chandler hluboky spanek
Na rok 2009 připadá hned dvojí významné chandlerovské výročí: 26. března uplyne 50 let od smrti tohoto charismatického autora a tento rok si připomeneme i 70 let od prvního vydání jedné z jeho nejlepších knih, kterou je Hluboký spánek. V tomto románu se též poprvé představil slavný detektiv Philip Marlowe.


Raymond Chandler: soubor díla ve 12 svazcích
Raymond Chandler je bezesporu nejvýznamnějším představitelem takzvané drsné školy detektivního románu. A byl to právě tento autor, jímž se v roce 2003 představila nová edice Plus pro dospělé čtenáře, kterou se Albatros začal věnovat i těm milovníkům literatury, kteří již odrůstají knihám pro děti a mládež. V letech 2003–2008 Albatros vydal poprvé v České republice v 12 svazcích soubor díla Raymonda Chandlera v jednotné úpravě a v revidovaných, zčásti nových překladech.

V souboru díla Raymonda Chandlera vyšly v edici Plus pro dospělé čtenáře v letech 2003 až 2008 následující knihy:

Hluboký spánek,
Sbohem buď, lásko má,
Vysoké okno,
Dáma v jezeře,
Sestřička,
Loučení s Lennoxem,
Případ naruby,
Případ z Poodle Springs a výbory z jeho povídek Vrah v dešti,
Prosté umění vraždy,
Maléry jsou můj denní chleba,
Vyděrači nestřílejí

O čem je kniha Hluboký spánek
Umírající milionář si pozve Phila Marlowa a pověří ho, aby se vypořádal s vyděračem v záležitosti, do které se zapletla jedna z jeho mladých, hezkých a neukázněných dcer. Když soukromý detektiv zakázku přijímá, netuší, že ho čekají daleko větší komplikace než jen vydírání a že do nich bude namočena další mladá žena, nymfomanka. Únosy, obchod s pornografií, cizoložství a vraždy jsou jen některé z problémů, s nimiž si musí poradit, ačkoliv má stále v patách losangeleské podsvětí a nepříliš pohotovou policii. První kniha série Philip Marlowe.

Raymond Chandler (1888 – 1959)
Vyzkoušel různé literární žánry, ale vždy se vrátil k detektivnímu románu a k osudové postavě detektiva Marlowa. V něm záhy vytvořil provokující kombinaci vlastního charakteru a tradičního hrdiny šestákové literatury. Podle povrchního dojmu se Marlowe jeví jako osamělá, nespolečenská a sebetrýznící se postava jako Chandler, ale hluboko v nitru v něm žije smysl pro čest a humor, stejně jako neobyčejná citlivost.

Výpisky:

Nevadí mi, že mi předvádíte nohy. Jsou to parádní nohy a těší mě, že jsem se s nimi seznámil. Nevadí mi, že se vám nelíbí mé chování. Je mizerné a za dlouhých zimních večerů se tím rmoutím. Ale nemařte čas tím, že se ze mě pokoušíte tahat rozumy.

„Nevím.“ Zavrtěla hlavou, aby se ujistila, že neví.

Hlavní hala Sternwoodovy rezidence se tyčila do výše prvního patra. Nad domovními dveřmi, kterými by mohlo projít stádo indických slonů, bylo na široké barevné skleněné tabuli vidět rytíře v tmavém brnění, jak zachraňuje dámu uvázanou ke stromu. Dáma byla nahá, měla však pro tuto příležitost vhodně dlouhé kadeře. Rytíř nadzvedl hledí přílby, aby vypadal společensky, a nimral se s uzly provazů, které poutaly dámu ke stromu. Práce se mu ani trochu nedařila. Stál jsem tam a myslel jsem si, že kdybych tu bydlel, vylezl bych dřív či později nahoru k němu, abych mu pomohl. Zdálo se mi, že se moc nesnaží ty uzly rozmotat.

Na okamžik se zdálo, že se její tvář rozpadla, aby se stala pouhým souborem rysů bez formy a kontroly. Její ústa vypadala jako předehra křiku.

Tmavé tiché oči na mě vážně hleděly, pochybnosti v nich narůstaly a bezhlučně se do nich vkrádaly jako kočka ve vysoké trávě pronásledující mladého kosa.


Detektivky, krimi – nové knihy

Mirákl – politická detektivka Josefa Škvoreckého z let 1949 až 1970

Vynikající ironický román Josefa Škvoreckého Mirákl vznikal v letech 1969–1972 a byl vydán v roce 1972 v torontském nakladat...

Zlá žena je napínavý thriler s překvapivou pointou z Barcelony roku 1911

Zlá žena je historický román Marka Pastora, který zpracovává události, jež se odehrály na počátku minulého století v Barc...

Hrůzná vláda žen. Napínavá detektivka z poválečného Londýna

Mám slabost pro příběhy, ve kterých si autor hraje s představou, že fiktivní postava doopravdy žije. Sherlock Holmes je dokona...

Muž, který zemřel jako losos – nezvyklá detektivka ze severu

Příběh s detektivní zápletkou, vyprávění o zcela nepravděpodobné lásce, divoká historka z dnešního Tornedalenu – nový ...

Psi z Rigy. Mankellův komisař Wallander v Rize

Psi z Rigy. Jde o druhý komisařův případ, který Henning Mankell stvořil. V něm Linda ještě není rozhodnuta být policajtem a...

Myšlenky z knih

Jeden z mých kolegů učitelů tomu říká "bulimická metoda vzdělávání." Asi víte, co myslím. Nacpeme jim do chřtánu mraky faktů, pak je všechny u zkoušky vyzvrací a nikoho to intelektuálně neobohatí.
Stuart Firestein