kyskova vrazda v praze
O koho zakopl Jan Neruda, když spěchal k nakladateli Vilímkovi s nejnovější verneovkou? Může se neúspěšný novinář a patolízal stát úspěšným politikem? Koho obdivoval policejní rada Vacátko, když nastoupil k policii? A kdo vůbec přišel nato, že by ženy směly skládat maturitní zkoušku? K čemu se připletl malý Jakub Schikaneder?


Na tyto otázky odpovídá detektivní příběh ze života významného pražského malíře Jakuba Schikanedera.
Jak je z knížky patrné, doba národního obrození nebyla ani zdaleka tak nezáživná, jak by se mohlo zdát ze školních učebnic. Právě naopak. V časech, kdy se četnictvo ve volném čase věnovalo sportovnímu šermu, obrozenci sepisovali oslavné básně, Václavu Hankovi byly přiřčeny padělky a ženy nehorázně zatoužily po vzdělání, bylo v Praze obzvláště nebezpečno. V temných uličkách Starého Města se skrývalo ledasco. I zločin.

zlocin na starem meste

Ilustrace Barbora Kyšková (Pražané před obrazem Schikanedera Vražda v domě)

Příběh pro starší děti od Daniely Krolupperové. Knížku zdobí přesné a působivé ilustrace Barbory Kyškové.
Veškeré budovy, náměstí, zákoutí, uličky, ale i oděvy a tváře známých osobností vycházejí z historických materiálů, takže odpovídají skutečnosti. Díky nesmírně pečlivé práci ilustrátorky jsou také dobře k poznání. Dětským čtenářům proto umožní seznámit se s minulostí takovou, jaká skutečně byla.

kyskova zlocin krolupperova
Ilustrace Barbora Kyšková (Praha)

Zločin na Starém městě / Daniela Krolupperová / ilustrace Barbora Kyšková / Albatros, 2014
Kniha získala prestižní ocenění Zlatá stuha 2015

Ukázka z knihy:

Muž, kterého nikdo neviděl

Nad Prahou se smrákalo. V temné ulici židovské čtvrti se mihl stín. Vysoký hubený muž v dlouhém kabátě se v chvatu obratně vyhýbal kolemjdoucím. Minul dvě staré ženy se zakrytými vlasy a unaveného kamnáře. Spěšně obešel shrbeného vetešníka, který seděl před krámkem na štokrleti s jednou nohou kratší. Mrštně přeskočil slepice, co spokojeně vyzobávaly splašky vylité na studených dlažebních kostkách. Vyhnul se trakaři se zeleninou a vrávorajícímu opilci v haleně zacákané barvami.
Běžel úzkými uličkami s tmavými zatuchlými domky. Jeho kroky se s duněním rozléhaly, jako by věstily zlo. Tvář měl skloněnou k zemi. Nebylo mu vidět do očí. Ale kdyby se mu do nich někdo podíval, spatřil by, jak mu z nich němě křičí hrůza. Ve zpocené pravé dlani cosi nervózně svíral.  
Vyběhl z Rabínské ulice, proběhl Hampejskou. Na několik vteřin se zastavil před hospodou U Denice, jako by váhal, zda tam nevstoupit. Ale možná se jen potřeboval nadechnout. Dál pokračoval téměř úprkem. V jeden kratičký okamžik se v příšeří zablýskl předmět, který pevně držel v sevřené pěsti. Sytý lesk neomylně prozradil masivní zlato.
Nikdo netušil, že toho odpoledne opustil dům číslo 255 v Rabínské ulici. A nikdo se to nikdy neměl dozvědět. Protože toho dne tam vstoupila smrt. A on byl ten, kdo ji pozval.

kyskova neruda schikaneder
Ilustrace Barbora Kyšková (Jan Neruda a malý Schikaneder)