nejstarsi papir oldest paper china

Nejstarší dochovaný papír na světě pochází z hrobky poblíž Sianu v provincii Šen-si v Číně.
Byl vyroben někdy mezi léty 140 až 87 př. n. l. z roztlučených a oddělených vláken konopí. Díky němu a dalším úlomkovitým důkazům je jasné, že Číňané znali základní postup výroby papíru tisíc let před Evropany. Papír není tak složitý. Je to vrstva roztlučených vláken ve vodním roztoku, vylisovaná v ploché formě. Voda je odvedena pryč, vrstva se vysuší a máte papír.

Ačkoliv byl čínský papír vyráběn z konopí, ve 2. století n. l. dvorní úředník, který se jmenoval Cai Lun, vyrobil nový druh papíru ze směsi kůry, papírových útržků, pšeničných stébel a dalších přísad. Možná první recyklovaný papír. Byl to také první moderní papír – docela levný, lehký, pevný a vhodný pro tahy štětce.

Co všechno dělali Číňané z papíru
Číňané používali papír rovněž pro oblékání, do bot a jako toaletní ubrousky, které Evropany doslova ohromily, když je viděli poprvé. Vynalezli tapety, papírové draky, deštníky, papírové peníze, papírové umění origami a další.

Rozšíření papíru do světa
Papír se dostal v 7. století do Indie a o sto let později do islámských zemí. Po pět staletí Arabové žárlivě střežili tajemství výroby papíru před Evropany, ale prodávali jim ho se značným ziskem.
První papírny proto vznikaly ve Španělsku, odkud se pak šířily do Itálie a Francie (12. - 14. století). Od 16. století se pak začaly objevovat papírny i v českých zemích (Zbraslav, Turnov, Frýdlant, Staré Město pražské). Strojový papír vznikl až na začátku 19. století a od poloviny 20. století je používán i na tisk grafik.
Papír byl v Evropě zpočátku považován za méně kvalitní než pergamen, nicméně protože byl levnější, začal pergamen vytlačovat, až v 16. století papír víceméně převládl.

Jeden hektar konopí poskytuje za rok čtyřikrát více vlákniny, než jeden hektar lesa za 30 let!
Orientace na výrobu papíru z tohoto zdroje by zamezila hrozivému kácení lesů a následnému poškozování životního prostředí. Z konopí lze vyrábět různé druhy papíru a kartonu, které disponují lepšími vlastnostmi než papíry ze dřeva.
Vynikají hlavně svou trvanlivostí a odolností. Papír je přirozeně pružný a částečně odolný vůči vlhku. K jeho výrobě nejsou zapotřebí agresivní výrobní metody, které hrubě poškozují kvalitu odpadních vod.

Z konopí lze vyrábět různé druhy papíru a kartonu.
Z dlouhých vláken se vyrábí vysoce kvalitní papír, který se používá na knihy, časopisy, bankovky a umělecké papíry.
Kratší vlákna slouží k produkci spotřebních výrobků, jakými jsou například cigaretový, balící či toaletní papír.
Papírny jsou v Evropě stále hlavním odběratelem konopné koudele.
Oproti dřevu má konopí nižší obsah ligninu (konopí 10–12 %, dřevo 30 %). To umožňuje ekologicky přijatelnější bělení papíru bez použití silných sloučenin chlóru.
Více firem již vyvinulo uzavřený proces výroby, ve kterém jsou všechny chemikálie recyklovány. Na zpracování konopí se tak spotřebuje méně chemikálií i energie.

PhotoCredit: Internet bez specifikace:
Jeden z nejstarších dochovaných zbytků papíru pochází z období Dynastie Han (140-87 př.n.l.)

Více o výrobě papíru