vcelickaNeobyčejně silný příběh dvou zcela rozdílných žen, britské novinářky Sáry a domorodky Včeličky. S humorným nadhledem, a přece nekompromisně vypovídá o potížích a mravních dilematech, s nimiž se jeho hrdinky musí vypořádat v současném globalizovaném světě.

Dramatické události, jež provázejí první setkání těchto dvou žen, úspěšné londýnské novinářky Sáry a mladičké domorodky, na opuštěné nigerijské pláži, mají pro obě nedozírné následky. Sára kvůli nim ztratí manžela a Včelička ještě mnohem víc. Když se pak o dva roky později znovu setkají v Londýně, rozvine se mezi nimi překvapivé přátelství. Důležitou roli v něm hraje i dvouletý Sářin syn.

Včelička | Chris Cleave | Vydává Plus, 2012, 304 stran

Chris Cleave (1973) se narodil v Londýně, ale dětství strávil v Kamerunu. Vystudoval experimentální psychologii v Oxfordu a než se stal spisovatelem, vystřídal celou řadu pozoruhodných zaměstnání: byl barmanem, námořníkem, vyučoval námořní navigaci. V současné době píše sloupky pro britský list The Guardian. Jeho románová prvotina Žár z roku 2005 (česky 2006) se stala mezinárodním bestsellerem a byla zfilmována s Ewanem McGregorem a Michelle Williamsovou. Následovala Včelička (2011), která v Británii vyvolala literární i společenskou senzaci a prodalo se jí přes milion výtisků. V chystané filmové adaptaci by měla hrát Nicole Kidmanová. Zatím poslední román Zlato vyšel letos v létě.


Beletrie světová – nové knihy

Gončarov. Zbytečný Oblomov neboli Lišnyj čelověk. Život se mu skládal z lenosti a nudy

Oblomov, nejznámější dílo Ivana Alexandroviče Gončarova (1812 – 1891), podle kterého natočil vynikající film Nikita Michalkov, ale také vzniklo mnoho divadelních her. Dodnes je kniha pomyslné špičce literárního kulturního dědictví.

Marťanská kronika, vizionářské dílo skutečného humanisty Raye Bradburyho

Klasika, kterou naleznete v seznamu 100 nejdůležitějších knih 20. století deníku Le Monde. Kdo nečetl Bradburyho, jednoho z velikánů světové prózy, nemá vztah ke knihám.

Dickensova záhada Edwina Drooda. Tajemství nedokončeného románu s vraždou a duchy

Záhada Edwina Drooda - zřejmě nejslavnější nedokončený román ve světové literatuře - tajuplný příběh s vraždou a s několika duchařskými motivy.

Muž na létající hrazdě. Mimořádná kniha velkého humoristy Jamese Thurbera

V osobnosti Jamese Thurbera (1894 – 1961) vyrostl ve Spojených státech „největší americký humorista od dob Marka Twaina; a stejně tak jako Mark Twain byl Thurber ještě daleko víc než...

Měsíční pahorek v dlani, fascinující příběh z francouzské Provence

Největší předností Boscova románu Měsíční pahorek v dlani je nesmírně bohatý jazyk, který čtenáře úplně pohltí.

Stanislaw Lem a Solaris. Kniha, která předběhla lidské myšlení

Solaris je originálním pohledem na existenci jiné inteligence, než jakou si člověk dokáže představit a je také jedním z nejpromyšlenějších sci-fi románů Stanislava Lema.

Nepřítel podle Remarqua. Mistrovské povídky o zrůdnosti válek a nesmyslného zabíjení

Na povídky, které napsal Erich Maria Remarque stačí kniha o 80 stranách. Přesto v nich autor dokázal říct téměř všechno o nesmyslnosti válek. Mistrovské povídky poukazují nejen na zběsilost lidského...

Myšlenky z knih

Nemoc moderního světa je mnoha způsoby školou vyvolaná nemoc. Právě ve škole se většina lidí naučí očekávat a akceptovat, že je nějaký odborník vždy může zařadit do nějakého žebříčku či hierarchie. Ve škole se setkáváme, zvykáme si a učíme se víru v úplně ovládanou společnost.
John Holt