muzkterysedlal250Předsevzal jsem si už mnohem dříve vyzpovídat profesionála, jehož knížky jsou součástí výbavy nejednoho našeho cyklisty, k nimž ostatně také patřím. Na internetu jsem o něm našel přes 500 odkazů, jeho jméno Jiří Říha  mne přitahovalo  už dávno.

Narodil se před třiapadesáti lety v Plzni a od té doby v tomto městě bydlí a podniká.  Má dvě děti ve věku 28 a 25 let a je  rád, že obě zdědily též lásku ke kolu. Dcera jezdí rekreačně, syn závodil, nyní se zúčastňuje závodů jen pro radost.

Pracoval dvacet let jako technik velkých sálových počítačů ve Výpočetním středisku Českých drah v Plzni. V devadesátých letech podnik zrušili. Stál před rozhodnutím, zda pokračovat v oboru nebo se živit něčím jiným. Převážilo to druhé. S manželkou a s jedním kamarádem založili časopis Cykloturistika s podtitulem Časopis pro cesty na kole. Zprvu to byl čtvrtletník, později dvouměsíčník, až nakonec dospěli k měsíčníku o téměř sto stránkách. Časopis mohutněl, sílil a slušně vydělával. Také ale začal přerůstat přes hlavu. To, co vyprodukovali každý měsíc ve třech, jinde dělaly redakce plné redaktorů. Časopis předali jinému vydavateli a dali si oddechový čas. Zhruba po roce začali s manželkou  vydávat cykloknihy, hlavně cyklocestopisnou literaturu, ale postupem doby zařadili i průvodce pro cyklisty.

A už dnes lze říci,  že v současné  době mají největší výběr knih s cyklistickou tematikou v České republice. Jejich ctižádostí je, dosáhnout stavu, kdy kdokoli bude  shánět jakoukoli cyklistickou knihu, dostane ji u nich, samozřejmě také přes internetový obchod.

V poslední době je nejúspěšnější jednoznačně kniha Rájem rozhlednovým,
což je publikace o rozhlednách České republiky vytvořená neobvyklým způsobem. Obsahuje popis celkem 266 rozhleden, čímž je neúplnější publikací toho druhu u nás. Autor Jiří Štekl se ale nespokojil s jejich vyfotografováním, jako to dělají ostatní autoři, on všechny rozhledny nakreslil! Nesmírně náročné dílo bylo korunováno úspěchem tak, že  první vydání na jaře loňského roku se rozprodalo za dva měsíce a z letošního druhého vydání zbývá již jen pár výtisků.

Cyklisté žádají literaturu, která by jim přinášela informace o tom kam jet, jak tam jet, kde jsou nejlepší podmínky pro kolo, ale třeba i jak zvládnout nejzákladnější opravy kola a podobně. Prakticky každá publikace z oblasti cyklistiky a cykloturistiky, je-li navíc tak sličně vybavena, jako je tomu u většiny knih vydavatelství Cykloknihy, s.r.o., Plzeň, vede  dnes k úspěchu – říká s oprávněnou pýchou Jiří Říha.  Sám na kole   najezdí ještě nyní  kolem čtyř tisíc kilometrů ročně, ale dříve to byl minimálně dvojnásobek.

100plusjednaosobnostiA jaká je ekonomika vydávání podobných knih?
Přibližně polovinu prodejní ceny knihy si vezme distributor (rabaty se pohybují kolem 50 procent), tak se vším ostatním je nutné se vejít do té druhé poloviny ceny. To jest: se sazbou knihy, s odbornými korekturami, s náklady na tiskárnu, honorářem autora, s vlastní režií, což jsou telefony, pronájem kanceláře, náklady na auto, pronájem skladu. Nemůže chybět prezentace  na knižních výstavách a veletrzích, návštěvy různých  cykloakcí, cestovatelských festivalech. Zbývá tolik, aby se mohlo investovat do dalších knížek a akcí, s nimi spojených. V závěru letošního roku (2009) přijdou na knižní trh tři atraktivní tituly z tohoto vydavatelství.

