kod pecinovsky dobrodruzne knihy

Edice KOD vycházela dlouhých 38 let ve Státním nakladatelství dětské knihy (od roku 1968 Albatros). Po celou tu dobu jsem vydávání edice sledoval a knihovnička se mi utěšeně zaplňovala novými a novými svazky. Nutno dodat, že nepravidelně. První kniha, kterou jsem získal, byl Bílý tesák od Jacka Londona a dostal jsem jej pod stromeček v roce 1954. Pomalu přibývaly další tak, jak byly vydávány, ovšem nepravidelně. A tak stály v knihovničce velmi očtené oba svazky Marka Twaina i Dýmka strýce Bonifáce, Matyáš Sandorf i Poslední cesta kapitána Lapérouse.


Jako edici jsem začal tuto řadu vnímat ve chvíli, kdy získala nový kabát se čtyřmi proužky. Původně byly knížky brožované s jednotnou obálkou, na níž byl reprodukován jeden typický obrázek a autor a název byly uvedeny v barevném rámečku v dolní části obálky. Takto byly publikovány zhruba svazky 1 - 20, s výjimkou č. 19 (Chlapci z Pavelské ulice). S tímto novým vzhledem si edice vystačila až do svého konce, a to bez jediné výjimky. Několik prvních svazků bylo ještě brožovaných (Mauglí, Ztraceni v pustině), pak ale dostaly knížky tvrdé desky a lakovanou obálku.

Nutno dodat, že v 50. a 60. letech vyšly v edici patrně ty nejlepší věci - Poklad na ostrově, Tři mušketýři, Vinnetou, Bezhlavý jezdec, Dobrodružství Toma Sawyera i Dobrodružství Huckleberryho Finna, Poslední Mohykán, Boj o ostrov i Trosečníci z Vlaštovky. Jako autoři se do edice zapsali zlatým písmem Mark Twain, Jack London, Karl May, Arthur Ransome, Alexandre Dumas, Robert Louis Stevenson.

Objevila se i mnohá díla českých autorů, z nichž jen namátkou uvedu jména František Pilař, Mirko Pašek, Vítězslav kocourek, Miloš Václav kratochvíl. Jediný Mirko Pašek se však stal kmenovým autorem edice, vydal celkem sedm románů, ostatní se podíleli namátkou jednou nebo dvěma knihami, jako kdyby se styděli psát dobrožné knihy. Přesto zde však najdeme zajímavá jména - Ladislav Mikeš Pařízek, Adolf Branald, Rudolf Luskač, Radovan Šimáček.

Jako ilustrátoři se hojně zapojili především Zdeněk Burian, klasik české ilustrace, Kamil Lhoták a Jaromír Vraštil.
K tomu je třeba dodat, že ilustrátoři byli vybíráni mnohdy dost živelně, bez řádného vztahu k dobrodružné literatučře i k dělszžkému čtenáři, a často vytvořili díla, jež byla dost vzdálena ideálu knižní dětské ilustrace; o tom více při popisu jednotlivých knih.....

V šedesátých letech, kdy jsem byl zdatným teenagerem, jsem přestal edici KOD kupovat - přece se nebudu zahazovat s nějakými dětskými říkánkami. Úzkostlivě jsem si však hlídal, aby mi neunikl žádný sci-fi titul (nakonec stejně unikl). Z toho vyplynul pozdější návrat k edici v 80. a zejména v 90. letech. Můj zájem v antikvariátech byl jednoznačný a přibyla tak nejméně stovka svazků. Mají výhodu, KOD se v regálech velmi dobře hledá (s výjimkou první dvacítky). Přesto do dnešního dne nemám edici zkompletovánu, dílem proto, že některé svazky jsem prostě koupit odmítl pro jejich podivný obsah (Noční orel), a dílem proto, že některé jsem prostě ještě nesehnal (V týlu nepřítele, na moři atd.)

Musím se zmínit i o době, v níž edice vycházela; jistě víte, že edici zahubil až konec vlády jedné strany. Společenským zřízením byl dán i výběr knih, některé knihy vyjít nednoduše nesměly a edice se pochopitelně nemohla zbavit poplatnosti režimu. Byly zde proto vydány i knihy vysloveně kolaborantské (Modrý leopard) nebo doslova bídné (Noční orel). Většinou se však dokázala redakce přímému nátlaku stranických orgánů vyhnout a pokud už musela vydávat sovětskou literaturu, dělala to s rozvahou a zpravidla tak, aby napáchala co nejméně škody. Objevily se i překlady z němčiny a polštiny, dokonce i maďarštiny, a mnohá z těchto děl nepatří k tomu nejslabšímu, co bylo vydáno.

Edice začala upadat v 80. letech, kdy se stala schematickou a jakoby bez nápadu, jako kdyby už nikdo nedokázal dobrou dobroružnou knihu napsat.
Prodlužovaly se nakladatelské lhůty, od ohlášení svazku k jeho vydání uběhly často i dva roky. Projevovala se i nedbalá práce knihařů a tiskařů, knihy vycházely mnohdy na bídném papíře a o kvalitě reprodukcí škoda mluvit. Knihy byly tištěny na nejrůznějším papíře o rozdílné tloušťce a není se co divit, že některé útlé svazečky mají i 250 stránek a naopak, mnohý bumbrlíček je tak s bídou 200 stránkový. Přesto se i v této době objevily dobré a zajímavé knihy, jako Bílá Vydra, Válka světů nebo Jezdec z neznáma.

Pak přišel rok 1989 a léta následující a nové převratné změny.
Nakladatelství Albatros vyklidilo svůj palác na Národní třídě, který předtím uhájilo i proti okupační moci. A vyklidilo i další pozice a jako jedna z prvních to odnesla edice KOD. Pravda, dobrodružné knížky horších i lepších kvalit začala vydávat jiná nakladateklství, třeba Toužimský a Moravec, ale ten jednotný kabát a tak trochu záruka kvality, to tu chybělo. Koncem tisíciletí byla sice edice KOD obnovena, ale z obálek knížek se záhadně ztratil jeden proužek a navíc vše pokračuje tempem jeden až dva svazky za rok...

www stránky Kod Pecinovsky