sedm ohnuVěhlas řeky Nahani v kanadských Nothwest Territorries je dnes rozšířen po celém světě a přitahuje mnoho dobrodružných duší. Ale na rozdíl od prakticky všech návštěvníků, kteří jsou k jejím břehům dnes dopraveni drahými a hlučnými hydroplány, autor měl v úmyslu způsob jiný: ten, jakým se cestovávalo za dob objevování Kanady, za dob, kdy velké kanoe z březové kůry poháněné pádly voyagerů transportovaly náklady kožešin napříč téměř celou šířkou kontinentu v době největšího rozkvětu obchodních společností Northwest a Hudson‘s Bay. V době, kdy pouze vodní tělesa a je spojující portážové stezky sloužily jako tepny, žíly a kapiláry cestování Kanadou od Atlantiku až k Pacifiku.

Autor chtěl dosáhnout horního konce South Nahanni pozemní cestou, s použitím vlastních svalů k dopravení kanoe a vybavení pro šestinedělní cestu divočinou, k bodu konečného spuštění lodě do vod vysněné řeky, jako jediného čestného způsobu, který v jeho svědomí ladil s duchem a jménem Nahanni. Dlouhá portáž (přenášení) překračující pohoří kontinentálního rozvodí ze strany kanadského teritoria Yukonu do Northwest Territories měla spojovat řetěz řek, potoků a jezer, a znamenala přenášení všeho vybavení přes horské průsmyky a mokrými bažinami v nížinách. Znamenalo to i koníčkování lodí proti proudu a pádlování vodou kde se dalo, jak po proudu tak proti, vše korunováno „křížovými kalváriemi“ s převrácenou lodí na ramenou. Z uvedeného musí být zřejmé, proč autor považoval fyzickou zdatnost za klíčovou kvalitu, nutnou k uskutečnění cíle.

Dobrovolnou sebetrýzeň v lázni vlastního potu s konečnou platností uskutečnil létě roku 1997, kdy se svou českou snoubenkou a později manželkou Milenou a se svým přítelem Petrem z Vancouveru, uskutečnili „Pekelnou portáž“ s loděmi na ramenou přes hory a sjeli divukrásnou řeku South Nahanni od jejího počátku až po její konec v řece Liard.

Kniha je souborem silných prožitků a nezapomenutelných dobrodružství, která pouť přes hory a plavba po řece přinesly. Společně s množstvím fotografií a dalšími šesti příběhy vás vrátí o století zpět, kdy ještě výraz dobrodružství měl ten pravý šmrnc.

Dr. Jan Soukup - portrét autora
Romantické motivy přivedly Dr. Jana Soukupa (nar. 1944) nejdříve do srdce západní Kanady, aby tu zapustil kořeny v oblasti Edmontonu v provincii Albertě, vystudoval v oboru jaderné fyziky na místní universitě a vychoval rodinu. Teprve když ratolesti dospěly a rozletěly se do světa, dovolila mu nově nalezená svoboda po skončené rodinné zodpovědnosti a relativní zeměpisná blízkost k cíli realizovat dlouholetý sen, na nějž se připravoval svým životním stylem pravidelného běhání, plavání, ježdění na koni i na kole, pádlováním v kanoi po řekách a jezerech Alberty a Britské Kolumbie, běháním za psím spřežením a závoděním v moderním pětiboji, běžkařských marathonech a triathlonech. Zatímco jiní muži jeho věku myslí na klid a bezpečí, on se vydává sám nebo se svojí věrnou partnerkou Milenou na týdny do divočiny, aby hledali svoje kořeny.
-------------------------------------------------------
Sedm ohňů k Nahanni | Jan Soukup | Vydavatel: Dana Jakoubková – OutdoorGuide |
ISBN: 978-80-260-1586-4 | Vazba: brožovaná, 182+48 stran foto příloha | Rozměr: 148x21 cm (A5)
Kniha v prodeji za 248 Kč + poštovné, zasíláme poštou na dobírku | více o knize OutdoorGuide
Objednávky e-mailem: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Ukázka z knihy: Kapitola první - Sedm ohňů k Nahanni

Nahaa…
To divoké území tamhle vzadu v dáli, v jazyku slavey, kde zapadá slunce, v těch strašidelných horách, ze kterých se na nás každé jaro přiřítí oni divocí válečníci vysokých postav, aby zvedli peklo, pleníc naše vesnice.
Staré pověsti domorodého národa Dené z nížin řeky Liard

Nahanni…
Jméno, které dali potentáti společnosti Hudsonova zálivu tomuto divokému, vzdálenému kmeni, jakož i řece, která s ním sdílela stejný charakter. Tito lidé potom záhadně vymizeli

Nahanni…
Řeka báječného naleziště zlata, objeveného a znovu ztraceného, když tato divoká zem pohltila jeho nálezce beze stopy, vydala je spálené na škvarek, zmrzlé na rampouch či jako bezhlavé (!) kostry.
Pověsti mladší než sto let

sedm ohnu kniha

Od té doby, kdy jsem se s ním setkal poprvé, jméno Nahanni mělo pro mě čarovnou moc. Můj srdeční rytmus utrpěl vždy při jeho zmínce mžitkovou výseč, jako kdybych právě zachytil pohled milované ženy v davu rušné ulice. Zvláštní kouzlo, kterým mě řeka onoho jména vždycky přitahovala, muselo pramenit z kombinace její osamělé odlehlosti – daleko od civilizace na kanadském severozápadu, spojené s legendami o její divoké kráse a epické, osudnými záhadami opředené historii. Její prameny v srdci divokých hor s ledovcovými štíty na páteři dalekého severu severoamerického kontinentu, obří vodopády, temné, hluboké, peřejemi zpěněné kaňony se čtyřistametrovými stěnami, horké prameny s bujnou, až subtropickou vegetací. K tomu vidina medvědů grizzly, losů, vlků, bílých horských beranů a orlů, kteří nepoznali strach z člověka v nekonečné divočině proniknutelné jen po stříbrné stužce řeky zpátky k civilizaci… to vše mě přitahovalo jako magnet.

