matouci encyklopedie sasa gr

O něco dříve narození si možná ještě vzpomenou na krásnou barevnou knížku Bohumila Říhy – Dětskou encyklopedii. Ta byla předobrazem zvláštní knížečky Matoucí encyklopedie. Saša Gr., básník a humorista, zpracoval ovšem toto téma po svém.

Ve 148 heslech určených zdánlivě dětskému čtenáři si dělá legraci prakticky ze všeho kolem nás, z kapitalismu i z komunismu, z xenofobů i z různých etnik, z milionářů i bezdomovců, ale i z běžných životních situací.
Na stránkách encyklopedie, která se tváří jako dětská (grafik Jiří Hladký ve spolupráci s ilustrátorem Jurajem Bocianem navozují styl Říhovy Dětské encyklopedie z 80. let), nalezneme řadu matoucích informací. Pro autora je v jeho encyklopedických heslech stěžejní vtip či absurdní nápad dovedený do krajnosti, přitom ale knížka přináší satirickou formou řadu drobných poselství a společenských postojů, často vyskakujících mezi řádky.

Knihu, která pobaví řadou nečekaných point i slovních hříček, inteligentním i suchým nonsensovým humorem, doplnil vtipnými barevnými kresbami slovenský multidiletant Juraj Bocian. Doslovem opatřil Gaco Novomesský.
Varování: Kniha není vhodná pro děti a dospělé!

Druhá kniha Saši Gr. přišla na svět koncem roku 2016 v nakladatelství MLHOVINA s.r.o. Stejně jako v prvotině autora z Vysočiny, v básnické sbírce Jede medička na sáňkách (2013, nakl. Marek Belza), autor prokazuje svůj nezaměnitelný smysl pro humor a hru se slovy.

Matoucí encyklopedie / Saša Gr. / ilustrace: Juraj Bocian / ISBN: 978-80-906646-0-9 /EAN: 9788090664609
vazba V2, 150 stran, 200×200 mm, česky / Rok vydání: 2016 (1. vydání) / Edice: Čtverec – původní česká tvorba

bocian matouci encyklopedie sasa gr

Ukázky:

Matoucí encyklopedie není určena pouze úzkému kruhu odborníků, nýbrž poslouží stejně dobře nejširší veřejnosti jako praktický rádce a pomocník, naučný slovník i podložka pod stůl, jak se uvádí v hesle Encyklopedie. Díky průkopnické Matoucí encyklopedii můžeme dnes s jistotou konstatovat, že česká paraliteratura by bez Saši Gr. byla tím, čím jsou ořechy bez para ořechů – pouhou literaturou.

Cavyky
Cavyk je úkon, který předchází činnosti, která nepřichází. Obvykle je jich více pohromadě a to jsou cavyky. Cavyky se mohou dělat z různých příčin. Někdo si kupříkladu nechce nechat vytrhnout čtyři zuby a dělá s tím cavyky. To je škoda, protože za ním v čekárně čeká mnoho dalších pacientů se spoustou zubů a ti se po chvíli začínají eventuálně nudit. (Viz též heslo Zuby.)
Často se stane, že cavyky dělá mladá počestná a slušně vychovaná dívka. To je správné, ale nemělo by to trvat moc dlouho, protože pak je to trošku nesnesitelné.

Básník
Básník je člověk, který všechno moc prožívá a může z toho mít i tiky nebo žaludeční vředy. Když je po ruce pevný provaz, může se případně i oběsit. Básník bohužel píše básně. Jsou to většinou nesrozu-mitelné řeči o něčem, co by se dalo vyjádřit mnohem stručněji. Tím plýtvá papírem a poškozuje životní pro-středí. (Viz heslo Ekologie.)
Je-li člověk básníkem, obvykle se téměř vůbec nepodílí na růstu hrubého domácího produktu. Může sice třeba příležitostně mýt okna nebo skládat zboží v supermarketu Makro, ale z makro-ekonomického hlediska je to bezvýznamné. (Viz heslo Ekonomika.) Pouze pokud se stane ta nepříjemnost, že se básník proslaví a vydá knihu, může na tom i pár korun vydělat. Ty se pak dají utratit za víno, což už ekonomiku trochu rozhýbe.
Ve výjimečných případech se proslaví i dobrý básník a tomu se říká vzácná shoda okolností.
 Slavní básníci se dostanou do čítanky, takže jejich vinou neustále přibývá učiva na základních školách.

