tocoman lidozrouti

Nejdřív vysvětlivka k názvu. Točoman, od slova točit, (film, natáčet, rozumí se) je muž, který pohyblivým obrázkům propadl asi jako jiný propadne slávě nebo ohni. Totiž hodně. A Václav Táborský je takovým točomanem už dlouhou řadu let.

Když po „věrolomném napadení“ a okupaci emigroval, bylo mu už přes čtyřicet a přes dvacet let potom učil film na universitách v Kanadě. Jednoho svého žáka dokonce doprovázel na udílení Oscara.
Například. Představuju si tu slávu…
Mezi jeho přátele patří řada slavných lidí, z nichž drze připomínám jen Zdenu Salivarovou a Josefa Škvoreckého.
Stále v paměti je Škáchova několikrát publikovaná fotka, kde v r. 68 stojí na Václaváku v Praze tři nasraní muži- Pavel Bobek,  Jan Kaplický a Václav Táborský.

Podle záložky by v knize mělo jít o paměti- filmař – pamětník toho má na vyprávění zpaměti hodně, ale rozhodně nehledejte hluchá místa.
Rychlým, živým střihem a nápady byl autor známý už ve svých dokumentech před invazí- třeba o Janu Zrzavém, o Hospodě či Dovolené… pamatujete? Za kamerou s ním tehdy stál Jan Špáta.
Ale nejde jen o paměti. On ten filmař totiž,  ke svým zážitkům byvším, přidává další postřehy přímo současné. I fakta. Odbočky a zajímavosti a někdy, ovšem mile a opatrně a málo, utrousí radu.

Točoman a lidožrouti , volné pokračování Pamětí Točomana (2000) přichází po knize Život v prodlouženém čase. (Při její četbě jsem brečel a opil se) Ta se dá občas sehnat.

Lidožrouty -  (pokračování vysvětlivek)-  Václav nakresli a potom posílá na ty, kdo se mu znelíbí. Tak to dělá.
Takže si knížku koukejte přečíst, nebo budete sežráni. Kromě jistých žen, které i nadále budou k sežrání. A to zas bude „tóčo“!
Stačí, ne? Tak svědčím. O knížce, kterou jsem četl „elektricky“a pak se jen těšil až ji vezmu do ruky a přičichnu a budu si listovat. Stalo se.
Dobrý vítr na cestu, přeju,kamarádko a příteli!

Václav Táborský |Točoman a lidožrouti | vydal: Slávka Kopecká, 2013

psáno pro Literární noviny

pozn. redakce
Filmaři se dovedou na svět dívat a ti ze starší generace to navíc dovedou i sepsat. Vřelá lidská výpověď, která rozhodně nezarmoutí, se dotýká vlastně všech záležitostí, které nás v životě potkávají. Rozhodně vás pobaví i jeho vlastní ilustrační doprovod. Pokračovaní vzpomínek je opět napsáno svižně a s humorem. Knížku rozhodně doporučujeme.

Beletrie česká – nové knihy

Markéta Lazarová, mistrovská Vančurova kniha a Vláčilův nejlepší film

Vančurův jazyk je krásná čeština a nemá nic společného s pojmenováním starodávný, jak si mnozí myslí. Možná proto Markéta Lazarová nepatří mezi jednoduché knihy a mnoho lidí knihu odsoudí, protože...

Planina ticha, meditativní próza Stanislava Vodičky

Útlá knížka básnické prózy je stejně křehká jako byl život autora, knihaře a básníka, přítele Demlova, Stanislava Vodičky.

Údolí včel. Vynikající kniha podle scénaře legendárního Vláčilova filmu

Vláčilův film Údolí včel je obecně považován za jeden z vrcholů české kinematografie. Baladická novela se odehrává v druhé polovině třináctého století. Líčí životní střet dvou přátel a křižáků Ondřeje...

Dobré a ještě lepší jitro Františka Nepila, kniha i audio

Kdybych měl říci, čím je František Nepil, řekl bych, že vypravěčem, napsal kdysi Miroslav Horníček a pokračuje. A to je vzácné, protože vypravěčů ubývá. Kdyby v nějaké zemi ubývalo hlíny...

Mínotaurův ostrov. Třetí část trilogie Jana Kameníčka

Po knihách Daidalova zoufalství a Ikarovy monology završuje Kafkův a Fuksův pokračovatel (populárně řečeno) další ze svých trilogií. Dělá to svazečkem Mínotaurův ostrov a technicky vzato je tu součástí textu...

Rekviem za kantora Bacha. Mistrovská novela o soumraku Johanna Sebastiana Bacha

Může mistrovská novela Jana Kameníčka Rekviem za kantora Bacha (třetí vydání) i dnes uchvátit čtenáře? Třeba i ty mladé, co se ještě úspěšně neubránili tónům citu. Jakou má novela o...

Jiří Č. Ulrich s humorem i odvážně o třech dívkách v ohrožení rakovinou. Jedinečný román

Tři dívky v ohrožení (2019) s pozoruhodnými ilustracemi Ivany Danhoferové napsal herec a současně „inženýr ze Škodovky“. Ze strany „vědecké“ se přitom jedná o poměrně odvážnou science fiction a kniha...

Podobné články