máma nežije, kde je a co se stalo. Je to tajemství, které mu nikdo neprozradil. Taky neví, proč jeho otec, bývalý námořník, žije tak daleko od moře a proč mu často o moři vypráví. Joel se tím trápí, ale bojí se přímo zeptat.

Poklidný děj každodenního života se poprvé vystupňuje, když Joel, jedné mrazivé noci, uvidí přes okno na ulici psa.
Tento chvilkový obraz mu změní život. Ve své fantazii začne psa považovat za přelud, který běží za svou hvězdou. Chlapec začne psa hledat a tím nastává zlom v jeho chování. Přestává mít strach se ptát a začne se pídit po minulosti své rodiny, až mu babička prozradí, že jeho máma nebyla zlá, ale měla v sobě nepokoj a proto od nich odešla.

Děj se dále pomalu rozvíjí v nápaditých a zajímavých epizodách ze života Joela ve škole, na ulici apod. Střetává se tady s násilím i nepravostí, realitou každodenního života.
Postupně se dovídáme o nové touze Joela po červeném kole, které vidí každý den ve výkladní skříni. Ve své bázlivosti otce nikdy nepožádá, aby mu kolo koupil a ani se o něm nezmíní.
Mankell v knize pomalu rozebírá chlapcovo chování a jeho vývoj v malých, na první pohled nepodstatných příbězích. Jedno je však čím dál víc zřejmé. Narůstající fantazie Joelova vnitřního světa, do kterého pomalu utíká, se stále víc střetává s nepochopitelnou a pro něho krutou realitou okolního světa.
Děj vrcholí v okamžiku, když si otec přivede domů servírku Sáru. V té chvíli je Joel ponížený a začne mít strach, že mu Sára otce ukrade.

Jeho fantazie, ve střetu s touto skutečností, která mu nebyla dostatečně objasněna, ho nakonec přivádí na myšlenku utéct z domova za svou mámou, o které neví kde je. Nakonec skutečně uteče daleko do lesů, až k jezeru Čtyřech větrů. Tam ho dovede starý muž, který chlapce zachrání před jistou smrtí umrznutím. Po cestě severskou přírodou, jako první člověk v Joelově životě, s ním dlouho hovoří o všem možném a pomalu narovnává jeho rozbouraný a chaotický svět.

Mankellův příběh je vskutku geniálně napsaný a navíc je nadčasový.
Může se odehrát kdekoliv a kdykoliv. Je smutnou výpovědí o současném světě mnoha dětí a rodičů. Je obrazem nedostačné kumunikace dospělých s dětmi, je výpovědí o jejich nepochopitelné nadřazenosti vůči nim. Je velká škoda, že tato novela pro mládež nevyšla v českém jazyce. Je čtivá nejen pro rodiče, ale příběh si jistě najde početné čtenáře mezi mládeži, neboť dětský svět, popsaný Mankellem, jim bude velmi blízký.

HENNING MANKELL (1948 – 2015)
Narodil se ve Stockholmu a vyrostl na různých místech Švédska. Působil jako herec, divadelní režisér a manažer jak ve Švédsku, tak především v Mosambiku, kde vedl divadelní soubor Avenida a psal stranou evropského ruchu. Jak sám říkal, žil jednou nohou ve sněhu, druhou v písku. Na začátku devadesátých let vytvořil postavu komisaře Wallandera a napsal o něm jedenáct knih, které ho proslavily po celém světě. V Česku knihy vydává Host. Například: Neklidný muž (2009; česky 2012), Vrazi bez tváře (1991; česky 2013), Než přijde mráz (2002; česky 2013) a Psi z Rigy (1992; česky 2013). Kromě série o komisaři Wallanderovi vydal Host detektivní thriller Číňan (2009; česky 2011).
Další info o autorovi: http://henningmankell.com/

HENNING MANKELL - PES, KRORÝ BEŽAL ZA HVĚZDOU A ČERVENÝ BICYKEL / přeložila: Jarmila Cihová / vyd. Q 111, Bratislava 2004
Kniha byla oceněná: Deutcher Jugendliteraturpreis za rok 1993.