E.L. Doctorow (1931–2015) je spisovatel, který nikdy nevnímal Ameriku jako zemi zaslíbenou, ale naopak vidí všechno zlo, které bují z podhoubí americké demokracie. Přitom nemoralizuje, ale popisuje. Vidí pokulhávající dobro a nepotrestané zlo ve vší své nahosti a krutosti.

povidky_zaslibene_zeme
Už jeho první román Vítejte do zlých časů (1960)

se z původní parodie westernu stává žalobcem nesmírně primitivních a krutýchj poměrů na americkém západě v době kolonizace. Už zde prohrává dobro a vítězí hrubá síla, násilí a genocida na původním obyvatelstvu, jež jsou průvodními jevy vzniku společnosti, která se dnes mnohým jeví jako ideál demokracie, jejíchž symboly jsou polopravda a lež.

V souboru pěti povídek, Povídky o skvělé zemi,
popisuje Ameriku jako zemi, která je skvělá jen na plakátech a v reklamách. Ve skutečnosti budeme sledovat drastické lidské příběhy, které jsou charkteristické nejen pro dnešní Ameriku.

V Domě na prérii sledujeme sérii vražd, za níž stojí matka Dora se synem Earlem, v Malém Wilsonovi bláznivou Karen, která v porodnici ukradla novorozeně. V povídce Jolene rozvíjí Doctorow zpackaný život mladičké Jolene. V další povídce nahlédneme do prostředí apokalyptické sekty, kterou zakladatel opustí i s penězi věřících a manželkou vypravěče. A v nejsilnějším textu Doctorow kritizuje pokrytectví nejvyšší politiky, která pochází ze sídla prezidenta.

Doctorow však nezůstává jen u knih.
Ve svém neznámějším projevu vůči prezidentu Buschovi ho pojmenoval "necitelným prezidentem" a "člověkem ztělesňujícím morální prázdnotu". A tím, jakoby pojmenoval podstatu myšlení většiny americké společnosti, která vyrostla na ideálech, pojmenovala je, ale ve skutečnosti zůstalo jen u nich. Realita života současnosti, ale i idealizované historie je bohužel úplně opačná než hlásají hesla o Promised Land neboli o Zemi zaslíbené.

Edgar Lawrence Doctorow  (*1931)
vlastním jménem Edgar Lawrence je jedním z nejvýznamnějších soudobých spisovatelů USA. Po studiích v Kenyon College a na Kolumbijské univerzitě pracoval jako nakladatelský redaktor. Učil na několika univerzitách, od roku 1984 je členem Americké akademie a Národního institutu umění a písemnictví. Doctorow bývá označován za představitele historizující fikce, která se vyznačuje prolínáním skutečných a fiktivních událostí, aktualizujícím pojetím historie, nikoliv však dokumentární věrností.
Za jeho dílo mu byly uděleny téměř všechny důležité ceny a vyznamenání. Většina jeho próz byla přeložena do češtiny: Ragtime (česky 1982) Vítejte do zlých časů (1987), Světová výstava (1999), Billy Bathgate (1993), Vodárna (1996), Boží obec (2001) Pochod k moři (2007).

Překladatelka Zuzana Mayerová (*1953)
studovala angličtinu na Jazykové škole v Praze, pracovala v oddělení anglických knih a časopisů Státní knihovny v Praze. Od roku 1998 spolupracuje s Festivalem spisovatelů Praha. Překládá prózu, např. V. Woolfové, M. Atwoodové, D. du Maurierové, B. Malamuda, I. B. Singera, T. Williamse, J. Irvinga, N. Gordimerové, T. Morrisonové. Žije v Řevnicích u Prahy.

Povídky o skvělé zemi / Edgar Lee Doctorow / přel. Zuzana Mayerová / Mladá fronta, 2010


Beletrie světová – nové knihy

Charles Bosmann a Pětilibrová bankovka. Skvělé povídky jihoafrického O'Henryho

Velmi čtivé povídky plné humoru i jízlivostí z pera jihoafrického O'Henryho, které bývají označovány jako "historky z voorkamery". Odehrávají se totiž v "předsíni" transvaalského poštmistra Jurieho Steyna, kde se počátkem...

Dědeček automobil. Mistrovský úsměvný román Adolfa Branalda o pionýrských dobách automobilismu

Dědeček automobil je úsměvný román o pionýrských dobách motorek a podivných automobilů. Je o nekonečném nadšení věčných kluků k motorům, k závodům, vůni benzínu, ale především je o šikovnosti lidí s umem...

Epicentrum. Oceněný román, politický thriller s motivy climate fiction

Román kombinuje prvky politického thrilleru s motivy tzv. „cli-fi“ (climate fiction – environmentální fikce) a střídají se v něm dvě dějové linie: jedna odehrávající se v roce 2015 zachycuje události...

Dvojník - nejucelenější soubor Dostojevského povídek a próz

Nejrozsáhlejší a nejucelenější soubor Dostojevského povídek a próz, jaký byl kdy česky vydán, nám umožňuje ocenit široké rozpětí autorovy tvorby.

Rybáři. Neobyčejné povídky přírodě a touze ji poznávat

Snaha porozumět prostředí, v němž člověk žije, a poznat živé organismy, které s ním okolní svět sdílejí, je hlavním tématem příběhů Liao Chung-ťiho, tchajwanského autora, který v České republice dosud...

Horla je mimořádný halucinační horor geniálního Guy de Maupassanta

Kdo je to Horla? Neuchopitelný, neviditelný přelud Guy de Maupassanta, bytost vstupující bezohledně do vaší mysli, aby vás podmanila. Nelze ji chytit, nelze se ji zbavit, je všude, stačí jen...

Marťanská kronika, vizionářské dílo skutečného humanisty Raye Bradburyho

Klasika, kterou naleznete v seznamu 100 nejdůležitějších knih 20. století deníku Le Monde. Kdo nečetl Bradburyho, jednoho z velikánů světové prózy, nemá vztah ke knihám.

Inspirující myšlenky...

Těsně před tím, než se zvíře setká na jatkách se smrtí, nachází se obklopeno děsivými výkřiky a strach budícími scénami vražd minulých, přítomných i blížící se vraždy. Jeho vlastní hrůza pak mentálně proniká tělo škodlivými vlivy, zatímco následný šok jeho vlastního porážení způsobuje nedobrovolný průchod moče do samého těla. Tato kyselina močová je roznesena krví a potom fyzicky prostupuje tělo jedovatou látkou.
Paul Brunton, spisovatel, myslitel