sis petr ilustrator

Po dlouhé době získal prestižní Cenu Hanse Christiana Andersena český a americký ilustrátor Petr Sís, který byl nominován na Cenu Hanse Christina Andersena  2012 za Českou republiku v sekci iIustrace.  Celkem  bylo nominováno 30 ilustrátorů z celého světa. (https://www.ibby.org/index.php?id=1186)

Cena byla slavnostně vyhlášena v italské Boloni 19.března 2012. Cena H. Ch. Andersena bývá označovaná za Nobelovu cenu pro dětskou literaturu. Je udělována spisovatelům a výtvarníkům za celoživotní tvorbu knih pro děti a mládež.

María Jesús Gil, předsedkyně poroty Ceny H.Ch. Andersena oznámila, že ji za své texty získala Maria Teresa Andruetto z Argentiny a za ilustrace Petr Sís, nominovaný za Českou republiku.
Jedenáctičlenná porota složená z odborníků z celého světa ocenila Síse jako mimořádně originálního autora, který vytváří s bohatou představivostí mnohoznačné a věrohodné příběhy s využitím různých uměleckých postupů. Andersenova cena, udílená pravidelně od roku 1956 (každé dva roky), je považována za nejprestižnější ocenění pro tvůrce dětských knih.

Zlatá medaile mu byla předána z rukou dánské královny na kongresu IBBY v Londýně. Z českých výtvarníků Andersena získali v minulosti Jiří Trnka (1968) a Květa Pacovská (1992).

Petr Sís se narodil v roce 1949 v Brně, vyrostl v Praze. Absolvoval pražskou VŠUP a The Royal College of Art v Londýně. Za svou tvorbu získal mnoho ocenění po celém světě – od Zlatého medvěda na Filmovém festivalu v Berlíně (1980 za krátký film Hlavy) až po Ragazzi Award na Mezinárodním veletrhu dětské knihy v Boloni (2004 za Strom života a 2008 za Zeď). Od roku 1982 žije ve Spojených státech. V roce 2003 obdržel prestižní MacArthurovo stipendium. Je autorem pětadvaceti knih pro děti a mládež, dále ilustroval přes padesát knih, natočil 26 animovaných filmů, věnuje se plakátu, výtvarným objektům a nástěnným malbám (např. mozaika pro newyorské metro).

Česky vydalo nakladatelství Labyrint v edici pro malé čtenáře Raketa: Strom života / Charles Darwin (2004), Tibet / Tajemství červené krabičky (2005; podle knihy vzniklo stejnojmenné představení souboru Buchty & loutky a text zároveň autor načetl jako audioknihu), Hrej, Mozarte, hrej (2006), Tři zlaté klíče (2007; nové české a anglické vydání), kontroverzní, ne zcela kladně přiajtá ideologická příručka Zeď /Jak jsem vyrůstal za železnou oponou (2007; česky a anglicky) a Ptačí sněm (2011).

O jeho životě a díle viz katalog v angličtině, připravený ve spolupráci s nakladatelstvím Labyrint:
https://www.ibby.cz/images/stories/pdf/sis_andersen.pdf


Inspirující myšlenky...

Cožpak časopisy jsou svobodné? Jsme snad my svobodní? Když si pomyslím, že je zapotřebí snad osmadvaceti formalit, aby se mohla spustit loďka na řeku, dostávám chuť odstěhovat se mezi lidožrouty! Vláda nás požírá! Všechno náleží jí, filosofie, právo, umění, boží vzduch. Připíjím na úplné zničení nynějšího řádu, to jest všeho, čemu se říká výsada, monopol, direkce, hierarchie, autorita, stát!
Gustave Flaubert (2.12. 1821 – 8.5. 1880), Citová výchova