velky- gatsbyNejlepší Fitzgeraldův „román“ je vlastně jen delší povídka. Ta se odehrává se roku 1922, napsána byla 1924 na Riviéře ve Francii, vyšla 1925 a roku 1926 vznikl první z pěti filmů.

Příběh vypráví Nick, z kterého udělal homosexuální autor Truman Capote ve svém filmovém scénáři gaye (ale Hollywood ten nápad zamítl).
Nick má bohatě vdanou sestřenici Daisy, ta je vdaná je za milionáře Toma.
Už pátým rokem je do této Daisy šíleně zamilován Gatsby, další boháč.
Ale Gatsby není typický milionář. Je jiný, má ideály a vypracoval se k majetku v podstatě kvůli Daisy, aby jí imponoval.
Nick se ubytuje přesně mezi Gatsbym a Daisy.
Gatsby prosí Nicka o zprostředkování schůzky s Nickovou sestřenicí Daisy. Nick ho vyslyší. Gatsby navštíví Daisy a střetne se s jejím mužem Tomem.
To, co si pak řekli Tom a Daisy, v knize není ani naznačeno.

Ale vidíme, že milionář Tom není svatý. Má milenku Myrtle. Najednou se ovšem zdá (je to však vůbec pravda?), že Myrtle chce milionáře opustit.
A následuje tato akce silné ženy: Daisy zabije milenku svého muže Myrtle autem, ale ne svým. Srazí ji Gatsbyho autem.
Nato Daisy Gatsbymu dovolí, aby na sebe vzal její vinu. Ten je do ní tak zamilovaný, že to udělá. Manželu Tomovi zase Daisy dovolí, aby na Gatsbyho poslal rozzuřeného manžela Myrtle, kterou sama přejela. Tento manžel Gatsbyho zastřelí a je zatčen. A milionářský pár manželů Daisy a Tom odjíždí. Nešlo vlastně o jejich společnou „akciů“? Gatsby je každopádně pohřben jako vrah a osamělý člověk.

Suma sumárum: manželka zabila 2 mouchy jednou ranou: nepohodlného ctitele i manželovu milenku. Jiné vysvětlení je, že se těchto dvou lidí zbavili oba bohatí manželé po vzájemné domluvě.

poznámka redakce:
Je podivné, že někteří "odborníci" jako Celé Česko čte dětem zařadilo knihu s teatrálně povrchním příběhem unuděné party milionářů ke knihám pro 15-leté. To snad nepotřebuje žádný komentář. Ale tak je to vždy, když někdo propaguje knihy a čtení a sám nečte a jen o tom káže.

Beletrie světová – nové knihy

Edgard Allan Poe. V mistrově stínu jsou jeho nejlepší povídky s poznámkami Kinga a dalších

Jako zakladatele detektivního žánru ho uznávají všichni jeho následovníci. Je řeč o Edgardu Allanu Poeovi, který se vydává ještě po 200 letech v nákladech, o kterých se českým autorům jenom...

Beránek. Sundala jsem Ježíše z kříže, abych ho vrátila lidem, píše autorka

Kniha, která by měla být doporučenou četbou pro všechny kněze a věřící. Zvláště v dnešní době. Popisuje hluboce lidský příběh o hledání pravdy, o smyslu života a integrity jedince ve...

Čistý. Millerův bestseller, pařížské drama z nejrevolučnější epochy lidstva

Román Andrewa Millera Čistý (Pure) získal britskou literární cenu Costa za knihu roku 2011. Kniha je nepochybně brilantní historický román, který je situován do Francie 18. století, v době Velké...

Triumf Potkanů. Napínavé románové čtení mezi realitou, halucinacemi, láskou a psaním

Velký román plný lásky, vášně, plný Rakousko-uherska a krásy světa dávno minulého, plný světa vnitřního a morfia.

Charles Bosmann a Pětilibrová bankovka. Skvělé povídky jihoafrického O'Henryho

Velmi čtivé povídky plné humoru i jízlivostí z pera jihoafrického O'Henryho, které bývají označovány jako "historky z voorkamery". Odehrávají se totiž v "předsíni" transvaalského poštmistra Jurieho Steyna, kde se počátkem...

Kallocain. Karin Boye a její světově proslulý vizionářský román o budoucnosti lidstva

Kallocain je droga pravdy, po jejímž požití každý vyzradí na sebe i na své nejbližší i ta nejskrytější tajemství. Její objevitel je zde loajální souvoják Světového státu Leo Kall, který...

Povedené povídky mistra pera J.D. Salingera a den pro banánové rybičky

Spisovatel se pozná podle toho, jak umí napsat povídku. Podle toho objevíte skutečné mistry pera a Salinger k nim patřil. Dokázal na pár řádcích vyjadřit to, na co Jirásek potřeboval...

Inspirující myšlenky...

Všímal jsem si koše na odpadky u dveří jejího bytu, a tak jsem zjistil, že pravidelně čte obrázkové magazíny, cestovní prospekty a horoskopy; že kouří exkluzívní cigarety Picayunes; že se živí hlavně tvarohem a dohněda upraženými krajíčky okoralého chleba; že jí vlasy tak zestrakatěly trochu jejím přičiněním. Z téhož pramene jsem poznal, že dostává žoky psaníček od vojáků na různých frontách. Vždycky byla roztrhána jakoby na záložky do knih. Někdy jsem si z toho koše jednu vytáhl. Nejčastěji se v nich vyskytovala slova jako nezapomeň a stejská se mi po tobě a prší a piš, prosím tě a sakra a vem to ďas, a také opuštěnost a láska.
Truman Capote, Snídaně u Tiffanyho