Ťap
Ťap je citoslovce ťapavé chůze, kterou se vyznačují především malí živočichové, jako jsou kočky, myši, nebo děti. Pes, který mnoho ťape, se nazývá Ťapka. Může to ale být také pan Majer. I dospělý člověk se může výji-mečně dopustit ťápnutí, například na umytou podlahu. Takový jedinec musí být ale rychlý, aby nedostal had-rem. (Viz též heslo Fúrie.)
V noci se může stát, že někomu ťape přes hlavu myš. Když to člověk zjistí, chová se obvykle jako poťapaný.

Herec
Kdysi se říkalo: „Mám hlad jako herec.“ Herci totiž nemívali jednoduchý život. Šanci na obživu měli jen ti nejlepší, špatní herci třeli bídu s nouzí. Dnes už si špatní herci vydělají docela dost peněz.
Pokud je herec čistotný, může hrát v takzvané soap opeře, což v překladu znamená mýdlová opera. To asi proto, že u toho mnohý člověk vypění. Je-li herec méně čistotný, naplácá si na hlavu mejkap a nasadí umělé fousy, aby to nebylo vidět. (Viz též heslo Čistota.)
Co se týče hereček, nejlepšími herečkami bývají ženy. Dělají často scény nebo hrají různé komedie.
Muži se někdy snaží hrát velké divadlo s malým kašpárkem a bývají u toho teatrální.
 Někdo je herec od přírody a takový člověk někoho obejme a říká „Opravdu chápu, jak se teď asi cítíte.” a dívá se mu přitom přes rameno na hodinky. Když herce přestane bavit hraní, může se stát následně presidentem USA nebo alespoň guvernérem Kalifornie.
Takovým člověkem byl např. Ronald Reagan, ale ten už dávno leží na prknech, která znamenají svět. (Viz heslo Smrt.)

Inteligence
Když je někdo lidově řečeno „blbej jak pučtok“, může to být způsobeno tím, že má nízkou inteligenci. Ovšem nedá se na to spoléhat, jelikož i mnoho vel-mi inteligentních lidí je blbých jako pučtok. Inteligence se dá změřit, zatímco na blbost dosud neexistují spolehlivé testy. Inteligence se může zapsat zkratkou IQ, což znamená inteligenční qocient. Nízký qocient má například qočna. (Viz heslo Qočna) Také tykev není asi moc chytrá, protože má IQ tykve...

Banán
Banán je žluté jídlo zahnutého tvaru. Musí se oloupat, aby se nejedla slupka. Banány se dnes prodávají v obchodech, ale vždycky to tak nebývalo. Dříve byl v naší zemi komunismus a tehdy bylo banánů málo. Komunisté se zřejmě báli, že by nám banány rozvrátily socialistické zřízení obdobně, jako to s oblibou dělávala mandelinka bramborová. (Viz heslo Mande-linka bramborová.) ...


Slovníky, encyklopedie – nové knihy

Malý labyrint literatury pro každého. Kniha i CD s několika tisíci informací

Výmluvný průvodce nabízí Větší labyrint literatury! Jeho autor, překladatel Dušan Karpatský, patří k předním evropským ...

Matoucí encyklopedie. Humorista Saša Gr. vydává další dílo

O něco dříve narození si možná ještě vzpomenou na krásnou barevnou knížku Bohumila Říhy – Dětskou encyklopedii. Ta byla...

1000 geniálních soch a obrazů. Opravdu zajímavé encyklopedie

Zajímavé dvě enycklopedie. Jedná se docela unikátní výběr nejzajímavějších soch a obrazů, které byly vytvořené v celé ...

Dějiny hudby Naďi Hrčkové. Šestidílná a přehledná encyklopedie s kvalitnimi CD

Autorka šestidílné edice Dějiny hudby, univerzitní profesorka hudební vědy Naďa Hrčková, působila od roku 1962 na katedře h...

Unikátní průvodce – Literární toulky světem

Víte, kde všude žil a pil gin Hemingway, kde psal Dostojevski, jaká je Malorca francouzské spisovatelky George Sandové?  Pok...

Myšlenky z knih

Tajemství vzdělávání je respekt vůči studentovi.
Ralph Waldo Emerson