MUŽ SE ŽELEZNÝM SOBEM – arktická odyssea cyklisty Travina. Příběh neuvěřitelného hrdinství a odvahy člověka, který za tři roky objel na kole bývalý Sovětský svaz, včetně polárních oblastí. Jel po sněhu a ledu, mnohokrát byl v ohrožení života, omrzly mu prsty na nohou, které si sám amputoval, živil se tím, co ulovil. Jedná se o překladovou záležitost, jejíž autorská práva nebylo v dnešním Rusku snadné sehnat.

NEBEŠTÍ CYKLISTÉ – aeroplány poháněné šlapáním. Ojedinělý námět, u nás dosud nikým nezpracovaný. Autor popisuje snahy vznést se vlastní silou a překonat zemskou přitažlivost. Šlapací letadla dosahovala před lety těch nejlepších výkonů, nezapomenutelný zůstává přelet kanálu La Manche. Vývoj těchto letadel i materiálů, z nichž musely být konstruovány, posunul letecký i kosmický průmysl o hodně velký kus dopředu.

100 + 1 OSOBNOSTÍ A BICYKL – kolo v životě a díle známých a slavných lidí. Významných osobností, které se při nejrůznějších příležitostech potkávaly s bicyklem, ať již jako aktivní cyklisté nebo pouze ve svém díle, bude v knížce skutečně stojedna. Je to sešlost lidí, kteří vynikli ve svém oboru a většinou dosáhli i světového věhlasu (jen Nobelových cen bylo mezi ně rozděleno osm, filmových Oscarů sedm a desítky různých jiných ocenění), lidí veskrze pozitivních, zasluhujících obdiv a úctu. Za každou kapitolou bude zařazen stručný miniprofil, který dokresluje dotyčnou osobnost několika životopisnými poznámkami. Textová část bude doprovázena poměrně četnými ilustracemi, také barevnými v několika přílohách. Na konci uvedený jmenný rejstřík obsahuje přes 500 jmen. Tolik postav je v knize v různých souvislostech a ve spojení s významnými osobnostmi skutečně zmiňováno.


Cestopisy – nové knihy

Henry David Thoreau. Cestopis Mainské lesy autora nebezpečně nakažlivého svým způsobem myšlení

Málem zapomenutý americký myslitel Henry David Thoreau (1817 – 1862) je v Česku znám především knihou Walden aneb Život v lesích. V ní popisuje svůj originální pohled na existenci jednotlivce...

Indický hlavolam. Nadčasový kultovní cestopis Zdeňka Mahlera

Kdo nebyl v Indii, neví a neporozumí. Zdeněk Mahler (7.12. 1928 – 17.3, 2018), ale toto pravidlo lehce nabourává vtipným vyprávěním s velmi trefnými postřehy. Vytvořil tak bez nadsázky klasické...

New York. Jak vidí velké jablko Zdeněk Mahler a Vladimír Fuka

První podoba knížky byla zničena, když vznikla už v roce 1964. Znovu vychází až v roce 2008. Vynikající vyprávění Zdeňka Mahlera ve spojení s ilustracemi světového Vladimíra Fuky... to nejlepší...

Plachetnicí pro pírko tučňáka aneb o první české plavbě kolem světa

Jeden z největších českých mořeplavců Ruda Krautschneider ve své poutavé knize popisuje plavbu kolem světa v antarktickém pásmu, přistání na pustých ostrovech, ale i barvitost Austrálie, Afriky, Jižní Ameriky a...

Britské galerie a muzea, průvodce od skutečného znalce

Jaroslav Beránek připravil v roce 2010 v rámci Britského roku pro Český rozhlas 3 – Vltava vyprávění o britských muzeích a galeriích.

Jak se stát Britem aneb s humorem o tom jak zůstat Britem po Brexitu

Spisovatel George Mikes (1912-1987) ve svých úsporných, ale vtipných povahopisných črtách, postihuje svéráz života v Anglii stejně, jako kdysi se o totéž pokusil Karel Čapek v Anglických listech. V knize...

Putování za sokolníkem. Emotivní cestopis Karly Erbové

Známá básnířka z Prahy a Plzně vydala v Tišnově vzpomínku na čtyřicet let její duší vzpomínaný výlet s kamarádkou, na cestu tam a zpátky na Moravu a nazpět do Plzně...

Myšlenky z knih

Kdykoli jste pohrouženi v myšlenkách, vyhýbáte se realitě. Nechcete být tam, kde jste. Tady, teď.
Eckhart Tolle