nahoru po schodisti dolu

Bel Kaufman byla učitelkou na střední škole v New Yorku na přelomu 20 a 21. století. Učila ve třídě typicky inkluzívní se všemi problémy, které taková situace obnáší. Učila také na škole typicky byrokratické, jež je dobře známá i českému kantorovi. Ve své knize popisuje humornou formou svérázné školní pojetí demokracie ve vztahu učitel - žáci, které řídí pomocí oběžníků a výnosů vedení školy od stolu, bez jasné vize či znalosti prostředí.

Jinými slovy učila na typu inkluzívní školy, která se v Česku právě chystá a je předmětem mnoha oprávněných diskusí. Svou podstatou je kniha ostrou kritikou takto pojatého a nedomyšleného školství, které sebou přináší mnohem víc problémů než užitku pro celou společnost.

Příběh je vystavěn dokumentární formou na základě skutečných událostí.
Sylvie Barrettová, učitelka literatury, je v roli svědomité kantorky, která se hned první den setká u žáků s nelibostí, ale s kterou se nakonec třída nerada loučí. Jak řekla Rita Pierson: "Děti se nenaučí nic od toho, koho nemají rády." V našem příběhu to platí dvojnásob.
To je ale jen jedno téma knihy. Být dobrým a chápavým kantorem i psychologem. V knize je jasně nastavený rozdíl mezi kantorem a učitelem, který chodí do školy jen aby něco odučil, odzkoušel a šmytec.
Druhé téma je byrokratická smršť, (v knize je pro pobavení mnoho ukázek stupidních oběžníků a vyhlášek) ty neuvěřitelné klacky pod nohy, které jim pod nohy hází různá ministerstva a úřady, které od stolu rozhodují jak učit a v jakých podmínkách učit.
A třetí téma je o rodičích, o osobních příbězích zanedbaných dětí od zanedbaných rodičů. Často krutých a nelítostných, jako společnost ve které žijí.

Schůze výboru pro zájmy učitelů se koná dnes v polední pauze ve třídě 404. Prosím, dostavte se ihned, jakmile budete mít oběd! V minulém měsíci nepřišel ani jeden!
Učitelé, kteří stojí před odpoledním vyučováním před píchacími hodinami ve frontě, způsobují ve dveřích zácpu!
Prosím, nechoďte domů dříve, než zazvoní zvonek.

Myslím, že v této knize není ani tak důležitý konkrétní příběh, jako pochopení, co nám Kaufman sděluje o stavu školství, stavu myšlení dnešní mládeže a důsledcích špatně nastaveného systému vzdělávání pro celou společnost. A to vše na konkrétních příkladech. Žádná beletrie, ale praxe.

Dvanáct kapitol skvěle přeložené knihy, která nejen pobaví, ale otevře mnoha lidem oči.
Nahoru po schodišti dolů / Bel Kaufman / překlad Luba a Rudolf Pellarovi / Mladá fronta - 1971


Beletrie světová – nové knihy

Charles Bosmann a Pětilibrová bankovka. Skvělé povídky jihoafrického O'Henryho

Velmi čtivé povídky plné humoru i jízlivostí z pera jihoafrického O'Henryho, které bývají označovány jako "historky z voorkamery". Odehrávají se totiž v "předsíni" transvaalského poštmistra Jurieho Steyna, kde se počátkem...

Dědeček automobil. Mistrovský úsměvný román Adolfa Branalda o pionýrských dobách automobilismu

Dědeček automobil je úsměvný román o pionýrských dobách motorek a podivných automobilů. Je o nekonečném nadšení věčných kluků k motorům, k závodům, vůni benzínu, ale především je o šikovnosti lidí s umem...

Epicentrum. Oceněný román, politický thriller s motivy climate fiction

Román kombinuje prvky politického thrilleru s motivy tzv. „cli-fi“ (climate fiction – environmentální fikce) a střídají se v něm dvě dějové linie: jedna odehrávající se v roce 2015 zachycuje události...

Dvojník - nejucelenější soubor Dostojevského povídek a próz

Nejrozsáhlejší a nejucelenější soubor Dostojevského povídek a próz, jaký byl kdy česky vydán, nám umožňuje ocenit široké rozpětí autorovy tvorby.

Rybáři. Neobyčejné povídky přírodě a touze ji poznávat

Snaha porozumět prostředí, v němž člověk žije, a poznat živé organismy, které s ním okolní svět sdílejí, je hlavním tématem příběhů Liao Chung-ťiho, tchajwanského autora, který v České republice dosud...

Horla je mimořádný halucinační horor geniálního Guy de Maupassanta

Kdo je to Horla? Neuchopitelný, neviditelný přelud Guy de Maupassanta, bytost vstupující bezohledně do vaší mysli, aby vás podmanila. Nelze ji chytit, nelze se ji zbavit, je všude, stačí jen...

Marťanská kronika, vizionářské dílo skutečného humanisty Raye Bradburyho

Klasika, kterou naleznete v seznamu 100 nejdůležitějších knih 20. století deníku Le Monde. Kdo nečetl Bradburyho, jednoho z velikánů světové prózy, nemá vztah ke knihám.

Inspirující myšlenky...

Cožpak časopisy jsou svobodné? Jsme snad my svobodní? Když si pomyslím, že je zapotřebí snad osmadvaceti formalit, aby se mohla spustit loďka na řeku, dostávám chuť odstěhovat se mezi lidožrouty! Vláda nás požírá! Všechno náleží jí, filosofie, právo, umění, boží vzduch. Připíjím na úplné zničení nynějšího řádu, to jest všeho, čemu se říká výsada, monopol, direkce, hierarchie, autorita, stát!
Gustave Flaubert (2.12. 1821 – 8.5. 1880), Citová výchova