Oomen1.jpgKnížek pro dospívající jsou na pultech mraky. Jsou kvality různé, ale také hrůzné. Jsou i podbízivé, nic neříkající, kopírující svět dospělých. Ale naštěstí existují i knihy, které náctiletí také čtou, knihy, které k nim promlouvají jejich jazykem a přemýšlivým způsobem jim objevují podivný svět dospělých, kam se tak rychle snaží dostat.

Takové jsou i knížky, které píše nejpopulárnější spisovatelka pro děti v Holandsku, Francine Oomen a jmenují se "Jak přežít ....".


A o čem jsou knížky? Na to nám odpověděla autorka sama ...
"Hrdinkou je typická dívka dnešní doby Rósa. Není spokojená s tím, jak vypadá, má problémy doma i ve škole, a přitom je to „čistá duše“, jen málo sebevědomá, málo průbojná. Chce vše změnit. Mejluje si s kamarádkou, která jí ve všem radí a posílá zaručené návody např. jak si pečovat o pleť, jak se správně (ne)hádat s rodiči, jak nevybuchnout při hádce, jak… mejluje si i s klukem, se kterým si může upřímně popovídat úplně o všem a který má stejně jako ona velký sen. On se chce stát slavným básníkem, ona slavnou grafičkou…
Oba si vymýšlejí legrační slovní hříčky, originální pozdravy,… Rósa dostane i několik básní…, ale víc neprozradím."
Francine Oomen

A co si přeje překladatelka knížek do čestiny?
"Přeju si, aby se všechny knížky líbily a aby našly své čtenáre. Jsou to knížky psané "dnešní" češtinou, ale s velkou otevřeností a upřímností. Vlastně až nyní si uvědomuji, jak s velkou otevřeností se v dětských knížkách v Nizozemí píše. Anorexie, homosexualita, antiautoritativní způsob komunikace mezi dospělými a dětmi, rasové problémy...
Po toleranci a vzájemném respektování se volá stále, nejenom v multikulturním Holandsku, stále se hledají správná rešení. Hledá je i Rósa. Hledala jsem je i já pri překládání. Vím, že nic a nikdo není bez chyb. Tak ať děláme těch chyb co nejmíň."
Jana Broekman-Minářová

oomen_3.jpgFrancine Oomen
JAK PŘEŽÍT SVOJI PRVNÍ PUSU?
Praha : Albatros, 2007
136 stran
přeložila Jana Broekman-Minářová
Ilustroval Lukáš Urbánek

Francine Oomen
JAK PŘEŽÍT SVOU MALIČKOST?
Praha : Albatros, 2005
148 stran
Přeložila Jana Broekman-Minářová
Ilustroval Lukáš Urbánek

Francine Oomen
JAK PŘEŽÍT TUHLE TŘÍDU?
Praha : Albatros, 2006
148 stran
Přeložila Jana Broekman-Minářová
Ilustroval Lukáš Urbánek


Myšlenky z knih

Školy nesouvisejí nutně se vzděláním... jsou to především nástroje kontroly, kde je nutno dětem vštípit určité základní návyky. Vzdělávání je něco docela jiného a ve škole hraje zanedbatelnou roli.
Winston Churchill