wolf_hall_mantel_hillary„Zavřete Cromwella ráno do žaláře,“ prohlásil jednou Thomas More, „a až se večer vrátíte, bude sedět na přepychové pohovce, jíst slavičí jazýčky a všichni žalářníci mu budou dlužit peníze.“ Rozsáhlý román Hilary Mantelové Wolf Hall (Vlčí hrad) pojednává o pěti letech, v nichž se Cromwell z bezvýznamného syna kováře vyšvihl mezi nejmocnější muže tudorovské Anglie.

Je to portrét politického génia a dovedného manipulátora, který se významně zasloužil o modernizaci Anglie, panoramatický pohled na tudorovskou historii (jinak než optikou „Jindřich VIII. a jeho šest manželek“) a antiteze Boltovy hry (a filmu) „Člověk pro každé počasí“.
Sedmapadesátiletá Hilary Mantelová je autorkou jedenácti knih, literární pocty se jí ovšem doposud vyhýbaly (zatím se dostala pouze do užšího výběru na Orange prize a Commonwealth prize).

Bestsellerovým románem Wolf Hall se všechno rázem změnilo.
Jakmile byl oznámen širší výběr na Bookerovu cenu, vsadilo si na ni přes tři čtvrtiny sázejících, až nakonec sázková kancelář Ladbrokes snížila kurs z 12:1 (tedy by za jednu vsazenou libru v případě výhry vyplatila 12 liber) na 10:11. A ačkoli se nestává se často, aby Bookerovu cenu získal favorit soutěže, tentokrát si Hillary Mantelová nejvýznamnější britskou literární cenu a šek na padesát tisíc liber odnesla. Knihkupce ovšem potěšila již předtím: románu se zatím v hardcoveru prodalo přes 45 000 výtisků a v elektronickém formátu si ji koupilo šestkrát více lidí než druhého nejúspěšnějšího titulu z užšího výběru Bookera.  
Nakladatelství Argo vydá román Wolf Hall v překladu Zuzany Dejmkové.

O čem je historický román...

Hrdinou košatého románu Wolf Hall je Thomas Cromwell, syn chudého kováře, který se dostane až na vrchol politické moci v Anglii 16. století. Autorka propojuje portrét individua a líčení bouřlivých historických událostí. Cromwell se obratně propracovává na vyšší a vyšší pozice, stane se pravou rukou krále Jindřicha VIII. Právě v době, kdy panovník usiluje o anulaci svého manželství s Annou Boleynovou, aby se mohl oženit s Jane Seymorovou, která mu snad dá mužského dědice. Právě sídlo Seymourových dalo románu název, ale přeneseně se odkazuje i na to, že v boji o moc je „člověk člověku vlkem“.
Rozvod královského manželství přivodí roztržku s Římem, Anglie se odvrátí od katolicismu a vzniká anglikánská církev… Thomas Cromwell navzdory papeži, politickému establishmentu i parlamentu pomáhá změnit tvář Anglie podle přání krále.

Wolf Hall |  Hilary Mantel  |  Vydává Argo, 2010

Kdo je spisovatelka HIlary Mary Mantelová
Narodila se roku 1956. Navštěvovala katolickou církevní školu, později studovala právo na London School of Economics a na Sheffieldské univerzitě, kde promovala roku 1973. Už roku 1974 začala psát román o francouzské revoluci. Kniha, ve které vystupuje Danton i Robespierre vyšla až roku 1992 pod názvem A Place of Greater Safety (Bezpečnější místo).

První román s názvem Every Day is a Mother’s Day (Každý den je Den matek) vyšel roku 1985. Po něm následovala řada titulů, které získaly uznání kritiky a vynesly jí nominaci na řadu britských literárních cen. V některých podobně jako v A Place of Greater Safety zpracovává historickou látku, například v románu The Giant, O’Brien (Obr O’Brian). Oceňovaný román Fludd zasadila do odlehlé a uzavřené katolické vsi, kterou obrátí naruby příchod tajemného cizince. K dalším jejím dílům patří například temná groteska Beyond Black (Víc než černá) o ženě, působící jako profesionální médium, navenek šťastné, ale pronásledované vnitřními démony, nebo memoáry Giving Up The Ghost (Zbavit se ducha), ve kterých mimo jiné píše o vleklé chorobě, která ji od mládí pronásleduje.

man booker logo

 Man Booker Prize (Bookerova cena)
je udělována anglicky píšícím autorům z bývalého Britského společenství,  Irska a také Zimbabwe od roku 1969. Mezi její laureáty patří Salman Rushdie, David Lodge, Kingsley Amis, Ian McEwan, Margaret Atwoodová a další proslulí autoři. Udělování ceny se stalo sledovanou událostí, pětičlenná porota vždy nejdříve vyhlásí širší seznam nominovaných titulů, který následně zkrátí na obvyklých šest knih, tzv. shortlist. Už samotná nominace je stvrzením kvality toho kterého titulu a nominovaným knihám se dostane mimořádné pozornosti médií i čtenářů.


Beletrie světová – nové knihy

Faust. Nadčasový příběh Turgeněva o nenaplněné lásce a násilné výchově rodičů

Příběh Fausta psal Goethe víc jak 25 let, druhý díl dopsal až v roce 1832. Mistr a Markétka je částečně parafráze na Fausta a tuto obdivuhodnou knihu psal Bulgakov 12...

Stefan Zweig, Netrpělivost srdce, román o sentimentálním a zbabělém soucitu

Je dvojí soucit, píše v prologu své knihy Stefan Zweig. Jeden, ten zbabělý a sentimentální, který je vlastní jen netrpělivostí srdce, aby se co nejrychleji zbavilo trapného dojetí cizím neštěstím...

Spolčení hlupců. Zatracovaný román Tooleho, oceněný Pulitzerovou cenou

Pulitzerovou cenou oceněný, dnes již kultovní, humoristicko-satirický román z barvitého prostředí New Orleansu. Hlavním hrdinou je Ignácius Reilly, dnes už legendární postava, výstřední třicátník s akademickým vzděláním, který odmítá pracovat...

Michail Bulgakov a Mistr a Markétka. Světový román s ilustracemi Borise Jirků

Bezepsoru jeden z největších světových románů. Michail Bulgakov a Mistr a Markétka. Nové ilustrované vydání jednoho z nejznámějších ruských románů s více než osmdesáti obrazy Borise Jirků.

Blázen a jiné paraboly moudrého Chalila Džibrána

    Chalíl Džibrán je známý jako básník a malíř a jako autora Proroka, oné „malé černé knížky“, o které básník řekl: „Když jsem psal Proroka, Prorok psal mne.“ Západ ho zná...

Jakeův problém se sexuální gymnastikou vyřešil Amis naprosto bravůrně

 Začtěte se do pravdivého příběhu šedesátiletého oxfordského docenta, kterého omrzela věčná sexuální gymnastika.

Ztracený obzor je fantastický příběh o objevu Šangri-La, tajemné tibetské civlizace ukryté v Himalájích

Velmi zajímavý příběh Jamese Hiltona z Tibetu, ve kterém se střetává západní způsob života se staletou tibetskou filosofií a úctou ke všemu živému.

Myšlenky z knih

Nikdy jsem nedovolil, aby mi školní výuka narušovala mé vzdělávání.
Mark Twain