sezona_v_pekleCharismatický a bohémský je Ir Peter Murphy, když čte ukázky ze své knihy John the Revelator (Sezóna v pekle). Jako správný herec živě gestikuluje s prsty osázenými prsteny a ve tváři se proměňuje stejně dramaticky, jako jeho první a zatím nejznámější kniha.

Se svou první knihou udělal dokonce velkou díru do světa. Jako muzikant a novinář z Dublinu netušil, co se bude dít z jeho prvotinou, ale faktem je, že kniha patřila k nejlepším anglicky psaným debutům roku 2009 a byla zařazena do nejužšího výběru Costa Book Awards.

Příběh knihy je ovlivněn jeho dětstvím. Byl jedním z 5 dětí amatérského boxera a pošťáka a telefonistky a vyrůstal v typickém irském městečku, kousek od Wexfordu. V knize popisuje svým nezaměnitelným způsobem osudy dvou dospívajících chlapců Johna a Jameyho. Ve své podstatě se v knize nic neděje, takže milovníci napětí si nepřijdou na své. To okouzlující je však způsob Murphyho vyprávění, plný symboliky, překvapivých obratů, která vás vtáhne do příběhu nakonec stejně jako napínavý děj.

O čem je příběh...
James je typický intelektuální mladík, který má neustále po ruce svůj blog a tušku a píše. Občas se svými kámoši vykrade kiosek či provede jiné vylomeniny. John Divine je vypravěč příběhu, který od dětství trpí psychedelickými nočními můrami, ve kterých se mu zjevuje havran hledající zdechliny a tak nepřekvapí, že jeho velkou láskou je hmyz.. Jeho matka je silně věřící katolička, libující se v citacích z blible, zatímco Johnova bible je Harperova encyklopedie hříček přírody.
James a John se dají dohromady a vznikne přátelství jenž se brzo stane důvodem pro pomluvy, jak už se tak stává v katolicky studeném městečku. Přesto oba dva prožívají plno dobrodružství počínaje sexem, drogami, alkoholickým party a rvačkami. James nakonec končí v pasťaku, protože při jedné společné akci zneuctí katolický kostel a z pasťaku pak píše dopisy svému příteli.

Skvěle napsaný příběh je především o obtížném dospívání v neúplné rodině a hledání se ve společnosti, která má neměnné katolické zásady,
kde přetvářka je morálním kreditem a kde se děje spousta nepochopitelných věcí ve světě dospělých, ve kterém není místo pro jiný pohled na svět a život. Tak to bylo v Irsku koncem 20. století a tak je tomu i dnes. Proto víc než příznačně nazval Peter Murphy svůj román John the Revelator, což je na jedné straně známý gopsel, ale také píseň v podání Depeche Mode nebo The Blues Brothers. A pokud vám příběh bude připomínat  klasický obraz Verlaina a Rimbauda, pak je pravdou, že Murphy byl tímto skutečným příběhem inspirován.

murphy1

Peter Murphy (1968)
Narodil se v Irsku, v městečku Enniscorthy jako jedno z pěti dětí. Už v sedmnácti letech získal ocenění Michael Sweetman Award určenou mladým spisovatelům. V té době se učil hrát na bicí a  hrával s kapelami jako jsou The Tulips a Grasshopper. Od roku 1991 žije v Dublinu, kde píše rozhovory s muzikanty, spisovateli, filmaři, válečnými korespondenty, bojovníky za lidská práva apod. pro časopis Hot Press. Dále píše do časopisů Rolling Stone a Music Week, do novin Irish Times a Sunday Business Post. V roce 2008 vrací do Enniscorthy a dnes se živí jako volný novinář, publicista a spisovatel, občas jako muzikant.

Sezona v pekle je označována jako jeden z nejlepších anglicky psaných debutů roku 2009, byla zařazena do short list Costa Book Awards. V roce 2011 byl nominován na cenu IMPAC literary award.

Sezóna v pekle /John the Revelator/ | Peter Murphy | překlad Markéta Musilová | Odeon, 2010 |

murphy2
Peter Murphy čte ze své knihy na Víkendu spisovatelů ve Waterfordu.

CreditPhoto: citarny.cz


Beletrie světová – nové knihy

Stanislaw Lem a Solaris. Kniha, která předběhla lidské myšlení

Solaris je originálním pohledem na existenci jiné inteligence, než jakou si člověk dokáže představit a je také jedním z nejpromyšlenějších sci-fi románů Stanislava Lema.

Kočičí hra. Mimořádně slavný majstrštyk Istvána Örkényho

Kočičí hra je především tragikomedie, jak často zdůrazňoval autor István Örkény, který s neopakovatelným humorem citlivě zpracoval příběh o neumírající naději, odvaze a chuti do života. Je ale také příběhem...

Muž, který sázel stromy. Geniálně smyšlený román z Provence od Jeana Giona

Když se mě studenti ptali, které knihy bych zařadil mezi desítku nejzajimavějích, jmenoval jsem i toto útlé dílo Jeana Giona.

Měsíční pahorek v dlani, fascinující příběh z francouzské Provence

Největší předností Boscova románu Měsíční pahorek v dlani je nesmírně bohatý jazyk, který čtenáře úplně pohltí.

Michail Bulgakov a Mistr a Markétka. Světový román s ilustracemi Borise Jirků

Bezepsoru jeden z největších světových románů. Michail Bulgakov a Mistr a Markétka. Nové ilustrované vydání jednoho z nejznámějších ruských románů s více než osmdesáti obrazy Borise Jirků.

Amsterdam. Jedna z nejbrilantnějších knih McEwana o bezcitnosti a bezděčné krutosti

  Úsporný příběh, za který autor získal v roce 1998 Bookerovu cenu, se odvíjí v nečekaných zvratech a vedle Betonové zahrady jde o nejbrilantnější spisovatelovu psychologickou studii bezcitnosti a bezděčné krutosti.

Gončarov – Zbytečný Oblomov – Lišnyj čelověk

Oblomov, nejznámější dílo Ivana Alexandroviče Gončarova (1812 – 1891), podle kterého natočil vynikající film Nikita Michalkov, ale také vzniklo mnoho divadelních her. Dodnes je kniha pomyslné špičce literárního kulturního dědictví.

Inspirující myšlenky...

O čem se vlastně v knihách píše? Na tu otázku tak dostat odpověď, to by bylo! Ale na mou čest, v knihách se píše o ničem! O ničem, z čeho by ses mohl poučit nebo čemu jde věřit. Když to jsou romány, jednají o lidech, kteří nikdy nežili, o mátohách autorovy fantazie. A když to nejsou romány, je to ještě horší: jeden profesor nadává druhému idiotů, jeden filozof utápí druhého na lžíci vody. A všichni se motají sem, tam, ničí hvězdy a zhasínají slunce. Člověk nakonec neví, čí je.
Ray Bradbury, 451° Fahrenheita