ex libris vystava

V latině Ex libris znamená "z knih". Ve skutečnosti se jedná o značku vloženou do knihy, která charakterizuje majitele knihy. Může to být ručně vepsaný symbol, razítko, nálepka. Protože se exlibris stává námětem umělců, stává se také předmětem zájmu sběratelů.


Ex Libris pochází už ze středověku, kdy ručně psaná kniha byla poměrně drahá a pro majitele představovala nejen symbol postavení, ale také jisté vzdělanosti. Majetnická značka měla proto symbolizovat společenský statut majitele knihy.

Zřejmě nejstarší známé Ex libris je z roku 1470 z Německa a nejstarší české patří prý Jiřímu z Poděbrad - je to ručně malovaná a kolorovaná kresba českého erbu se lvem s královskou korunou v červeném poli. Pomocí Ex Libris se například zjistilo, že knihy Petra Voka byly v roce 1648 coby válečná kořist odvlečeny Švédy a dnes jsou ještě některé pravděpodobně v knihovně ve švédské Uppsale.

Mezi umělecky cenné Ex Libris patří například výtvory umělců jako byli  Albrecht Dürer, Lucas Cranach, Jost Amman, Egidius Sadeler. Z českých jsou cenněné Mánes, Aleš, Braunerová, Bubeníček, Mucha a mnoho dalších.

jagr ex libris

Ex Libris: Miloslav Jágr

Před druhou světovou válkou bylo známo, že největší sbírku - více jak 100.000 exemplářů - vlastní British museum v Anglii, kde byl také založen v roce 1891 první spolek sběratelů Ex libris.

Mekkou všech sběratelů ex libris v Česku je Chrudim, kde se koná exlibristické trienále. V Chrudimi také vznikla světová zvláštnost, světové muzeum ex libris. Krásnou sbírku ex libris má i knihovna Národního muzea v Praze, kde je uloženo několik desítek tisíc kusů.

Links:
Knižní značka - časopis: Zdarma ke stažení pdf | http://exlibrisweb.cz/casopis.htm
Spolek českých bibliofilů | http://scb.wdr.cz/
http://magic-exlibris.webgarden.cz