velky- gatsbyNejlepší Fitzgeraldův „román“ je vlastně jen delší povídka. Ta se odehrává se roku 1922, napsána byla 1924 na Riviéře ve Francii, vyšla 1925 a roku 1926 vznikl první z pěti filmů.

Příběh vypráví Nick, z kterého udělal homosexuální autor Truman Capote ve svém filmovém scénáři gaye (ale Hollywood ten nápad zamítl).
Nick má bohatě vdanou sestřenici Daisy, ta je vdaná je za milionáře Toma.
Už pátým rokem je do této Daisy šíleně zamilován Gatsby, další boháč.
Ale Gatsby není typický milionář. Je jiný, má ideály a vypracoval se k majetku v podstatě kvůli Daisy, aby jí imponoval.
Nick se ubytuje přesně mezi Gatsbym a Daisy.
Gatsby prosí Nicka o zprostředkování schůzky s Nickovou sestřenicí Daisy. Nick ho vyslyší. Gatsby navštíví Daisy a střetne se s jejím mužem Tomem.
To, co si pak řekli Tom a Daisy, v knize není ani naznačeno.

Ale vidíme, že milionář Tom není svatý. Má milenku Myrtle. Najednou se ovšem zdá (je to však vůbec pravda?), že Myrtle chce milionáře opustit.
A následuje tato akce silné ženy: Daisy zabije milenku svého muže Myrtle autem, ale ne svým. Srazí ji Gatsbyho autem.
Nato Daisy Gatsbymu dovolí, aby na sebe vzal její vinu. Ten je do ní tak zamilovaný, že to udělá. Manželu Tomovi zase Daisy dovolí, aby na Gatsbyho poslal rozzuřeného manžela Myrtle, kterou sama přejela. Tento manžel Gatsbyho zastřelí a je zatčen. A milionářský pár manželů Daisy a Tom odjíždí. Nešlo vlastně o jejich společnou „akciů“? Gatsby je každopádně pohřben jako vrah a osamělý člověk.

Suma sumárum: manželka zabila 2 mouchy jednou ranou: nepohodlného ctitele i manželovu milenku. Jiné vysvětlení je, že se těchto dvou lidí zbavili oba bohatí manželé po vzájemné domluvě.

poznámka redakce:
Je podivné, že někteří "odborníci" jako Celé Česko čte dětem zařadilo knihu s teatrálně povrchním příběhem unuděné party milionářů ke knihám pro 15-leté. To snad nepotřebuje žádný komentář. Ale tak je to vždy, když někdo propaguje knihy a čtení a sám nečte a jen o tom káže.


Beletrie světová – nové knihy

Gončarov. Zbytečný Oblomov neboli Lišnyj čelověk. Život se mu skládal z lenosti a nudy

Oblomov, nejznámější dílo Ivana Alexandroviče Gončarova (1812 – 1891), podle kterého natočil vynikající film Nikita Michalkov, ale také vzniklo mnoho divadelních her. Dodnes je kniha pomyslné špičce literárního kulturního dědictví.

Marťanská kronika, vizionářské dílo skutečného humanisty Raye Bradburyho

Klasika, kterou naleznete v seznamu 100 nejdůležitějších knih 20. století deníku Le Monde. Kdo nečetl Bradburyho, jednoho z velikánů světové prózy, nemá vztah ke knihám.

Dickensova záhada Edwina Drooda. Tajemství nedokončeného románu s vraždou a duchy

Záhada Edwina Drooda - zřejmě nejslavnější nedokončený román ve světové literatuře - tajuplný příběh s vraždou a s několika duchařskými motivy.

Muž na létající hrazdě. Mimořádná kniha velkého humoristy Jamese Thurbera

V osobnosti Jamese Thurbera (1894 – 1961) vyrostl ve Spojených státech „největší americký humorista od dob Marka Twaina; a stejně tak jako Mark Twain byl Thurber ještě daleko víc než...

Měsíční pahorek v dlani, fascinující příběh z francouzské Provence

Největší předností Boscova románu Měsíční pahorek v dlani je nesmírně bohatý jazyk, který čtenáře úplně pohltí.

Stanislaw Lem a Solaris. Kniha, která předběhla lidské myšlení

Solaris je originálním pohledem na existenci jiné inteligence, než jakou si člověk dokáže představit a je také jedním z nejpromyšlenějších sci-fi románů Stanislava Lema.

Nepřítel podle Remarqua. Mistrovské povídky o zrůdnosti válek a nesmyslného zabíjení

Na povídky, které napsal Erich Maria Remarque stačí kniha o 80 stranách. Přesto v nich autor dokázal říct téměř všechno o nesmyslnosti válek. Mistrovské povídky poukazují nejen na zběsilost lidského...

Myšlenky z knih

Každé dítě je umělec. Problém je zůstat umělcem, když vyroste.
Pablo Picasso