Pověsti starých pamětníků domorodého národa Dené, obývajícího nížiny řeky Liard, do níž se Nahanni vlévá, se strachem vyprávěly o výbojném kmeni divoce vyhlížejících válečníků nezvykle vysokého vzrůstu, který je terorizoval svými pravidelnými nájezdy z hor povodí Nahanni na jejich vesnice. Tito lidé časem vymizeli, ale jejich odkaz v pověrčivém respektu obyvatel sousedství k jejich někdejšímu teritoriu zůstal.

Zeměpisné názvy jako Pohřební pohoří (Funeral Range), Zahrady kamenů (Rock Gardens), Řeka rozbité lebky (Broken Skull River), Potok bezhlavých, (Headless Creek), Potok pekelného řevu (Hell Roaring Creek), Údolí mrtvých (Dead MenValley), Hora sluneční krve (Sunblood Mountain), Pekelná brána (Hell’s Gate), Pohoří upírů (Vampire Range) a ostatní na mapě kolem jižní Nahanni svědčily o ponuré, až krví čpící reputaci této řeky, jejíž divoký půvab byl protkán zlatem a smrtí. Nezapírám, že to vnášelo temný element strachu do mého očekávání. Ale to jen zvyšovalo hodnotu vidiny dobrodružství, které se pro mě se jménem Nahanni spojovalo.

V dlouhodobých snech a touhách okusit příchuť dobrodružství v panenské divočině, podobného těm, které museli ve své době prožít moji nejobdivovanější hrdinové rané kanadské historie – velcí průzkumníci Sir Alex Mackenzie a David Thompson –, Jižní Nahanni pro mě vždycky vyvstávala jako jeho nejvěrnější symbol.


Cestopisy – nové knihy

Plachetnicí pro pírko tučňáka aneb o první české plavbě kolem světa

Jeden z největších českých mořeplavců Ruda Krautschneider ve své poutavé knize popisuje plavbu kolem světa v antarktickém pásmu, přistání na pustých ostrovech, ale i barvitost Austrálie, Afriky, Jižní Ameriky a...

Britské galerie a muzea, průvodce od skutečného znalce

Jaroslav Beránek připravil v roce 2010 v rámci Britského roku pro Český rozhlas 3 – Vltava vyprávění o britských muzeích a galeriích.

Jak se stát Britem aneb s humorem o tom jak zůstat Britem po Brexitu

Spisovatel George Mikes (1912-1987) ve svých úsporných, ale vtipných povahopisných črtách, postihuje svéráz života v Anglii stejně, jako kdysi se o totéž pokusil Karel Čapek v Anglických listech. V knize...

Indický hlavolam Zdeňka Mahlera. Nadčasový cestopis

Kdo nebyl v Indii, neví a neporozumí. Zdeněk Mahler (7.12. 1928 – 17.3, 2018), ale toto pravidlo lehce nabourává vtipným vyprávěním s velmi trefnými postřehy. Vytvořil tak bez nadsázky klasické...

Henry David Thoreau a slavný cestopis Mainské lesy. Poprvé česky.

Málem zapomenutý americký myslitel Henry David Thoreau (1817 – 1862) je v Česku znám především knihou Walden aneb Život v lesích. V ní popisuje svůj originální pohled na existenci jednotlivce...

Putování za sokolníkem. Emotivní cestopis Karly Erbové

Známá básnířka z Prahy a Plzně vydala v Tišnově vzpomínku na čtyřicet let její duší vzpomínaný výlet s kamarádkou, na cestu tam a zpátky na Moravu a nazpět do Plzně...

Světadíl pod Himálajem. Hanzelka a Zikmund, Himaláj, hinduismus a vliv na chování ptáků

Kdyby chtěl někdo tvrdit, že náboženství nemá vliv na zvířata, budu se s ním přít do krve. A dokážu mu, že je vedle. Ale abyste mi rozuměl, nedám se zmást...

Inspirující myšlenky...

Skromnost je v podstatě společenská ctnost, svědčí o velikém vzdělání; je to sebezapření směrem ven, sebezapření, které proto, že vychází z veliké vnitřní hodnoty, je považováno za nejvyšší vlastnost člověka. A tak slyšíme, že dav chválí u nejznamenitějších lidí především skromnost, aniž se nějak zvlášť dává strhnout ostatními kvalitami. Skromnost je však vždycky spojena s licoměrností a je to jistý druh lichocení, které je tím účinnější, protože nevtíravě dělá druhému dobře, nemate jej v jeho blaženém sebecitu. Avšak všechno, co se nazývá dobrou společností, spočívá ve stále rostoucím popření sama sebe, takže societa se nakonec bude rovnat absolutní nule.
Johann Wolfgang Goethe