Osobní zkušenost a poučně vyprávění člověka o indiánské kultuře severoamerických lesních indiánů na přelomu 18.–19. století. Skutečný příběh chlapce, kterého unesli Otawové, později žil u Ojibwejů.

v indianskem zajezi tanner


Mimořádně zajímavé a poučně vyprávění člověka, který prožil mezi lesními indiány cca 30 let (1795-1825) pod indiánským jménem Shaw-shaw-wa-be-na-se. Vzal si za ženu Indiánku a stal se lovcem a válečníkem. Po návratu do bílé civilizace pracoval  jako skaut, tlumočník a průvodce, později jako obchodník s kožešinami.

V příběhu knihy nalezneme dosti přesná historická fakta o způsobech likvidace indiánské komunity a kultury většinou bílými přistěhovalci. Samozřejmě nechybí ani významné etnografické vsuvky o kultuře a způsobu života Ottawů a Odžibwejů.

Jeho vzpomínky literárně zpracoval dr. Edwin James (1797-1861), botanik, geolog a geograf, který prozkoumával Západ severoamerického kontinentu. Kniha poprvé vyšla r. 1830.
Dodnes ale není známý ani rok narození Tannera ani jeho úmrtí, protože v roce 1846 zmizel beze stopy. Můžeme se jen dohadovat, zda se jednalo o neštěstí nebo plánovaný odchod do divočiny.

V indiánském zajetí / John Tanner a Edwin James / překlad: Josef Cincibus / Ilustrace: Zdeněk Seydl / Orbis, Praha 1956


Biografie – nové knihy

Ivan Diviš. Teorie spolehlivosti je upřímná i tragická výpověď z let 1960 – 1999

Velmi upřímná výpověď člověka a jednoho života v kontexu doby. Texty z let 1960/1999 aneb rozsáhlá kniha krátkých prozaick...

Karel Moudrý Kryl, vzpomínky z exilu. Jedinečná biografie

Jako filozofická báseň v próze o velkém českém básníkovi je kniha napsaná legendárním komentátorem rozhlasové stanice Svo...

Deník Hélène Berrové. Neobyčejně silná výpověď židovské dívky v okupované Francii 1942–1944

Zápisky mladé francouzské dívky židovské víry Hélène Berrové jsou inteligentní, vnímavé a na mnoha místech objevujeme vel...

Ostrovy pastýřů. Životní cesta kněze aneb civilní zpověď o váze kněžství

Životní cesta kněze. Civilní zpověď o váze kněžství. Zápisky a krásách, úskalích a hlubinách i nekonečných prostorác...

Moje dlouhé mlčení Eriky Bezdíčkové. Osud jaký může stvořit jen život

Myslím, že nebylo u nás novináře, který by ji  neznal. Žilinská rodačka Erika Kellermannová-Bezdíčková (* 1931) dosud...

Myšlenky z knih

Podívejte se na strom nebo na květinu. Tiše ji vnímejte. Jak je tichá, jak hluboce je zakořeněná v Bytí. Dovolte přírodě, aby vás učila tichu.
Eckhart Tolle