velky- gatsbyNejlepší Fitzgeraldův „román“ je vlastně jen delší povídka. Ta se odehrává se roku 1922, napsána byla 1924 na Riviéře ve Francii, vyšla 1925 a roku 1926 vznikl první z pěti filmů.

Příběh vypráví Nick, z kterého udělal homosexuální autor Truman Capote ve svém filmovém scénáři gaye (ale Hollywood ten nápad zamítl).
Nick má bohatě vdanou sestřenici Daisy, ta je vdaná je za milionáře Toma.
Už pátým rokem je do této Daisy šíleně zamilován Gatsby, další boháč.
Ale Gatsby není typický milionář. Je jiný, má ideály a vypracoval se k majetku v podstatě kvůli Daisy, aby jí imponoval.
Nick se ubytuje přesně mezi Gatsbym a Daisy.
Gatsby prosí Nicka o zprostředkování schůzky s Nickovou sestřenicí Daisy. Nick ho vyslyší. Gatsby navštíví Daisy a střetne se s jejím mužem Tomem.
To, co si pak řekli Tom a Daisy, v knize není ani naznačeno.

Ale vidíme, že milionář Tom není svatý. Má milenku Myrtle. Najednou se ovšem zdá (je to však vůbec pravda?), že Myrtle chce milionáře opustit.
A následuje tato akce silné ženy: Daisy zabije milenku svého muže Myrtle autem, ale ne svým. Srazí ji Gatsbyho autem.
Nato Daisy Gatsbymu dovolí, aby na sebe vzal její vinu. Ten je do ní tak zamilovaný, že to udělá. Manželu Tomovi zase Daisy dovolí, aby na Gatsbyho poslal rozzuřeného manžela Myrtle, kterou sama přejela. Tento manžel Gatsbyho zastřelí a je zatčen. A milionářský pár manželů Daisy a Tom odjíždí. Nešlo vlastně o jejich společnou „akciů“? Gatsby je každopádně pohřben jako vrah a osamělý člověk.

Suma sumárum: manželka zabila 2 mouchy jednou ranou: nepohodlného ctitele i manželovu milenku. Jiné vysvětlení je, že se těchto dvou lidí zbavili oba bohatí manželé po vzájemné domluvě.

poznámka redakce:
Je podivné, že někteří "odborníci" jako Celé Česko čte dětem zařadilo knihu s teatrálně povrchním příběhem unuděné party milionářů ke knihám pro 15-leté. To snad nepotřebuje žádný komentář. Ale tak je to vždy, když někdo propaguje knihy a čtení a sám nečte a jen o tom káže.

Beletrie světová – nové knihy

Poslední noc na Klikaté řece. Vynikající Irvingův dramatický a znepokojivý příběh

Nový román jednoho z nejznámějších a nejoblíbenějších anglicky píšících autorů se začíná odvíjet v polovině 50. let ve vývařovně dřevorubecké osady v severním New Hampshiru, kde si úzkostný dvanáctiletý chlapec...

Nadechnout se. Orwelův pohled na životní prázdnotu a bezcenné cetky povrchní zábavy

Nadechnout se – název knihy, který sám o sobě, bez ohledu na dobový kontext, autora či žánr, evokuje představu touhy (ať proměněné ve skutek nebo ne) po nějaké pozitivní změně...

Finsko to je Kalevala, protože Kalevala je finský národní epos

Kalevala je finský národní epos. Jedná se o sbírku lidové zpívané poezie, historických příběhů i pohádkových motivů z finské, karelské historie a mytologie, která byla v konečné podobě vydána 28...

Nepřekonatelný Saturnin Zdeňka Jirotky je skvělý lék na špatnou náladu

Saturnin Zdeňka Jirotky je skvělý lék na špatnou náladu, stačí se jen začíst do několika stránek a máte oči plné smíchu. Neustálá proměna sluhy v pána svého pána doslova voní...

Marťanská kronika, vizionářské dílo skutečného humanisty Raye Bradburyho

Klasika, kterou naleznete v seznamu 100 nejdůležitějších knih 20. století deníku Le Monde. Kdo nečetl Bradburyho, jednoho z velikánů světové prózy, nemá vztah ke knihám.

Byli jednou dva písaři Bouvard a Pécuchet. Humorně o lidské hlouposti a pseudovědě

V Česku asi nejznámější román Flauberta díky televiznímu seriálu "Byli jednou dva písaři" režiséra Jána Roháče, v kterém hráli v nezapomenutelných rolích Jiří Sovák a Miroslav Horníček. Pokud ale přečtete...

Kniha smíchu a zapomnění. Kunderova první i poslední kniha

Kniha je prvním Kunderovým románem psaným v cizině (1978), za které mu bylo odebráno Československé státní občanství. Příběhy v knize jsou Kunderovým obrazem fungování společenských mechanismů a jejich dopadů na...

Inspirující myšlenky...

Kromě pozvání na vyšetření by proto měl každý občan dostat do schránky také doporučený dopis s černým pruhem a sdělením: "Otrávil jsi vzduch, teď ho dýcháš. Otrávil jsi půdu, teď jíš potraviny, které z ní vzešly. Otrávil jsi vodu, teď ji piješ. Otrávil jsi mezilidské vztahy, teď v nich žiješ. Tak už se proboha zastav, nebo tady končíš!". Takovou zprávu dnes bohužel dostávají hlavně lidé citliví, kteří se na otravě vztahů a životního prostředí podílejí nejméně.
Jan Hnízdil: Zaříkavač nemocí